Nové objevy botaniků: Superlepivý keř či fialka, která zatočí s rakovinou

Sněženka objevená na facebooku, zázračná bobule, která ošálí vaše chuťové pohárky, a keř, který vylučuje své vlastní superlepidlo. To jsou některé z nově objevených druhů rostlin, které v roce 2019 pojmenovali odborníci z Královských botanických zahrad v britském Kew.

rostliny

Mezi dalšími objevy je podle listu The Guardian například nový druh tropického stromu kananga, který je obecně známý jako ylang-ylang a podle dosavadních výzkumů v současnosti přežívá jen sedm jeho exemplářů. Objevena byla i nová fialka zbarvená jako pruhovaný bonbón a houba s růžovým jádrem, která dokáže bojovat proti rakovině a virům.

Objev a vědecké pojmenování nových druhů je klíčovým prvním krokem k jejich ochraně. Vědci z Kew v roce 2019 oficiálně pojmenovali 102 druhů rostlin a osm hub nebo plísní, z nichž mnoho je už nyní ohroženo vyhynutím. Největší hrozbu představuje ničení přírodního prostředí kvůli zemědělství, těžbě dřeva, přehradám a důlnímu průmyslu, a také dopady klimatické krize.

Co do váhy představují rostliny 82 procent veškerého života na Zemi - lidé jen 0,01 procenta. Tvoří základy veškerého života, produkují kyslík a potravu, poskytují útočiště i léky. Existuje téměř 400.000 známých druhů a na celém světě je ročně pojmenováno zhruba 2000 nových druhů.

"Všichni jsme závislí na rostlinách," řekl botanik z Kew Martin Cheek, který pojmenovává asi deset nových druhů za rok. "Je šokující, že jich stále objevujeme tolik nových. Je snadné si myslet, že už na této planetě známe všechno, ale není tomu tak. Místní lidé ty rostliny třeba znají, ale věda je nezná."

"Je důležité ty rostliny nyní pojmenovat, protože přírodní prostředí rychle mizí," dodal. "Až když mají jméno, může je oficiálně posoudit Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), a až pak můžeme mít šanci přimět národní úřady, aby dané oblasti začaly chránit."

Nový druh sněženky byl objeven v severozápadním Turecku, když jistá dětská lékařka nahrála fotografie z dovolené na facebook - a tam si květinek všiml ukrajinský odborník na sněženky. Společně s lékařkou odjel na místo, kde je vyfotila, poslal vzorek do Kew, a tam ho coby nový druh potvrdil "sněženkolog" Aaron Davis. Špatnou zprávou je, že tento nový druh sněženky byl už nyní vyhodnocen jako kriticky ohrožený.

V deštném pralese pohoří Chimanimani na hranicích mezi Mozambikem a Zimbabwe byl objeven nový druh keře Synsepalum dulcificum. Keře z řádu vřesovcotvaré plodí bobule, pro něž se vžilo anglické označení "miracle fruit" - zázračné ovoce. Obsahuje látku zvanou mirakulin, které blokuje chuťové pohárky vnímající kyselost, takže i takové potraviny, jako je limetka, chutnají sladce. I tento druh byl klasifikován jako ohrožený kvůli pokračujícímu ničení pralesa.

Nový druh keřovitého gumovníku byl objeven u jediného vodopádu na řece Bafing v západoafrické Guineji. "Obsahují nějaký druh biologického lepidla, kterým se lepí ke kamenům, aby je nespláchla voda, ale zatím tato zajímavá látka nebyla prozkoumána," uvedl Cheek. Vědci z Kew předpokládají, že tento druh bude celosvětově vyhubený, až v příštím roce začne stavba přehrady pro vodní elektrárnu.

"Máme vzorky dalších druhů ze stejného řádu, které vyhladily jiné hydroelektrárenské přehrady," dodal Cheek. K vyhynutí rostlin dochází podle vědců děsivým tempem a ohrožená je každá pátá rostlina.

Nejvzácnějším objevem roku 2019 bylo zonozono, 20 metrů vysoký strom příbuzný s ylang-ylangem, který se našel v pohoří Usambara v Tanzanii - a ví se jen o sedmi exemplářích.

Houba z Jün-nanu v jihozápadní Číně dostala v letošním roce jen formální vědecké jméno, ale obyvatelé v této oblasti ji používají jako tradiční léčivý prostředek na artritidu už více než 400 let. Zájem vědců podnítil objev jedné ze složek těchto hub. Když jsou vystavené světlu, bojují tyto složky s nádory, viry a plísněmi.

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Moderna hlásí, že její vakcína je vysoce účinná také u lidí od 12 do 17 let

25.05.2021 16:28 Americká společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u…

Související:

Právě se děje