Jak porazit rakovinu: V léčbě nádorů by mohly pomoci krátké elektropulzy, tvrdí čeští vědci

S léčbou nádorových onemocnění by v budoucnu mohly pomoci poznatky studie česko-francouzského týmu vědců. Výzkumníci zjistili, že velmi intenzivními krátkými elektropulzy lze ovlivnit stavbu mikrotubulů, které jsou součástí vnitřní kostry buňky. Pulzy by tak mohly být využity ke kontrole rakovinného bujení. Akademie věd ČR (AV) o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě.

Protonová léčba
doporučujeme

Vnitřní kostru buňky, takzvaný cytoskelet, tvoří trojrozměrná síť proteinových vláken. Ta jsou nezbytná pro základní buněčné funkce - třeba buněčné dělení. Podle vědců jsou jedním z druhů těchto vláken tzv. mikrotubuly, složené z tubulinů. Jde o vysoce dynamické struktury, které v odpovědi na signály z okolí mohou růst nebo se zkracovat. Podle AV na principu ovlivnění této dynamiky fungují některé chemické způsoby léčby nádorových onemocnění. Tento přístup však nepůsobí jen na samotný nádor, ale i na ostatní buňky. Věci proto hledají možnosti léčby, které nejsou na chemických látkách založeny.

"Jednou z nich by mohl být i náš přístup, kdy jsou mikrotubuly ovlivňovány z vnějšího prostředí přesně dávkovanými krátkými elektropulzy. Ty by mohly být využity ke kontrole rakovinotvorného bujení, přičemž životnost zdravých buněk by zůstala zachována," popsal výzkum jeho spoluautor Pavel Dráber.

Dráber vede tým z Ústavu molekulární genetiky AV, který na výzkumu spolupracoval s vědci z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, Fyziologického ústavu a Univerzity ve francouzském Limoges.

Současná studie navázala na předchozí práce těchto laboratoří, kdy vědci prokázali, že elektropulzy mohou měnit strukturu izolovaných tubulinů a také že lze sledovat působení těchto pulzů v živých buňkách mikroskopem s velmi vysokým rozlišením.

"Poznání toho, jak přesně krátké elektrické pulzy na mikrotubuly působí, je vzrušující výzva pro další výzkum," komentoval nynější poznatky výzkumu Michal Cifra z Ústavu fotoniky a elektroniky. Tamní tým Bioelektrodynamika tak pokračuje ve výzkumu mechanismů působení krátkých elektrických a elektromagnetických pulzů na proteinové systémy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama