Facebook čelí ve Francii žalobě za dezinformace o koronaviru

Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) dnes oznámila, že podala žalobu na francouzskou pobočku společnosti Facebook. Podle ní americká technologická firma šíří nenávistné projevy a dezinformace spojené s koronavirem, informovala dnes agentura Reuters.

Facebook, autor: Kon Karampelas
doporučujeme

V rámci série právních bitev, které v poslední době vedou po světě vlády a aktivisté proti velkým technologickým firmám, RSF vyčetla Facebooku, že umožňuje rozšiřovat velké množství dezinformací, včetně konspiračních teorií spojených s vakcínami proti koronaviru.

"Za použití odborných analýz, osobních svědectví a vyjádření bývalých zaměstnanců Facebooku, žaloba RSF dokládá, že (Facebook) umožňuje vzkvétat dezinformacím a nenávistným projevům (...) v rozporu s tvrzeními uvedenými v jeho uživatelských podmínkách," uvedla RSF.

Sociální síť také umožnila zveřejnit příspěvky, které adresovaly vyhrůžky a urážky francouzskému satirickému časopisu Charlie Hebdo, televiznímu publicistickému pořadu Quotidien a regionálním novinám L'Union, uvádí se v prohlášení organizace hájící svobodu tisku a médií.

Francouzská pobočka Facebooku žalobu nekomentovala. Sdělila ale, že k závadnému obsahu přistupuje s nulovou tolerancí a mohutně investuje do boje proti nenávistným projevům a dezinformacím.

Trestní oznámení podala RSF v pondělí pařížské prokuratuře, přičemž žalovanou stranou je pobočka firmy ve Francii a Irsku. Podstatou žaloby je tvrzení, že Facebook porušuje francouzský zákon na ochranu spotřebitele, který umožňuje udělit pokutu za používání klamavých obchodních praktik až do výše deseti procent ročního obratu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi daty uniklými z Facebooku jsou údaje o více než milionu Čechů

07.04.2021 20:43 Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i…

Google už uzavřel přes 600 licenčních smluv s dodavateli zpravodajství

31.03.2021 16:01 Společnost Google uzavřela už více než 600 licenčních smluv o obsahu s provozovateli médií. Dál…

Aplikace Google Maps bude řidičům navrhovat nejekologičtější trasu

31.03.2021 07:43 Americká internetová společnost Google začne ve své aplikaci Google Maps navrhovat řidičům trasu,…

Češi loni vynikali v neochotě platit výkupné hackerům

30.03.2021 14:04 Češi v porovnání se světem vynikají v neochotě platit výkupné po napadení vyděračskými programy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama