Vesmírná loď Crew Dragon míří k ISS, na palubě jsou čtyři astronauti

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes (1:27 SEČ) odstartovala raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon jsou čtyři astronauti, kteří by po 27hodinovém letu měli dorazit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Raketa Falcon 9 |
doporučujeme

Původně byl start plánován na sobotu místního času, kvůli nepříznivému počasí ale Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) start o den odložil. Posádku tvoří astronauti NASA Shannon Walkerová, Victor Glover a Michael Hopkins a jejich kolega z japonské kosmické agentury JAXA Soiči Noguči.

Přistání na ISS se plánuje v úterý kolem 05:00 SEČ. První úspěšnou, ale pouze testovací výpravu na ISS absolvoval Crew Dragon s dvoučlennou posádkou v době od 30. května do 2. srpna.

Nynější posádka lodi Crew Dragon, která byla přejmenována na Resilience (Houževnatost), by měla na ISS zůstat pět až šest měsíců.

NASA doufá, že nynější let zahajuje novou éru pravidelného spojení s ISS. V kontrolním středisku mise zazněl bouřlivý potlesk, když se loď dostala na oběžnou dráhu; zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk tweetoval červené srdce.

Celý let je řízen automaticky, i když v případě potřeby může posádka zasáhnout, píše agentura AP. Název lodi astronauti vybrali nejen s poukazem na pandemii, ale také na současnou politickou situaci v USA a atmosféru rasové nespravedlnosti. Glover je první černoch, který se účastní dlouhodobé mise na vesmírné stanici. Noguči je zase první člověk, který letěl do vesmíru ve třech různých typech vesmírných lodí používaných v minulých 40 letech.

Při své eleganci a moderním vzhledu je kabina vesmírné lodi prostorná, vešlo by se do ní až sedm lidí. Zatím létaly tříčlenné posádky. Dodatečný prostor nejnovějšího modelu je využit k vědeckým experimentům a jako místo pro zásoby.

Posádka se připojí ke dvěma Rusům a jedné Američance, kteří na ISS odstartovali v říjnu z Kazachstánu.

Po většinu neděle byla předpověď počasí startu rakety nakloněna z 50 procent, méně než hodinu před startem se ale předpověď vylepšila a pravděpodobnost, že počasí bude příznivé, činila 80 procent. Asi dvě hodiny před startem únik vzduchu způsobil nečekaný pokles tlaku v kabině, technikům se ale podařilo problém vyřešit, uvedla agentura Reuters.

Musk, který o den dříve oznámil, že má nejspíše mírný průběh koronaviru, nakonec startu z Kennedyho vesmírného střediska nepřihlížel a zastupovala ho ředitelka společnosti Gwynne Shotwellová. Podle pravidel NASA se kdokoli, kdo má pozitivní test na koronavirus, musí izolovat; představitelé úřadu zdůraznili, že toto opatření se vztahuje na všechny včetně Muska.

Astronauti museli kvůli preventivním opatřením v říjnu i s rodinami do karantény. Všichni, kdo zajišťovali start, měli roušky. Kennedyho středisko také omezilo počet lidí, kteří mohli startu přihlížet. Byl mezi nimi viceprezident Mike Pence, ale ne dva astronauti, kteří se účastnili testovacího letu. NASA požadoval od lidí, kteří přihlíželi venku, aby dodržovali odstupy a měli roušky. Zvolený prezident Joe Biden v blahopřejném tweetu napsal, že let je důkazem síly vědy.

Po skončení programu raketoplánů museli Američané využívat služeb ruských lodí a do vesmíru létat z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Letos odstartovala z území Spojených států kosmická loď s lidskou posádkou poprvé po devíti letech.

Podle agentury AP zaplatila NASA za jedno místo v lodi startující z Kazachstánu naposledy 90 milionů dolarů (přes dvě miliardy Kč). Jak píše agentura Reuters, společnosti SpaceX má zajistit také soukromé mise s astronauty; v jedné z nich by měl být v příštích letech herec Tom Cruise.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co je za Mléčnou dráhou? Teleskopy ASKAP objevily milion nových galaxií

02.12.2020 07:30 Nová soustava velmi výkonných radioteleskopů v západní Austrálii zachytila při mapování vesmíru…

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

01.12.2020 20:11 Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj…

ESA podepsala kontrakt na úklid smetí z orbity, mise se účastní i Česko

01.12.2020 16:21 Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala se švýcarskou společností ClearSpace kontrakt v hodnotě…

Čínská sonda Čchang-e 5 dorazila k Měsíci, na Zemi má dopravit vzorky…

29.11.2020 10:11 Čínská sonda Čchang-e 5, která má dopravit na Zemi vzorky sebrané z lunárního povrchu, už dorazila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama