U ISS naposledy přistála nákladní loď Dragon, příště dorazí novější model

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes odpoledne přistála nákladní loď Dragon soukromé společnosti SpaceX s dalším materiálem pro vědecké výzkumy, se zásobami a s různým zařízením. Připojení vesmírného kamionu robotickým ramenem k ISS vysílal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) živě na webu.

Crew Dragon
doporučujeme

Dragon vynesla na oběžnou dráhu kolem Země raketa Falcon 9, patřící rovněž společnosti SpaceX, v pátek časně ráno SEČ z kosmodromu na floridském Mysu Canaveral.

Loď po přiblížení k orbitálnímu komplexu zachytila astronautka NASA Jessica Meirová pomocí robotického ramena, které pak Dragona na základě povelů z pozemního řídicího střediska připojilo k modulu Harmony americké sekce stanice.

Jedná se o již dvacátý a také poslední let nákladních lodí Dragon k ISS na základě smlouvy společnosti SpaceX s NASA o poskytování komerčních zásobovacích služeb.

Příští přepravu nákladů, ale i posádek by měly pro NASA zajišťovat nové lodě společnosti SpaceX Crew Dragon, které se už budou k ISS připojovat automaticky přímo bez pomoci ramena.

Kosmický kamion při své poslední misi na stanici dopravil téměř dvě tuny nákladu, včetně materiálu potřebného k desítkám stávajících i nových experimentů a výzkumných programů.

Mezi technickými novinkami je například platforma Evropské kosmické agentury (ESA) Bartolomeo, která bude umístěna na vnější straně evropského modulu Columbus. Zařízení je určeno pro umožnění vědeckého výzkumu prováděného různými subjekty, a to i na komerčním základě.

Pro nyní tříčlennou posádku orbitálního komplexu - kterou tvoří ruský kosmonaut Oleg Skripočka a američtí astronauti Jessika Meirová a Andrew Morgan - je na palubě Dragonu i ovoce a zelenina, včetně například grapefruitů, jablek a čerstvého česneku. Na stanici k nim 9. dubna přiletí ruští kosmonauti Nikolaj Tichonov a Andrej Babkin a americký astronaut Christopher Cassidy.

Poslední nákladní Dragon by měl na Mezinárodní vesmírné stanici setrvat jeden měsíc, do 9. dubna. Pak se vrátí na Zemi s výsledky bádání a dalším nákladem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet uživatelů telefonů iPhone podle odhadů překonal miliardu

27.10.2020 19:52 Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc…

Úspěšné přistání na Zemi. Z ISS se po půlroční misi vrátili tři astronauti…

22.10.2020 07:51 V Kazachstánu bezpečně přistál návratový modul lodi Sojuz MS-16 s jedním americkým a dvěma ruskými…

Další průlom v dobývání vesmíru: Sonda OSIRIS-REx úspěšně přistála na…

21.10.2020 08:04 Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na…

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

20.10.2020 22:10 Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama