Zemi den před volbami asteroid nezasáhne. Ve skutečnosti k nám ani nedoletí

Už jste zahlédli titulky, které hlásají, že se k naší planetě blíží asteroid, který se může srazit se Zemí den před prezidentskými volbami v USA? To by v roce 2020, kdy se celá planeta potýká s pandemií koronaviru, s protesty kvůli rasismu nebo rozsáhlými požáry, byla jen třešnička na dortu. Navzdory poplašným zprávám si ale nemusíte dělat s asteroidem, známým jako 2018VP1, starosti. Ve skutečnosti je to celé jinak.

asteroid
doporučujeme

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vydal informaci, že se k Zemi blíží vesmírné těleso. Média v reakci na to začala uvádět, že by se pravděpodobně měl vyskytovat nejblíže zemi 2. listopadu, den před prezidentskými volbami v USA.

Vesmírné těleso, tedy asteroid s označením 2018VP1 vědci objevili v roce 2018, jak už je z názvu patrné. V roce objevení se od Země nacházel zhruba 450 tisíc kilometrů. Podle Science Alert je jeho orbitální doba dva roky a v současné době je na cestě zpět k naší planetě Zemi. Orbitální doba je doba oběžná v astronomii kdy asteroid oběhne kolem jiného objektu.

Nyní vědci odhadují, že se asteroid nachází téměř 5 000 kilometrů od Země. Ačkoliv se zdá, že tato vzdálenost je opravdu krátká, velikost asteroidu je asi 2 metry. NASA uvádí, že velikost asteroidu by musel být přinejmenším 140 metrů v průměru, aby mohl napáchat škody. Asteroid, který spadl na Zemi v době dinosaurů byl veliký 10 kilometrů poté co ztratil značnou část při vstupu do atmosféry. Podle dostupných výpočtů je šance 0,41 %, že asteroid Zemi zasáhne 2. listopadu. Kdyby se asteroid 2018VP1 přeci jen dostal do naší atmosféry, vypařil by se, než by dopadl na Zem.

Zatím není jasné, kde se informace o smrtícím asteroidu objevily, ale NASA reagovala na Twitteru s vysvětlením o pravděpodobnosti dopadu a o malé velikosti asteroidu. Kosmické agentury po celém světě pozorují tyto vesmírné objekty, které se nebezpečně blízko pohybují kolem Země a jednoho dne je třeba budou umět odklonit ze své dráhy. Rok 2020 ještě nekončí, ale alespoň tuto hrozbu ve formě smrtícího asteroidu není třeba přidávat na seznam hrůz roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, jaký vliv má karanténa na lidské zdraví

27.09.2020 18:46 Česko bojuje s druhou vlnou koronaviru, který tvrdě zasáhl převážně hlavní město. Vláda znovu…

Statistiky covidu si lidé vykládají špatně. Proto si myslí, že chřipka je…

27.09.2020 08:58 Statistiky celosvětové pandemie covid-19 se po internetu množí jako houby po dešti. Můžeme si…

Vědci zkoumali covid u lidí s brýlemi. Jsou ti, kdo špatně vidí, lépe…

26.09.2020 15:56 Nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. To jsou pravidla 3R, která jsou…

Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě…

25.09.2020 14:58 Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama