Vědci objevili první náznak posmrtného života

Southampton – Vědci z univerzity v Southamptonu čtyři roky zkoumali osoby, které utrpěly srdeční zástavu. Během té doby prozkoumali více než 2000 lidí a zjistili, že 40% z nich dokázalo popsat svůj stav vědomí, když už byli klinicky po smrti. Informoval server telegraph.co.uk.

Smrt je nevyhnutelný následek života, vědci jsou ale přesvědčeni, že při smrti můžeme nalézt světlo na konci tunelu. V dosud největší lékařské studii, která se zaměřuje na posmrtný život, se vědci snaží zjistit, jestli po smrti dokáže mozek vnímat.

Vědci celkem v patnácti nemocnicích v USA, Velké Británii a Rakousku zkoumali osoby, které utrpěly srdeční zástavu. Jeden muž, který byl po dobu tří minut klinicky po smrti, dokonce dokázal detailně popsat činnost lékařů, kteří ho oživovali.

Celkově zkoumali 2060 kardiaků, z nichž 330 přežilo. Třicet devět procent uvedlo, že zažili nějaký pocit vědomí, když je resuscitovali.

Ačkoli mnoho lidí si nevzpomínalo na specifické podrobnosti, někteří uvedli, že měli pocit neobvyklého klidu, jiným se prý zase zrychlil nebo zpomalil čas.

Také viděli jasné světlo, zlatý blesk nebo zářící slunce. Ostatní zase líčili pocit strachu, utonutí nebo tažení přes hlubokou vodu. Třináct procent lidí cítilo, jak se oddělili od svého těla.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

život Slunce Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy