Astronauti na ISS slaví. Zvládli nejobtížnější úkol od opravy Hubbleova teleskopu

Astronauti dnes vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dokončili opravu chladicího systému detektoru kosmického záření Alpha Magnetic Spectrometer (AMS). Netěsnost opravili Ital Luca Parmitano a americký astronaut Andrew Morgan. Detektoru AMS měl být zpět v plném provozu do středy, napsala agentura AP.

Přidejte svůj názor

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
doporučujeme

Minulý měsíc Parmitano a Morgan instalovali k detektoru AMS nová chladicí čerpadla. Dnes se vydali zpět, aby ověřili, zda je vše v pořádku a někde nedochází k úniku. Parmitano hned na počátku mise na jednu netěsnost narazil. Pokusil se ji opravit, ale potíže pokračovaly i po povinné hodině čekání. Místo opravil až na druhý pokus, a dnešní vesmírná procházka tak nabrala dramatičtější vývoj, než původně astronauti čekali.

"Dobře jste se s tím, chlapci, porvali, ale zvládli jste to. Čeká na vás večeře," vzkázala jim na konci náročné směny astronautka Jessica Meirová z paluby ISS.

Alfa magnetický spektrometr AMS je experimentální modul částicové fyziky pro měření kosmického záření. Jedním z jeho úkolů je hledat důkazy o existenci antihmoty v kosmickém záření. Parmitano, který je v současné době velitelem ISS, a Morgan na údržbě a opravě AMS pracovali už v listopadu a začátkem prosince. Podle NASA jde o nejkomplikovanější servisní úkon od opravy Hubbleova vesmírného teleskopu.

Parmitano a Morgan museli nejprve rozřezat trubky z nerezové oceli, aby odpojili stará čerpadla. Posléze bylo třeba napojit trubky na nová čerpadla, což v objemných rukavicích není lehká práce, napsala AP. Pro celou operaci, která měla několik postupných fází, musely být vyrobeny speciální nástroje.

Detektor AMS by měl po opravách fungovat po zbytek provozu ISS, tedy dalších pět až deset let. Původně byl navržen tak, aby funkční vydržel tři roky.

Jednalo se už o třetí výstup do volného kosmického prostoru členů nynější posádky orbitálního komplexu od začátku roku. Před Parmitanem a Morganem byly "venku" 15. a 20. ledna astronautky NASA Jessica Meirová a Christina Kochová. Při své celkem už třetí spolupráci mimo ISS dokončily instalaci další série nových lithium-iontových baterií, které akumulují energii generovanou solárními panely.

Šestičlennou posádku ISS nyní tvoří vedle Kochové, Meirové, Morgana a Parmitana ještě další ruští kosmonauti Oleg Skripočka a Alexandr Skvorcov. Parmitano, Kochová a Skvorcov se mají na Zemi vrátit 6. února. Kochová se 28. prosince stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru. Na stanici je od loňského 15. března.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dobrodruh Mike Hughes chtěl dokázat, že Země je plochá. Zahynul v raketě

23.02.2020 18:45 Aktualizováno Při pokusu o start podomácku vyrobené rakety na parní pohon zemřel v sobotu v Kalifornii muž, který…

Zemřel Larry Tesler. Vědec, díky němuž mají počítače funkci kopírovat…

20.02.2020 16:30 Ve věku 74 let zemřel tento týden počítačový vědec Larry Tesler. Mimo jiné se zasloužil o to, že v…

Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na…

20.02.2020 15:39 Aktualizováno Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska…

Jak lépe předpovědět bouře či změny klimatu? Británie si pořídí nový…

17.02.2020 10:53 Britská vláda investuje 1,2 miliardy liber (35,8 miliardy Kč) do nového superpočítače, který bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama