Digitální nástroje pomáhají v boji proti pandemii COVID-19, ukazuje analýza

Krize kolem pandemie nemoci COVID-19, kterou šíří koronavirus SARS-CoV-2, ukazuje velký potenciál digitálních nástrojů pro zachování běžných činností, ale i pro pomoc nyní přetíženým zdravotnickým systémům, úsporu peněz a času. Poukazuje na to studie českého Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

Ilustrační foto
doporučujeme

Důležitost digitalizace společnosti studie dokumentuje na 11 úspěšných příkladech z Číny, Jižní Koreje, Izraele a USA, kde nejnovější technologie významně pomáhají v boji proti šíření nového typu koronaviru. Krize vyvolaná pandemií umožnila pochopení významu využití takových digitálních nástrojů, jako jsou on-line výuka, videokonference nebo práce z domova, které přitom už známé jsou.

Jedním z příkladů využití digitalizace je možnost on-line konzultací s lékaři. Podle již vypracovaných analýz tímto způsobem v Číně na sto tisíc lékařů zodpovědělo přes 15 milionů dotazů pacientů.

Značnou pomoc zde skýtá i možnost konzultace prostřednictvím automatizovaných chatovacích aplikací, díky nimž lze poskytovat stručné a jasné odpovědi na základní otázky. To snižuje přetíženost telefonních linek ve zdravotnických zařízeních a hygienických stanicích.

Dalším významným využitím je monitoring pohybu nakažených lidí pomocí geolokačních údajů. Lze tak zpětně zjistit, kde všude byli během uplynulých dvou týdnů a zároveň identifikovat osoby, se kterými přišli do kontaktu.

Počítačové systémy také umějí v časovém předstihu rozpoznat ohnisko nákazy nebo krizové oblasti. Dokážou to na základě neustálého zpracovávání a vyhodnocování nejnovějších informací ze sociálních sítí, ze zpráv médií i z vyjádření vlád a úřadů.

Umělá inteligence dokáže díky množství pozorování a informací s velkou pravděpodobností předpovídat reakci virů a bakterií na dostupné léky. Na základě toho pak také může navrhovat účinný způsob boje s viry.

Oblastí, kde se digitální nástroje dají velmi dobře využít, je i doručování léků a zdravotnických pomůcek. "Automatizovaný proces zásobování pomocí dronů zrychlil distribuci potřebného materiálu v porovnání s běžnou silniční dopravou až o 50 procent a zároveň minimalizoval nezbytný lidský kontakt na nejnižší možnou hranici," uvádí mimo jiné studie CETA.

Zajímavé využití podle analýz skýtají robotické sterilizátory. Umějí rozpoznat překážky v cestě, samy se navigují a pomocí ultrafialového záření rozkládají veškeré viry a bakterie v místnosti, přičemž zároveň dokážou spolehlivě detekovat jejich výskyt.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SpaceX využila rekordně týž Falcon 9 pro další družice Starlink

25.11.2020 18:30 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už…

Čínská sonda odstartovala. Bude vrtat do Měsíce, na Zemi má přivézt dvě…

24.11.2020 07:09 Raketa Dlouhý pochod 5 vynesla dnes úspěšně z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan…

Boeingy 737 MAX dostanou povolení k provozu až příští rok

21.11.2020 17:19 Letadla Boeing 737 MAX, která byla loni na jaře po dvou tragických nehodách v celém světě odstavena…

Zázračný obr Airbus A380 si aerolinky nikdy pořádně nezískal

21.11.2020 15:24 Jen málo co se vyrovná prvnímu pohledu na letoun Airbus A380. Největší dopravní letadlo světa je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama