Nejlepší ochranu poskytuje chirurgická rouška. K zahození ale není ani látková

Vědci testovali účinnost roušek. Nejúčinnější v blokování kapiček a aerosolů byla rouška chirurgická. Většina lidí v Česku ale nosí roušku látkovou. U té platí, že čím více vrstev, tím lépe. Velmi důležité je u jejího nošení také správné zacházení.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Vědci pomocí výkonných kamer natáčeli videa, kde lidé kýchali či mluvili  pokaždé s jinou ústenkou. Výsledkem bylo zjištění, že nejlepší ochranu poskytuje chirurgická maska. U roušek z látky platí, že čím více vrstev, tím lepší ochrana.

Ve výzkumu se uvádí, že dvanáctivrstvá rouška poskytuje přibližně stejnou ochranu jako chirurgická a snižuje riziko infekce o 67 procent. Přičemž při samotných experimentech používali vědci látkové masky s jednou a dvěma vrstvami.

Videa potvrdila, že i při mluvení vzniká značné množství kapiček, které mohou způsobit přenos nakažení koronavirem. Při kýchání a podobně je riziko přenosu samozřejmě vyšší.

Vylučování kapiček značně potlačí i jednovrstvá látková rouška, ale samotní vědci doporučují minimálně dvě vrstvy látky.

V práci výzkumníci uvádí, že zatím neví, zda je důležitější mít masku jako nakažený nebo jako potencionální oběť. „Oba dva případy jsou podle nás stejně důležité,“ apelují v textu na lidi.

Účinnost roušek dokládají příkladem z amerického Missouri. Tam dva infikovaní kadeřníci stále pracovali, ale měli na sobě mix látky a chirurgických roušek. Roušky měli i jejich klienti, kterých bylo podle vědců 139. Infekce se nepřenesla na žádného z nich. Avšak jedna jiná kadeřnice nakazila členy své rodiny, protože roušku doma nenosila. „To je uklidňující důkaz, že riziko infekce se snižuje, když každý nosí roušku,“ píší výzkumníci.

Poukazují také na to, že lidé nemusí být opticky nemocní, aby byli přenašeči. Dokonce píší, že ani infikovaný člověk nemusí vědět, že má koronavirus.

Zásady nošení roušky

Pokud chceme, aby rouška fungovala, musíme dodržovat několik zásad jejího nošení. Rady vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), která vydala letáky s radami pro zacházení s rouškou.

1. Před nasazením ústní roušky použijte dezinfekci na bázi alkoholu nebo si umyjte ruce mýdlem a vodou.

2. Rouškou si zakryjte nos i ústa a ujistěte se, že mezi vaším obličejem a rouškou nejsou žádné mezery.

3. Během nošení se roušky nedotýkejte.

4. Roušku sundávejte zezadu (nedotýkejte se přední části roušky), následně si umyjte ruce mýdlem nebo desinfekcí.

WHO také varuje před používáním roušek na jedno použití víckrát a radí ji vyhodit, jakmile je vlhká. Látkové roušky máme podle expertky katedry ošetřovatelství Kateřiny Horáčkové po použití vyvařit. „Pokud ji nelze vyvařit, tak ji vyperte na co nejvyšší teplotu a poté řádně přežehlete,“ uvedla v článku Univerzity Pardubice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama