Dodatečně mistryní Evropy. Po deseti letech jí bude kvůli dopingu soupeřky Helceletová

Přestože bývalá atletka Denisa Helceletová, dříve Rosolová, už od roku 2017 nezávodí, dočká se přeci jenom toho nejcennějšího kovu. Ovšem z roku 2012. Právě tehdy se konalo atletické mistrovství Evropy v Helsinkách a právě v rámci tohoto podniku se Helceletová zúčastnila běhu na 400 metrů překážek. Skončila sice druhá za Ruskou Irinou Davydovovou, nyní se ale zjistily nesrovnalosti v biologickém pasu tehdejší vítězky.

Atletika

Z tohoto inkriminovaného závodu by se tak dodatečně na stupně vítězů objevily hned dvě Češky. Kromě první Denisy Helceletové by se na třetím stupínku objevila i Zuzana Hejnová, která tehdy skončila čtvrtá. Kromě zlata z roku 2012 by pak nově připadl Helceletové i bronz z roku 2014, neboť tehdy v Curychu skončila za Davydovou čtvrtá. "Tak to jsem se mezi krmením a úklidem stala mistryní Evropy, to je dobrý," nechala se slyšet v reakci na to pro Blesk.

Aktuálně žije v manželství s desetibojařem Adamem Sebastianem Helceletem, se kterým má dvě děti, dcery Evelyn a Anastasii.

Jak poznamenává server insidethegames.biz odkazující na ruskou agenturu TASS, anulovány na základě aktuálních nesrovnalostí v biaologickém pasu, které mají spočívat v užití dopingu nebo v manipulaci se vzorky, byly ty výsledky, kterých Davydová dosáhla v období od 20. června 2012 do 30. června 2015.

Ani pro Helceletovou, ani pro Hejnovou není dodatečný cenný kov získaný kvůli dopingu u soupeřek ničím novým. Obě dodatečně získaly už bronz z čtvrtkařské štafety z roku 2010. Na mistrovství světa v Dauhá tehdy byly ve štafetě společně s Jitkou Bartoničkovou a Zuzanou Bergrovou. Tehdy se nejprve doping objevil u jamajské štafty, poté se objevil i u Rusek.

"Jenže my ještě nemáme ani medaile z Dauhá, a to už je dvanáct let," prozradila s poukazáním na dlouhotrvající proces v takovýchto případech Helceletová, mimo jiné čtyřnásobná účastnice olympijských her.

Na podezřelosti z krevních vzorků Davydové z tohoto období se přišly díy analýze dat pořízené systémem LIMS moskevské antidopingové laboratoře v roce 2019.

Co se týče samotné Davydové, tak tato již třiatřicetiletá bývalá atletka skončila před časem svou kariéru si od 17. ledna na základě trestu Jednotky pro integritu atletiky (AIU) odpykává dvouletý zákaz startů.

Na Pražském hradě začalo první zasedání platformy Evropské politické…

06.10.2022 16:26 Na Pražském hradě začalo první zasedání platformy Evropské politické společenství (EPC). Kromě…

Předpověď počasí na říjen: Meteorologové řekli, kam až klesnou teploty

05.10.2022 06:30 Říjen sice teprve začal, počasí je zatím výrazně lepší než v druhé polovině září. Co můžeme čekat…

Je to děs, buď se dáš dohromady, anebo se rozpadneš, říkají Ukrajinci…

06.10.2022 09:19 Nehledě na pozornost, jakou věnují média válce na Ukrajině, je málo informací o tom, jak se žije…

Počasí se o víkendu oteplí, naměříme přes 20 stupňů

06.10.2022 06:30 Česko má před sebou relativně teplý víkend. Teploty se udrží kolem hranice dvaceti stupňů, v sobotu…

V Thajsku se střílelo v zařízení péče o děti, nejméně 38 lidí zemřelo

06.10.2022 15:48 Nejméně 38 lidí dnes zahynulo a další utrpěli zranění při útoku, který začal střelbou v zařízení…

Konec oštěpařské královny. Barbora Špotáková se rozhodla ve 41 letech…

09.09.2022 19:11 O čem se poslední dobou spekulovalo, to se v pátek potvrdilo. Česká oštěpařská královna Barbora…

Související:

Právě se děje

reklama