Astronauti na ISS slaví. Zvládli nejobtížnější úkol od opravy Hubbleova teleskopu

Astronauti dnes vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dokončili opravu chladicího systému detektoru kosmického záření Alpha Magnetic Spectrometer (AMS). Netěsnost opravili Ital Luca Parmitano a americký astronaut Andrew Morgan. Detektoru AMS měl být zpět v plném provozu do středy, napsala agentura AP.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
doporučujeme

Minulý měsíc Parmitano a Morgan instalovali k detektoru AMS nová chladicí čerpadla. Dnes se vydali zpět, aby ověřili, zda je vše v pořádku a někde nedochází k úniku. Parmitano hned na počátku mise na jednu netěsnost narazil. Pokusil se ji opravit, ale potíže pokračovaly i po povinné hodině čekání. Místo opravil až na druhý pokus, a dnešní vesmírná procházka tak nabrala dramatičtější vývoj, než původně astronauti čekali.

"Dobře jste se s tím, chlapci, porvali, ale zvládli jste to. Čeká na vás večeře," vzkázala jim na konci náročné směny astronautka Jessica Meirová z paluby ISS.

Alfa magnetický spektrometr AMS je experimentální modul částicové fyziky pro měření kosmického záření. Jedním z jeho úkolů je hledat důkazy o existenci antihmoty v kosmickém záření. Parmitano, který je v současné době velitelem ISS, a Morgan na údržbě a opravě AMS pracovali už v listopadu a začátkem prosince. Podle NASA jde o nejkomplikovanější servisní úkon od opravy Hubbleova vesmírného teleskopu.

Parmitano a Morgan museli nejprve rozřezat trubky z nerezové oceli, aby odpojili stará čerpadla. Posléze bylo třeba napojit trubky na nová čerpadla, což v objemných rukavicích není lehká práce, napsala AP. Pro celou operaci, která měla několik postupných fází, musely být vyrobeny speciální nástroje.

Detektor AMS by měl po opravách fungovat po zbytek provozu ISS, tedy dalších pět až deset let. Původně byl navržen tak, aby funkční vydržel tři roky.

Jednalo se už o třetí výstup do volného kosmického prostoru členů nynější posádky orbitálního komplexu od začátku roku. Před Parmitanem a Morganem byly "venku" 15. a 20. ledna astronautky NASA Jessica Meirová a Christina Kochová. Při své celkem už třetí spolupráci mimo ISS dokončily instalaci další série nových lithium-iontových baterií, které akumulují energii generovanou solárními panely.

Šestičlennou posádku ISS nyní tvoří vedle Kochové, Meirové, Morgana a Parmitana ještě další ruští kosmonauti Oleg Skripočka a Alexandr Skvorcov. Parmitano, Kochová a Skvorcov se mají na Zemi vrátit 6. února. Kochová se 28. prosince stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru. Na stanici je od loňského 15. března.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropský zelený hackathon vyhrála aplikace pro delší životnost nábytku

13.06.2021 15:31 V sobotu 12. června se v Praze uskutečnilo finále hackathonu Greenhack, největší zelené inovační…

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

10.06.2021 18:07 Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala sondu, kterou na počátku 30. let hodlá vyslat k Venuši.…

Vrtulník Ingenuity na Marsu je podle NASA zřejmě v pořádku

06.06.2021 17:05 Vrtulníček Ingenuity americké vesmírné agentury NASA je po určitých problémech při šestém letu na…

Nadzvukové létání se vrací. United Airlines koupí 15 letadel Overture

03.06.2021 21:37 Americká letecká společnost United Airlines sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom technology…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama