Hliník v deodorantech způsobil v buňkách křečků změny podobné lidské rakovině

Hliníkové soli, které obsahuje většina deodorantů, způsobují v buňkách křečků podobné změny, jaké je možné pozorovat u téměř všech lidských nádorů. Vyplývá to ze studie, o které informoval deník Le Monde.

Ilustrační foto

Tým vědců z Oxfordské univerzity a švýcarské soukromé nemocnice Clinique des Grangettes vystavil hliníkovým solím buňky křečka, včetně buněk mléčné žlázy. Biolog Stefan Madriota a onkolog André-Pascal Sappino zjistili, že kov pronikal do buněk a způsoboval v nich takzvanou nestabilitu genomu, která patří mezi základní znaky nádorů.

Tito vědci již dříve zjistili, že myší buňky vystavené podobné koncentraci hliníku jako prsní žlázy lidí, kteří používali deodoranty, mutovaly v agresivní nádory, které se rychle šířily.

"Provedený výzkum ukazuje, že hliník mění DNA buněk způsoby, které jsou pozorovány u karcinogenních látek, a potvrzuje tak svůj karcinogenní potenciál,“ uvedli vědci ve studii publikované v odborném časopise International Journal of Molecular Sciences. Podle autorů studie by veřejnost měla brát vážně spojitosti mezi používáním deodorantů a nárůstem rakoviny prsu v posledních letech. "Více než 80 procent nádorů se nachází ve vnější části žlázy, v blízkosti podpaží,“ řekl Sappino rozhlasové stanici France Inter.

Vědec nicméně uznal, že výsledky, které se prokázaly u křečků a myší, nelze jednoduše vztáhnout i na lidi. Ke stanovení skutečné příčinné souvislosti mezi používáním deodorantů obsahujících hliníkové soli a výskytem rakoviny prsu u lidí je podle něj třeba provést dlouhodobé studie uživatelů těchto produktů.

Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele (VVBS), který funguje jako poradní orgán Evropské komise, ve zprávě z března 2020 uvedl, že deodoranty nepředstavují zdravotní riziko, pokud je jejich koncentrace hliníku nižší než 10,6 procenta pro spreje a 6,25 procenta pro ostatní, například tyčinkové nebo kuličkové. Dostupné deodoranty mají nižší koncentrace hliníku, než jakou VVBS uvádí jako nebezpečnou. Výbor také dodal, že "systémové vystavení hliníku prostřednictvím každodenních aplikací kosmetiky významně nepřispívá k tělesné zátěži hliníkem z jiných zdrojů“.

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost léčiv a zdravotnických výrobků (ANSM) došla v roce 2011 k závěru, že neexistují žádné důkazy pro souvislost mezi vystavením kůže hliníku a rozvojem rakoviny. ANSM však doporučila omezit koncentraci hliníku v kosmetických přípravcích na 0,6 procenta a nepoužívat výrobky obsahující hliník bezprostředně po holení nebo na poškozenou pokožku, protože absorpce je v těchto případech větší.

Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má účinnost 95,6 procent, ukázala…

21.10.2021 15:51 Třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 procenta,…

Člověk má vliv na změnu klimatu, tvrdí 99,9 procent vědců

20.10.2021 08:36 Vědci se z více než 99,9 procent shodují, že člověk má vliv na změnu klimatu, uvádí studie, která…

Vakcínu J&J je lepší posílit Pfizerem či Modernou, uvádí nová studie

14.10.2021 17:09 U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson (J&J) se ukazuje větší…

Kvůli pandemii se vědci setkávají s výhrůžkami, obtěžováním i fyzickými…

14.10.2021 13:28 Vědci ze sedmi zemí, kteří s médii otevřeně hovoří o pandemii covidu-19, po svých vystoupeních…

Bolestivé píchnutí se stane minulostí? Vědci vyvíjejí bezbolestné očkování…

13.10.2021 16:19 Nizozemští vědci vyvíjejí laserovou technologii, která umožňuje "prakticky bezbolestné“ očkování…

Hladiny oceánů zaplaví města, kde žije půl miliardy lidí. Už to nejde…

13.10.2021 08:35 Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých…

Nobelovu cenu za ekonomii mají Card, Angrist a Imbens

11.10.2021 14:55 Aktualizováno Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua…

Očkování dvěma dávkami snižuje riziko hospitalizace u starších lidí o 90…

11.10.2021 14:43 Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí…

Studie: Účinnost očkování mRNA vakcínami ani po sedmi měsících u většiny…

06.10.2021 22:03 Účinnost očkování takzvanými mRNA vakcínami proti covidu-19 ve většinové populaci v Itálii po sedmi…

Nobelovu cenu za chemii mají Němec a Američan za výzkum tvorby molekul

06.10.2021 12:28 Aktualizováno Nobelovu cenu za chemii letos získali společně Němec Benjamin List a britský rodák působící v USA…

Související:

Právě se děje

reklama