Rusko vyslalo do vesmíru zvěřinec. Známe účel experimentu

Moskva - Z kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala ruská družice Bion-M s netradiční posádkou. Na její palubu vědci umístili 45 myší, 15 ještěrek, ryby, hlemýždě a další živočichy, kteří mají testovat vliv slunečního záření na živé organismy. Let potrvá měsíc, jednotlivé živočišné druhy jsou od sebe vzájemně odděleny.

Pro myši, které jsou hlavním výzkumnými objekty, je měsíční doba letu podstatnou částí životního cyklu. Vědci si proto slibují, že na stavu jejich organismu zjistí dlouhodobé účinky záření, a to i na molekulární a buněčné úrovni.

Aby předešli případným námluvám, umístili ruští experti do kosmické lodi jen myší samce. Ti se ale podle agentury ITAR-TASS těsně před startem porvali tak, že někteří zahynuli a ostatní musela nahradit méně agresivní "záložní posádka".

Sluneční záření (sluneční energie, solární radiace) představuje drtivou většinu energie, která se na Zemi nachází a využívá. Vzniká jadernými přeměnami v nitru Slunce. Vzhledem k tomu, že vyčerpání zásob vodíku na Slunci je očekáváno až v řádu miliard let, je tento zdroj energie označován jako obnovitelný.

Kosmické záření je proud energetických nabitých částic pocházejících z vesmíru. Částice mají široké spektrum energií a některé částice dosahují tak vysokých energií, že nemohou být dosaženy na pozemských urychlovačích a neznáme zatím způsob, jak jsou urychlovány ve vesmírném prostoru. O původu těchto částic také mnoho nevíme, proto je kosmické záření stále ve středu zájmu výzkumu vědců celého světa.

Objev kosmického záření je datován do roku 1912, kdy rakouský fyzik Victor Franz Hess při letu balónem pozoroval vzrůstající rychlost vybíjení Wulfova elektrometru v závislosti na rostoucí nadmořské výšce. Tento jev připisoval neznámému záření přicházejícímu shora a vstupujícímu do atmosféry, jehož intenzita roste s rostoucí výškou nad zemským povrchem. Měření byla prováděna ve výškách okolo 5000 m nad povrchem země. Usoudil proto, že záření je kosmického původu. Za tento objev byl Dr. Hess oceněn v roce 1936 Nobelovou cenou. Jedny z nejdůležitějších balónových experimentů, které k tomuto významnému objevu vedly, byly prováděny při letech z Ústí nad Labem do Německa.

Kosmické záření je zkoumáno také v Observatoři Pierre Augera v Argentině. Na projektu se podílejí také vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Související

Více souvisejících

vesmir Rusko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 25 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Čtvrteční nehodu vlaku bez strojvedoucího šetří i policie

Policie vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který odjel bez strojvedoucího a po několika kilometrech vykolejil mezi Čisovicemi a Měchenicemi. Případem se zároveň zabývá i Drážní inspekce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy