U ISS naposledy přistála nákladní loď Dragon, příště dorazí novější model

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes odpoledne přistála nákladní loď Dragon soukromé společnosti SpaceX s dalším materiálem pro vědecké výzkumy, se zásobami a s různým zařízením. Připojení vesmírného kamionu robotickým ramenem k ISS vysílal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) živě na webu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Crew Dragon
doporučujeme

Dragon vynesla na oběžnou dráhu kolem Země raketa Falcon 9, patřící rovněž společnosti SpaceX, v pátek časně ráno SEČ z kosmodromu na floridském Mysu Canaveral.

Loď po přiblížení k orbitálnímu komplexu zachytila astronautka NASA Jessica Meirová pomocí robotického ramena, které pak Dragona na základě povelů z pozemního řídicího střediska připojilo k modulu Harmony americké sekce stanice.

Jedná se o již dvacátý a také poslední let nákladních lodí Dragon k ISS na základě smlouvy společnosti SpaceX s NASA o poskytování komerčních zásobovacích služeb.

Příští přepravu nákladů, ale i posádek by měly pro NASA zajišťovat nové lodě společnosti SpaceX Crew Dragon, které se už budou k ISS připojovat automaticky přímo bez pomoci ramena.

Kosmický kamion při své poslední misi na stanici dopravil téměř dvě tuny nákladu, včetně materiálu potřebného k desítkám stávajících i nových experimentů a výzkumných programů.

Mezi technickými novinkami je například platforma Evropské kosmické agentury (ESA) Bartolomeo, která bude umístěna na vnější straně evropského modulu Columbus. Zařízení je určeno pro umožnění vědeckého výzkumu prováděného různými subjekty, a to i na komerčním základě.

Pro nyní tříčlennou posádku orbitálního komplexu - kterou tvoří ruský kosmonaut Oleg Skripočka a američtí astronauti Jessika Meirová a Andrew Morgan - je na palubě Dragonu i ovoce a zelenina, včetně například grapefruitů, jablek a čerstvého česneku. Na stanici k nim 9. dubna přiletí ruští kosmonauti Nikolaj Tichonov a Andrej Babkin a americký astronaut Christopher Cassidy.

Poslední nákladní Dragon by měl na Mezinárodní vesmírné stanici setrvat jeden měsíc, do 9. dubna. Pak se vrátí na Zemi s výsledky bádání a dalším nákladem.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci: Emise CO2 mohou díky koronaviru klesnout nejvíce od války

03.04.2020 14:43 Emise kysličníku uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, neboť současná pandemie…

Tank T-34: Cesta legendárního obrněnce do výroby nebyla jednoduchá

29.03.2020 06:40 Sovětský střední tank T-34 se stal jedním ze symbolů druhé světové války, jen málokterý jiný…

Mise na Mars navzdory epidemii. S vozítkem NASA odletí téměř 11 milionů…

27.03.2020 16:02 Pokud nynější pandemie způsobená koronavirem SARS-CoV-2 nezaviní odklad, zamíří letos v létě na…

Digitální nástroje pomáhají v boji proti pandemii COVID-19, ukazuje analýza

27.03.2020 12:00 Krize kolem pandemie nemoci COVID-19, kterou šíří koronavirus SARS-CoV-2, ukazuje velký potenciál…

Související:

Právě se děje

Další zprávy