České vědce zaskočil krutý mráz: Toto je moc i na Antarktidu!

Antarktida - I když je v Antarktidě léto, pokračující studené počasí komplikuje práci českým vědcům, kteří v závěru loňského roku odjeli na stanici Johanna Gregora Mendela, kterou provozuje Masarykova univerzita (MU) na ostrově Jamese Rosse. O problémech informovala Mediafax ve středu Tereza Fojtová, mluvčí MU.

Kvůli zamrzlému moři se nemohou průzkumníci dostat do vzdálenějších oblastí a potíže mají například i se získáváním vzorků ryb pro parazitologický výzkum. Mimo dosah expedice tak zatím zůstává blízký ostrov Vega s paleontologickými nalezišti i poloostrov Trinity Peninsula, kde je automatická meteorologická stanice. "Vědci se nedostanou ani k jezeru Hidden Lake, kde měli odebrat usazeniny pro rekonstrukci změn klimatu, nebo do Torrent Walley pro odběr vzorků na chemickou analýzu," řekla Fojtová.

Tuhou zimu na jižní polokouli zdokumentovaly i přístroje. "Nejnižší teplotu naměřily na konci tamní zimy, v září, a to minus 30,6 stupně Celsia. Také uvnitř stanic, která je dobře izolovaná, klesla teplota až na minus 16 stupňů," popsala mluvčí.

Počasí a hlavně zamrzlé moře zaskočilo i přirozené obyvatele oblasti. „Blízko stanice jsme našli několik čerstvě uhynulých tuleňů leopardích a krabožravých, kterým se nepodařilo najít cestu k otevřené vodě. Lépe na tom nejsou ani ptáci, například chaluhy antarktické se teprve nyní, s dvouměsíčním zpožděním, pokoušejí zahnízdit," uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

Zhruba dvě hodiny chůze od stanice ale odborníci nalezli mělčinu, která už roztála a přitahuje hodně živočichů. Především tuleně weddellovy a tučňáky kroužkové, oslí a uzdičkové, které zkoumají členové výpravy zaměření za zoologii, parazitologii a mikrobiologii. Vědci už také získali několik ryb, vzorky trusu obratlovců, mořské mlže a další živočichy.

Rekordní dvacetičlenná expedice složená z vědců z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně pokračuje i v dalších výzkumech a opravách stanice. Ve výpravě jsou i dva Slováci a jeden Rus. "Pobyt na stanici jim zpestřily už dvoje narozeniny, kdy jídelníček obohatily i upečené dorty," dodala Fojtová.

Související

Více souvisejících

antarktida Vědci mráz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy