Tajemný projekt Aurora odhalen. ISS už nebude jediná, lidstvo postaví vesmírnou megastavbu pro turisty

Chtěli byste zažít východ slunce šestnáctkrát denně? Vznášet se v beztížném stavu? Být jedním z mála lidí, kteří spatří naši planetu z vesmíru? Ve čtvrtek na konferenci Space 2.0 prohlásil šéf firmy Orion Span Frank Bunger, že již do čtyř let by to neměl být pouhý sen.

 Vesmírná stanice Aurora by se na oběžnou dráhu Země měla dostat v roce 2022. Stálou posádku by měli tvořit dva profesionální astronauté. Čtyři místa by měla být vyhrazena pro hosty. Pobyty na oběžné dráze by podle CNN měly trvat 12 dnů.

Vesmírná dovolená i s dopravou by měla vyjít na 9,5 milionů dolarů. Podmínkou také je odpovídající psychická a fyzická kondice. Zájemce musí být schopen projít tříměsíčním předletovým výcvikem. Stanice se pak bude pohybovat na nízké orbitální dráze ve výšce 200 kilometrů nad zemí. Doba obletu planety bude 90 minut.  

Jako podotýká Bunger, bude se jednat o naprosto komplexní a unikátní zážitek. „Naším plánem je otevřít vesmír pro všechny. Po vypuštění naší stanice se rozjede nové podnikání. Do vesmíru se bude poté cestovat rychleji, levněji a dostupněji než kdy předtím.“  Ve vesmírném hotelu budou pro jeho návštěvníky připravena i unikátní zábava.

Podle zástupců Orion Spanu si například hosté budou moci v beztížném stavu vyzkoušet různé vědecké experimenty nebo vypěstovat vlastní stravu. Tu si poté budou moci jako suvenýr vzít domů. K dispozici bude i videospojení s planetou Zemí, aby se návštěvníci kosmického hotelu mohli spojit s méně šťastnými pozemšťany. Samozřejmostí bude vysokorychlostní internet. Po návratu na zem, bude čekat na soukromé kosmonauty aranžované hrdinské přivítání.      

Projekt stanice Aurora ovšem není jediný. Firma Axiom, vedená bývalými manažery mezinárodní vesmírné stanice ISS, slibuje svůj vlastní kosmický hotel vybudovat do roku 2024. Mezitím se Axiom pokouší dohodnout s vedením ISS na možnosti vyslat na ni komerční kosmonauty. Nejdále je zatím se svým projektem firma Virgin Galactic miliardáře Richarda Brensona.  Její orbitální raketoplán SpaceShipOne, který by měl zájemce vynést do výšky přes 100 kilometrů.

Zde by si cestující měli užít asi 8 minut beztíže. Cena by měla být kolem 200 000 dolarů a letenky jsou k dispozici i České republice. Projekt však nabral díky mnoha technickým potížím a havárii prototypu v roce 2014 značný skluz.   První komerční lety se měli konat již roku 2011. Dnes firma, která již prodává na lety místenky (jedním ze zájemců, který si ji pořídil, byl před nedávnem zesnulý fyzik Stephen Hawking), žádná data spuštění komerčního provozu neuvádí.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Hotely Aurora (kosmická stanice)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy