Jednorázové roušky škodí. Jen ne lidem, ale přírodě

Britské politické strany upozorňují, že od začátku celosvětové pandemie bylo vyprodukováno enormní množství plastového odpadu v souvislosti s ochrannými prostředky, které nejsou správně likvidovány a ohrožují divou zvěř. Politické strany vyzývají britskou vládu, aby podnikla kroky a přiměla britské občany k nošení roušek, které se dají nosit opakovaně a jsou tedy šetrné pro životní prostředí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Základním pravidlem po celém světě, jak zabránit nekontrolovatelnému šíření koronaviru, je nošení roušek. Ovšem jednorázové chirurgické roušky většinou obsahují plastový polypropylen, který může znečistit vodu. Ve Velké Británii se jednorázové roušky povalují téměř všude v parcích, řekách a různé organizace spouštějí očišťující kampaně s dobrovolníky jako například Great British Beach Clean probíhající od 18. do 25. září.

„Stačí se podívat na řeku Temži a vidíte, jak se roušky vznášejí na hladině,“ uvedla Laura Fosterová pro zpravodajský web BBC. Jednorázové roušky se nemohou biologicky rozkládat, hrozí tedy, že divoká zvěř buď roušku pozře nebo se do ní může zamotat. Královská společnost pro prevenci týrání zvířat (RSPCA) nabádá k odstranění úchytů roušky, aby se zabránilo k zamotání zvěře. „Když se roušky začnou rozpadat a budou unášeny do moře, vytvoří se v potravinovém řetězci více mikroplastů,“ upozorňuje Fosterová na další možný problém.  

Mluvčí liberálně demokratické strany Sarah Olneyová uvedla, že v současné době pandemie je důležité být v bezpečí, které zajišťují roušky, ale nemělo by to být na úkor planety. „Je zřejmé, že jednorázové roušky vytvářejí obrovské množství odpadu. Existuje spousta ekologicky šetrných a opakovaně použitelných alternativ, které lidé mohou nosit,“ řekla Olneyová.

Vláda Velké Británie v současné době zkoumá, jestli se ochranné prostředky znovu dají použít bezpečným způsobem. Mluvčí britské vlády uvedl, že priorita je chránit veřejné zdraví, ale jak vláda, tak NHS se aktivně zabývají tím, jak bezpečně naložit s ochrannými prostředky včetně likvidace.

„Zveřejnili jsme pokyny, jak nosit a vyrobit látkové roušky a jak bezpečně likvidovat ty jednorázové,“ řekl mluvčí vlády. Dodal, že v průběhu několika dalších měsíců se bude vláda zabývat dlouhodobou strategií, jak správně naložit s ochrannými prostředky v budoucnu a zároveň zohlednit i environmentální problémy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejných číslech bychom mrtvé počítali…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama