Umělá inteligence může podle odborníka pomoci novinářům. Zapojuje se do dění už dnes

Umělá inteligence by už dnes mohla zlepšovat práci fotografů nebo napomoci psaní novinářů. Nahradit zdravý rozum a úsudek ale algoritmy nemohou, říká český vědec a světově uznávaný odborník na vývoj umělé inteligence (AI) Tomáš Mikolov.

Jeho tvář v oparu mlžné dezinfekce se shodou okolností stala i tváří letošního ročníku soutěže Czech Press Photo. Snímek, na němž Mikolov prochází dezinfekční branou na zářijovém Národním průmyslovém summitu, pořídil fotoreportér ČTK Roman Vondrouš a vyhrál s ním.

Nejen umělá inteligence, která je zatím spíše science fiction, ale hlavně na statistických modelech založené strojové učení by mohly novinářům a fotografům pomáhat. "Vybrat z X možných fotografií jednu, která vychází nejzajímavější, by mohl být řešitelný problém. Nebyl bych překvapený, kdyby se v budoucnu objevily softwarové nástroje, které budou zlepšovat práci fotografů tak, že budou pomáhat vybírat pravý okamžik, kdy udělat fotografii," řekl ČTK vědec.

Mikolov získal uznání odborné i široké veřejnosti zejména tím, že skokově zdokonalil fungování aplikací pro rozpoznávání a zpracování jazyka, například strojový překladač Google. Podařilo se mu to vytvořením nových modelů neuronových sítí, které výrazně překonaly předchozí přístupy pro modelování jazyka. Zlepšení ve zpracování přirozeného jazyka bylo největší za několik posledních desítek let.

"Nemusíte mít statisíce položek ve slovníku, ale vidíte slovo jako souhrn kořene, přípony, předpony. Toto nedefinujete manuálně, ale počítač se to statisticky naučí z toho, jak se slova vyskytují v běžném textu," řekl vědec, který působí v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení v Praze. Buduje tam vědecké centrum a na prohlubování znalostí o AI spolupracuje i se studenty.

Jazyk je pro Mikolova v jeho práci stěžejní. "Ta část umělé inteligence, která je pro nás zajímavá, bude vždy vyžadovat jazyk. Když si představíme nějaký stroj, o kterém někdo v budoucnosti prohlásí, že je inteligentní, opravdu inteligentní, tak jazyk musí být jeho nutnou součástí. Už z toho hlediska, že my musíme být schopni stroji nadefinovat úlohu, co má dělat, a nějakým způsobem pochopit výsledek," řekl odborník, který se o umělou inteligenci začal zajímat už v 90. letech na základní škole.

První články jako student psal o češtině. Pak přešel na studie o angličtině hlavně proto, aby přitáhl pozornost světové vědecké komunity.

"Čeština nebyla úplně ideální pro získání pozornosti pro moji práci, ale přišlo mi, že neuronové sítě by měly fungovat hlavně na jazyky, jako je čeština, kde je hodně pravidelností, třeba skloňování," uvedl vědec.

Podle vědce je velmi nepravděpodobné, že by někde vznikla umělá inteligence, o které by člověk nevěděl. Do budoucna spíše doufá, že se lidská a umělá inteligence propojí a vytvoří bytosti, které budou schopny přemýšlet na úplně jiném stupni než současný člověk.

Rozlišovat etické nebo filozofické problémy zatím umělá inteligence neumí. "Ověřovat, co je pravda a co je lež, jsou často filozofické pojmy. Můžete říkat věty, které jsou pravdivé, ale dohromady budou tvořit manipulativní tvrzení. To je práce, se kterou si současné algoritmy vědět rady nebudou," uvedl vědec. Dodal, že už dnes může umělá inteligence pomoci práci novinářů, například při korekturách či dopisování článků.

Také ČTK využívá ve svém zpravodajství počítačové algoritmy. V roce 2018 použila poprvé automaticky generované texty při volbách. Nyní algoritmy pomáhají i ve zpravodajství o cenách pohonných hmot. Robotizace pomáhá redaktorům odbourávat rutinní práci, zpravodajství se tím zrychluje a omezuje se riziko chyb při přepisování dat.

Související

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Papež Lev XIV. se pustil do boje proti umělé inteligenci

Nový papež Lev XIV., první Američan v čele katolické církve, si vytyčil jasný cíl: postavit se rizikům, která představuje nekontrolovaný vývoj umělé inteligence. Již v prvním oficiálním projevu kardinálům prohlásil, že AI může ohrozit „lidskou důstojnost, spravedlnost i práci“. Krátce nato přiznal, že technologie skýtá „obrovský potenciál“, ale zdůraznil potřebu odpovědnosti, aby sloužila všem a ne jen několika málo vyvoleným.
Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) novináři

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy