Zlín - Docent Petr Hlaváček z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně představil ve středu repliku obuvi terakotové armády v Číně. Jak agentuře Mediafax řekl Jan Malý z tiskového oddělení školy, obuv vznikla na základě analýz v rámci několikaletého výzkumu obuvi terakotové armády, kterým se Hlaváček zabýval.
Cílem vědeckého výzkumu bylo prokázat, zda se obuv terakotovým vojákům vyzouvala, prokázat funkčnost bandážovacích řemínků, vyrobit repliky a provést biomechanicky archeologický experiment a popsat střihy obuvi. Z vědeckého bádání vyplynulo, že mnohé boty se vojákům musely zákonitě vyzouvat. "Role ochrany ale zůstala zachovaná, i když byla obuv nedokonalá. Vojáci museli být schopni denně ujít asi 30 až 35 kilometrů a je rozdíl, jestli tak činili bosky nebo s nedokonalou obuví," podotkl Hlaváček. Na podešvi tehdejší obuvníci zřejmě používali bronz. Asi osm tisíc soch terakotových vojáků v čínském Xianu je podle Hlaváčka provedeno velmi relaisticky. Na jejich nohách se vyskytují dva základní typy obuvi- otevřené a uzavřené. "Jeden typ obuvi byl patrně vyráběn z plsti a druhý z usní. Zajímavé je, že stejné typy obuvi se vyskytují na nohách vojáků i na nohách důstojníků. S největší pravděpodobností je armáda císaře Čchin Š Chuang Ti první pravidelně obouvanou asijskou armádou," konstatoval Hlaváček.
Konstrukce obuvi porušuje z dnešního pohledu všeobecně respektovaná pravidla konstrukce obuvi. "Proto jsme vyrobili repliky a testovali je v biomechanické laboratoři. Zjistili jsme, že konstrukční nedostatky spočívající v nepříjemném vyzouvání museli tehdejší obuvníci dodatečně řešit přidáním tkaniček. Na straně druhé ale byl používaný typ obuvi velmi komfortní pro různě široké nohy, a to díky širšímu vykrojení. Podobnou metodu využívají v dnešní době i výrobci značkové sportovní obuvi," poznamenal Hlaváček.
Pohled na terakotovou armádu je podle slov Hlaváčka ohromující. "Je to nepopsatelný pocit. Každá socha váží kolem 240 až 300 kilogramů, jsou vyšší, každá je označena značkou autora, všechny sochy mají svůj specifický výraz a vy vidíte úsměvy, odhodlání či strach. Z osmi tisícovky soch je vystaveno asi 900 a doba odhadované rekonstrukce je kolem 40 let. Kromě rozličné obuvi mají sochy také různé účesy, spočítáno je na 240 druhů účesů," popsal Hlaváček. Projekt začal v roce 2009 a finančně ho podpořilo i Ministerstvo školství a mládeže v rámci dohody o bilaterální spolupráci mezi Čínou a Českou republikou. Je to již druhý projekt, který byl kontrolován UNESCO.
Pro univerzitu jde o třetí vědecký projekt zaměřený na Čínu. V prvním se vědci zabývali obouváním diabetiků, v druhém historií obouvání v Číně a v třetím pak obuví terakotové armády. V rámci něj vznikly dvě repliky obuvi, jednu z nich hodlá tým věnovat čínskému velvyslanci za jeho podporu.
Související
Tajemství terakotové armády. Vědci nově vyvrátili jeden z tradičních mýtů
Čína se zlobí. Američan ukradl vzácnou věc
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 1 hodinou
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 2 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 3 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 4 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
Situace v severní Gaze dosahuje kritického bodu. Záchranáři a zdravotníci tvrdí, že jim je odepřen přístup do oblasti, zatímco podmínky pro přežití se dále zhoršují. Opuštěná těla zůstávají na ulicích, kde se o ně "postarají zvířata", což podtrhuje chaos a absenci zákonů v regionu, uvedl server SkyNews.
Zdroj: Libor Novák