Od chvíle, kdy byly zveřejněny výsledky amerických voleb, bylo jasné, že zvolení Donalda Trumpa zkomplikuje klimatické rozhovory COP29 v Baku. Co však nikdo nepředpokládal, byl vnitřní chaos, který způsobí hostitel summitu, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Informoval o tom server CNN.
Místo toho, aby se COP29 soustředil na urgentní boj proti globální klimatické krizi, summit se proměnil v politické divadlo plné bojkotů, kontroverzních projevů a oslav fosilních paliv. Ilham Alijev se stal hlavním aktérem této frašky, kdy nejenže hájil roli ropy a zemního plynu v ázerbájdžánské ekonomice, ale také útočil na západní státy za „pokrytectví“.
V reakci na chaos vydali významní světoví klimatologové otevřený dopis, který požaduje zásadní reformu celého procesu jednání OSN o klimatu. Dopis původně označoval klimatická jednání za „nefunkční“, tento výraz však byl rychle odstraněn kvůli obavám, že by mohl být zneužit.
Summit COP29 je třetím v řadě, který se koná v zemi závislé na fosilních palivech. Předchozí summity proběhly ve Spojených arabských emirátech a Egyptě, což vyvolalo kritiku kvůli lidskoprávním otázkám i roli fosilních paliv. Letos se jednání účastní více než 1 700 lobbistů z odvětví fosilních paliv, což vyvolává otázky ohledně integrity těchto konferencí.
„Alijev nepůsobí jako ochránce Pařížské dohody,“ uvedla Alex Scott z italského think tanku ECCO. Podle ní přítomnost fosilních lobbistů ohrožuje cíle snížení globálního oteplování.
Během svého projevu Alijev bránil ázerbájdžánské přírodní zdroje jako „dar od Boha“ a obvinil západní státy, média a nevládní organizace z pokrytectví. V dalších proslovech se zaměřil na Francii a Nizozemsko, které obvinil z „brutální represe“ ve svých zámořských územích. Tyto výroky však byly pravděpodobně ovlivněny napětím mezi Ázerbájdžánem a těmito státy kvůli konfliktu s Arménií.
Francouzská ministryně ekologie Agnès Pannier-Runacher na protest zrušila svou účast. Kritiku vyjádřil i šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell, který označil Alijevovy výroky za „nepřijatelné“ a varoval před ohrožením cílů summitu.
Nadcházející návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vyvolává obavy o budoucnost klimatických závazků USA. Trump již dříve slíbil, že Spojené státy znovu vystoupí z Pařížské dohody, což motivuje další státy k přehodnocení jejich klimatických politik. Argentina například bez vysvětlení stáhla svou delegaci z COP29 a podle zdrojů uvažuje o opuštění Pařížské dohody. Prezident Javier Milei označuje globální oteplování za „socialistický podvod“.
COP29 probíhá v roce, který je na cestě stát se nejteplejším v historii. Katastrofy jako hurikány v USA, které zabily více než 300 lidí, připomínají naléhavost boje proti klimatické krizi. Přesto vědci varují, že dosažení cíle omezení oteplování na 1,5 stupně Celsia je čím dál méně pravděpodobné. Aby byla šance cíl splnit, muselo by se do konce desetiletí snížit množství emisí na polovinu a svět by musel dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny století.
COP29 tak nejenže selhává v řešení klimatické krize, ale také ztrácí důvěru jako efektivní platforma pro globální spolupráci.
Související

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
klimatická konference (COP29) , Donald Trump , Ilham Alijev
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
před 1 hodinou

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
před 2 hodinami

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
před 3 hodinami

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
před 3 hodinami

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
před 3 hodinami

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
před 3 hodinami

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
před 4 hodinami

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
před 5 hodinami

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
před 5 hodinami

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
před 5 hodinami

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
před 5 hodinami

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
před 6 hodinami

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
před 6 hodinami

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
před 7 hodinami

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
před 7 hodinami

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
před 8 hodinami

Musk v Trumpově administrativě skončí. Bílý dům se bojí, co bude pak
před 8 hodinami

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese
před 9 hodinami

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod
před 10 hodinami
Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy
Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.
Zdroj: Libor Novák