Finišmanka Charvátová musela na jedno trestné kolo. Češky i tak braly nejlepší umístění

Česká ženská biatlonová štafeta ve složení Eva Puskarčíkocvá, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Lucie Charvátová zanechala v německém Oberhofu jistě velmi dobrý dojem. Během sobotního závodu dokonce české kvarteto sahalo na medailové umístění, nakonec se ale musí spokojit se šestým místem. I to však je pro českou ženskou biatlonovou štafetu nejlepší umístění v této sezóně Světového poháru. Radovat se z něj můžou čeští fanoušci i přes jedno trestné kolo, které musela po poslední střelbě absolvovat finišmanka Lucie Charvátová. Závod pak vyhrály domácí Němky.

První střelba se v prvním úseku nejvíce vydařila italské štaetě, za kterou v tu chvíli jela Lisa Vittozziová. Za ní pak následovaly Němky a Švédky. To Češka Eva Puskarčíková musela jednou dobíjet, stejně tak i na své druhé střelecké položce, ale na střelnici českou reprezentantku bota netlačila. Spíše na trati výrazněji ztrácela než její soupeřky. Po druhé střelbě se nacházela za českou štaetou ta ruská a to téměř s pouhou pětivteřinovou ztrátou.

Češky se v době, kdy pomyslný štafetový kolík předávala Puskarčíková Jislové, nacházely až na 11. místě, přičemž v té době ztrácely na první Italky skoro až 50 vteřin. Za chvíli ale Italky v čele nahradily Švédky. Na ně po třetí střelbě v závodě Češky ztrácely o deset vteřin méně než před ní a to i přesto, že Jislová musela opět jednou dobíjet. V té chvíli se na trati výrazně dařilo Francouzce Chevalierové Bouchetové i Alimbekavové z Běloruska, které se běloruskou štafetu podařilo v průběžném pořadí posunout.

Češce Jessice Jislové se výrazněji povedla její druhá střelecká položka, kterou absolvovala vestoje, když ji dokázala vybílit bez větších potíží za 24 sekund. Ze stadionu tak rázem odjížděla na velice slušném šestém místě. Na ni však nevydržela příliš dlouho, neboť ji záhy předjely Korejka Frolinová, Švýcarka Selina Gasparinová i Lunderová z Kanady.

Náskok třěchto tří štafet ale skoro jako lusknutím prstu smazala Markéta Davidová mající na starost třetí úsek z českého pohledu. Opět předváděla na trati svůj tradiční rychlý běh, na své první položce vleže pak nezaváhala a ani ne za půlminuty odstřílela bezchybně všech pět terčů. Tehdy se do čela dostaly Francouzky zásluhou Braisazové Bouchetové, za nimi pak byly Bělorusky.

Ty se nakonec dočkaly po celkově šesté střelbě v závodě, po které musela Francouzka hned na dvě trestná kola a tudíž se tak Bělorusky dostaly do čela startovního pole. Pronásledovaly je pak Němky se Švédkami. I když při střelbě vestoje Davidová musela jednou dobíjet, nakonec odjížděla ze stadionu na skvělém pátém místě za Kanaďankami. Překvapivě se nedařilo jinak suverénníkm Norkám a jenom to potvrdila Tiril Eckhoffová, která zaznamenala dvě minely a tudíž musela na dvě trestná kola.

Finiš měla z českého pohledu na starost Lucie Charvátová, jež tak byla v kontaktu za třetím Švédskem a čtvrtým Ruskem. Tyto štafety se jí však vzdálily poté, co musela Charvátová při střelbě vleže dvakrát dobíjet, mezitím se v čele závodu schylovalo k boji mezi Němkami a Běloruskami. 

Ten nakonec rozhodla závěrečná střelba v závodě. Běloruska Kručinkinová zaváhala, za to Němka Preussová nikoli a mohla tak směla vyrazit vstříc německému triumfu. To Charvátová opět potvrdila, že štafety není její oblíbená disciplína, neboť nezvládla při třech dobíheních trefit jeden terč a musela tak na jedno trestné kolo. I tak se ale Češky mohly radovat ze šestého místa, nejlepšího umístění ženské štafety v sezóně.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo):

Ženy - štafeta (4x6 km) - (16.1.2021):

1. Německo (Hinzová, Hettichová, Herrmannová, Preussová) 1:14:31,5 (0 trest. okruhů + 5 dobíjení)2. Bělorusko (Krjuková, Alimbekavová, Solaová, Kručinkinová) -17,4 (0+9)3. Švédsko (Brorssonová, Perssonová, E. Öbergová, H. Öbergová) -35,7 (0+5)4. Rusko -42,5 (1+7)5. Francie -1:48,2 (2+10)6. ČR (Puskarčíková, Jislová, Davidová, Charvátová) -2:01,4 (1+9)7. Norsko (Tandrevoldová, Lienová, Eckhoffová, Röiselandová) +2:45,5 (2+15)8. Ukrajina (Blašková, Džimaová, Semerenková, Pidhrušná) +2:52,9 (2+6)

Související

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém městě na Moravě

Skvělý úvod biatlonového MS. Česká smíšená štafeta si dojela pro stříbro

Ve středu ve švýcarském Lenzerheide začalo letošní biatlonové mistrovství světa a hned v jeho první závodní den se český biatlon dočkal až nečekaného medailového úspěchu. Nečekaného především proto, že Češi dlouho věděli, že za ně na tomto MS nenastoupí zraněná biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová. Nicméně i bez ní se české smíšené štafetě ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář podařilo doběhnout si pro stříbro a první cenný kov z biatlonového MS od roku 2021.
Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?

Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.

Aktualizováno před 3 hodinami

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 7 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 9 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 10 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 10 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 12 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 12 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 13 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 15 hodinami

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých

Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy