Jak se nenakazit? Hygiena a odstup nestačí, záleží i na čase, potvrzují odborníci

Hygiena a sociální distanc, to jsou hlavní rady, jak se vyhnout nákaze onemocněním covid-19. Je tu však ještě jeden aspekt, o kterém se tolik nemluví, a to je čas. Důkazy naznačují, že vystavení viru SARS-CoV-2 po delší čas zvyšuje riziko nákazy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně
doporučujeme

Všeobecně se ví, že lidé jsou infikováni covid-19, když jsou vystaveni určitému množství virových částic. Virové částice se šíří prostřednictvím kašle nebo kýcháním, ale i infikovaná osoba, která jen mluví nebo dýchá, neustále vypouští virus do vzduchu, který v uzavřeném prostoru zůstává a může infikovat i ostatní.

„Čím déle jste v tomto prostředí, tím vdechnete více viru. To znamená rovnováhu mezi expozicí (původem nákazy) a časem,“ řekl imunolog a odborník na infekce Erin Bromage pro CNN. Sám vymyslel jednoduchou rovnici na výpočet rizika, která zní „infekce = expozice viru x čas“.

Bromage vysvětluje, že pokud se jedinec vydá na nákup, je u něj riziko mnohem nižší než u zaměstnance obchodu, který je viru vystaven až 12 hodin. CNN uvádí, že vzorec byl součástí blogového příspěvku, který radil, jak se chránit před onemocněním covid-19. Má již více než 15 milionů zobrazení.

Podle specialisty na infekční choroby Kenta Sepkowitze je čas důležitý pro všechna infekční onemocnění od spalniček přes tuberkulózu až po covid-19. Čím déle jsme viru vystaveni, tím je větší pravděpodobnost, že budeme infikováni. „Takže malé množství viru, které by nás neinfikovalo, protože jsme mu byli vystaveni jen krátce, může infikovat zaměstnance, kteří jsou v tomto prostředí celý den,“ dodal Bromage.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) připomíná případ dlouhodobé expozice pěveckého sboru ve Washingtonu, kdy byl jeden z účastníků pozitivní na covid-19 a po dvou a půl hodinové zkoušce nakazil 53 lidí z 61. Podle sboristů nedocházelo k fyzickému kontaktu, ale židle byly pouze 20 cm od sebe, i když některá sedadla zůstala prázdná.

Tímto se vysvětluje druhá část Bromageovy rovnice o expozici viru, která nabízí proměnou v závislosti na uzavřeném prostoru, jako jsou místa, která jsou hlasitější, například sbory a tím se zvyšuje riziko přenosu. Klidnější a tišší místa poskytují menší turbulenci viru ve vzduchu a tím nižší riziko přenosu. Příklad pozitivního lektora jógy na covid-19 v Jižní Koreji, který nenakazil žádného studenta dokazuje, že rovnice má mnoho proměnných.

Podle slov Sepkowitze je kratší expozice bezpečnější, ale neexistuje žádné pravidlo, v jakém časovém rozmezí se nachází dlouhodobá expozice. K dispozici jsou omezená data, která určují pouze expozici a čas, které jsou zapotřebí, aby se jedinec mohl nakazit onemocněním covid-19, ale počty se liší v případě lidí s nízkou imunitní odpovědí nebo u seniorů.

„Data neposkytují přesné vymezení doby, která představuje prodlouženou expozici, a proto se doporučení liší, ale jako základní definici lze použít 15 minut,“ píše CDC na svých webových stránkách.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci objevili velmi zvláštní druh zvířete. Zřejmě je jediný na světě

24.05.2020 22:04 Aktualizováno Záběry pořízené kamerovým štábem, který měl pro BBC natočit sérii dokumentů o divočině, odhalily…

SpaceX vynese první astronauty na oběžnou dráhu

24.05.2020 17:49 Společnost SpaceX se nadcházející týden pravděpodobně stane první soukromou společností, která…

Emise oxidu uhličitého v dubnu klesly o 17 %. Roční pokles může dosáhnout…

24.05.2020 17:08 O emisích skleníkových plynů, jejich růstu a dopadů na globálního oteplování, se v poslední době…

Nejsme si jisti, že vakcína proti covid-19 někdy bude, tvrdí lékař

24.05.2020 09:46 USA v posledních týdnech prohlašují, že vakcínu proti covid-19 budou mít k dispozici do června…

Související:

Právě se děje

Další zprávy