Pozor na adware. Mobily v březnu nejvíc napadala nevyžádaná reklama

Nejvýraznější hrozbou pro české majitele zařízení s Androidem byl v březnu program Agent.BPO, který dokáže do mobilů instalovat škodlivý kód zobrazující nevyžádanou reklamu. Stál za téměř třemi procenty všech útoků. Tzv. adware se posunuje do popředí na úkor škodlivých programů.

Ilustrační foto

Ve statistikách se ale na třetím místě objevil i program s funkcí modifikace SMS zprávy, čímž lze například obcházet ochranu online bankovnictví. Vyplývá to z údajů antivirové firmy Eset.

Agent.BPO je typický velkým počtem funkcionalit, útočník tak má více možností jak okrást uživatele a jak škodlivý kód ukrývat před odhalením. V systému mobilního zařízení dokáže skrýt jako komponenta uživatelského rozhraní. Pro běžné uživatele je tak prakticky neodhalitelný. Jakmile je aktivní, dokáže ovládat aplikace pro prohlížení internetu, modifikovat URL adresy, instalovat další malware. V českém prostředí ale především zobrazuje reklamu.

"Mnoho uživatelů vnímá reklamu jako nutné zlo, a proto případnou infekci zařízení adwarem neřeší. Na zobrazování reklamy nicméně útočníci vydělávají na úkor uživatele, kterému se komplikuje používání mobilního zařízení právě s ohledem na zahlcení reklamním obsahem. Pokud má uživatel dojem, že se mu v jeho zařízení zobrazuje příliš mnoho reklamy, doporučil bych instalovat důvěryhodný bezpečnostní software určený pro mobilní zařízení a spustit detekci," uvedl analytik Esetu Martin Jirkal.

Reklamní inzeráty zobrazuje i druhá nejčastější hrozba - Hiddad.VH. Program z rodiny Hiddad je celosvětově nejrozšířenějším rizikem pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Hiddad.VH zobrazuje reklamu skrytým způsobem, uživatel tak není schopen určit, odkud přichází a jak se jí zbavit. Na třetí příčce se v březnu umístil backdoor Triada, jeho hlavní funkcionalitou je šíření reklamy a spamu. Nejnovější verze tohoto malware ale dokážou i modifikovat SMS zprávy, čímž mohou například obcházet ochranu online bankovnictví.

Škodlivé programy zažily v posledních 20 letech prudký rozvoj. Jsou mnohem více sofistikované, z PC se přesunuly i do mobilních zařízení a za jejich vývojem je jasná snaha hackerů získat peníze.

Na začátku května uplynulo 20 let, kdy ve světě na 45 milionů počítačů vybavených schránkou Microsoft Outlook zaútočil virus ILOVEYOU. Zakódovaný vzkaz "nenávidím školu", který virus obsahoval, zaplavil svět. Virus byl rozšířen e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak "milostný vzkaz" poslal dál. Na jednoduchý trik se vzkazem ILOVEYOU naletěli mimo jiné i v Pentagonu, CIA, BBC, zkolabovala rovněž síť vojenských jednotek KFOR a britské Dolní sněmovny. Škody na ušlých ziscích byly vyčísleny až na deset miliard dolarů.

Česko je v boji se škodlivými programy světovou velmocí. Český původ má například antivirová firma Avast, která je podle tržeb dvojkou na celosvětovém trhu.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko. Útočník byl…

13.08.2022 21:33 Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Disney předstihl v počtu předplatitelů streamovacích služeb Netflix

11.08.2022 14:04 Mediální a filmová společnost Walt Disney předstihla v počtu předplatitelů streamovacích služeb…

Twitter zasáhl výpadek, dotkl se i uživatelů z Česka

14.07.2022 20:59 Aktualizováno Uživatelé internetové sítě Twitter se dnes v některých zemích krátce potýkali s částečnými výpadky…

Microsoft bude Netflixu spravovat technologii pro prodej reklamního…

14.07.2022 10:44 Společnost Microsoft bude Netflixu spravovat technologii pro prodej reklamního prostoru.…

Twitter uvedl, že denně odstraňuje přes milion spamových účtů

07.07.2022 20:54 Twitter uvedl, že denně odstraňuje přes milion spamových účtů. Firemní manažeři to podle agentury…

Související:

Právě se děje

reklama