Britská mutace je podle studie více smrtící než jiné

Riziko smrti je při nákaze tzv. britskou mutací koronaviru o 55 procent vyšší než u infekcí dříve rozšířenými variantami viru SARS-CoV-2. Takový odhad prezentuje tým vědců z vysoké školy London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) v článku publikovaném v pondělí časopisem Nature.

Podle autorů může vzestup mutací, jako je ta označovaná kódem B.1.1.7, vymazat přínos pokroku v léčbě covidu-19, kterého bylo v uplynulém roce dosaženo.

Čerstvé závěry navazují na jinou britskou studii publikovanou minulý týden, podle níž jsou mrtvých o desítky procent více, když se lidé nakazí mutací B.1.1.7 ve srovnání se stejným počtem pacientů s jinými variantami viru. Podle dřívějších analýz se přitom britská mutace dokáže oproti těm dřívějším i výrazně rychleji šířit.

Své tvrzení o vyšší smrtnosti tým z LSHTM opírá o data o více než dvou milionech případů nákazy a necelých 17.500 úmrtích zaznamenaných v Anglii od loňského září do poloviny letošního února, kdy se B.1.1.7 v oblasti rychle rozšířila. "Srovnáváme pouze úmrtnosti u lidí žijících ve stejné samosprávní oblasti, kteří byli testováni ve stejný den, abychom zohlednili výkyvy v intenzitě testování a tlaku na nemocnice," vysvětloval na twitteru postup jeden z autorů studie Nicholas Davies.

Our paper “Increased mortality in community-tested cases of SARS-CoV-2 lineage B.1.1.7” is in Nature today. We find that B.1.1.7, the UK coronavirus variant identified in late 2020, is associated with 55% higher COVID-19 mortality than other lineages. https://t.co/sU8N9u4v7G 1/16 pic.twitter.com/Jv9790BBYi

— Nick Davies (@_nickdavies) March 15, 2021

Hlavní závěr je takový, že riziko úmrtí spojené s daným kmenem viru SARS-CoV-2 by mohlo být asi o 55 procent vyšší než u "dříve existujících variant". Autoři dodávají, že s 95procentní spolehlivostí je rozdíl ve smrtnosti v rozmezí 39 až 72 procent.

Mutace B.1.1.7 je označována jako britská, neboť to byli britští vědci, kdo se jí začali jako první podrobněji věnovat. Na přelomu roku stála za rekordními počty nově nakažených i zemřelých v Británii a rozšířila se i v dalších evropských zemích nebo ve Spojených státech. Experti z LSHTM odhadli, že se šíří o 43 až 90 procent rychleji než dříve pozorované podoby koronaviru.

"V Anglii B.1.1.7 způsobila v uplynulých měsících obrovské škody, s více než 42.000 úmrtími spojenými s covidem-19 jen za leden a únor. Navzdory významným pokrokům v léčbě covidu-19 jsme už nyní v roce 2021 zaznamenali více úmrtí než za prvních osm měsíců pandemie v roce 2020. Náš výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je," uvedl specialista na matematické modelování Davies.

Britská mutace se šíří také v České republice, její výskyt u českého pacienta byl poprvé potvrzen 18. ledna. Aktuálně zřejmě v ČR převládá.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda výzkum

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance kvůli kyberútokům

Ministerstvo zahraničí v pondělí předvolalo ruského velvyslance kvůli kybernetickým útokům na české instituce a kritickou infrastrukturu. Česko už v minulém týdnu uvedlo, že z nich podezřívá ruského státního aktéra APT28.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy