Smrt je nedílnou součástí lidského života a ani vědci a odborníci si s ní donedávna nevěděli rady. Studie, kterým se poslední desetiletí věnují evropští a američtí biologové, ale přináší nečekané výsledky v oblasti prodloužení života, a to až na několikanásobek jeho průměrné délky.
K výzkumu prodlužování života a nesmrtelnosti vědci využívají malého půdního červa z kmene hlístic Háďátko obecné (Caenorhabditis elegans). Žije v půdě po celém světě a výzkum jeho genetického materiálu započal už v roce 1974. Háďátko je první mnohobuněčný organismus, u něhož byl oskenován kompletní genom, a vyznačuje se především neuvěřitelnou odolností. Několik těchto tvorů dokázalo dokonce přežít havárii raketoplánu Columbia.
Červ je po mnoho desítek let podrobován řadě výzkumů odborníků po celém světě, a jejich práce přináší kýžené ovoce. Kromě jiného se totiž několika odborníkům nezávisle na sobě podařilo prodloužit jeho délku života, a to až na několikanásobek jeho délky, pomocí jednoduchého ošálení smrti.
Celý proces umírání funguje na bázi řetězové reakce. V okamžiku, když jakýkoliv živý mnohobuněčný organismus zemře, začnou umírat jeho jednotlivé buňky. To spustí řetězovou reakci, v rámci níž si jednotlivé buňky předávají informace o smrti, což vede k postupnému rozpadu vazeb mezi buňkami. Tento postup popsal před několika lety profesor David Gems z University College v Londýně v odborném časopise PLoS Biology. Vycházel přitom z výzkumu, který už v roce 1988 přednesli biologové z institutu behaviorální genetiky v Coloradu Thomas Johnson a David Friedman.
Vědci postupným zkoumáním červa a jeho procesů v těle dokázali smrt zastavit, a to doslova. Podařilo se jim totiž přerušit přenosy informací mezi jednotlivými buňkami a ty živé tak nedostaly informaci, že tělo umírá. Červ přežil i přes fakt, že měl být už dávno mrtvý. Tato metoda byla donedávna aplikována pouze u některých typů uměle vyvolaných onemocnění, například u šířících se infekcí, vědcům se ale zatím nepodařilo podobným způsobem zastavit smrti způsobenou vysokým věkem. Ta se totiž od ostatních způsobů smrti liší.
Klíčovým materiálem pro prodlužování života je gen označený jako daf-2. Jeho drobné mutace prodlouží svému nositeli život 2krát až 3krát nad běžný průměr, což znamená, že hlístice, které se průměrně dožívají zhruba čtrnácti dní, mohou za určitých podmínek žít i déle než měsíc. Produkt genu DAF-2 vykazuje přímou podobnost s inzulínovým receptorem, růstovým faktorem IGF-1. Velkou roli při prodlužování života hraje ale i protein age-1 a dokonce i teplota, v jaké jsou hlístice uchovávány. Vědci se nicméně domnívají, že smrt u červů je velmi podobné té u savců a jiných organismů.
Kromě genových mutací ale existuje i řada dalších výzkumů, kterými se vědci snaží oddálit či překonat smrt. Jedním z nich je manipulace s mitochondriemi háďátek, kterou se zabývá skupina osmi vědců vedená Johanem Auwerxem z polytechniky ve švýcarském Lausanne. Jiné vyýkzumné týmy dokázaly za využití serin/threonin proteinkinázy prodloužit život myší až o 40 procent.
"Naše nálezy vzbuzují pochybnosti o platnosti hypotézy, že stárnutí je prostým důsledkem kumulace poškození buněk na molekulární úrovni. Pouze pokud se nám podaří pochopit biologické děje během stárnutí a umírání hlouběji a komplexněji, budeme se moci pokusit i o jejich ovlivnění," upozorňuje profesor David Gems.
Související
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 4 hodinami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 5 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 6 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 6 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 7 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 8 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 8 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 9 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 10 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 11 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 12 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 12 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 12 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 13 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 13 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 13 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 14 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 14 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 15 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák