Podle NASA existuje 2,3% pravděpodobnost, že asteroid označený jako 2024 YR narazí do Země v roce 2032, což je nárůst oproti 1,3 % z prosince. Riziko kolize je nyní zhruba 1 ku 43. Evropská kosmická agentura (ESA) před týdnem uvedla, že asteroid by mohl Zemi zasáhnout 22. prosince 2032, kdy se dostane k naší planetě nejblíže. Přesto stále platí, že má téměř 98% šanci proletět bez následků. Jde o vyšší šanci než v případě asteroidu Bennu, který se přibližuje k Zemi každých šest let na vzdálenost přibližně 299 000 km. U něj podle vědců existuje pravděpodobnost 1 ku 2 700, že by mohl naši planetu zasáhnout v září roku 2182. A pokud by k tomu došlo, následky by byly devastující.
Asteroid 2024 YR, který astronomové objevili koncem loňského roku díky teleskopu v Chile, je podle odhadů NASA široký až 90 metrů. Je tedy podobně velký jako objekt, který v roce 1908 explodoval nad Sibiří a zničil přibližně 2 150 čtverečních kilometrů lesa v oblasti Tunguska.
Přesto vědci podle serveru The Guardian vyzývají k zachování klidu. 2024 YR se sice dostal na vrchol seznamu potenciálních rizikových asteroidů jak v Evropě, tak v USA, a získal na Turínské stupnici rizika dopadu skóre 3 (z maximálních 10), ale podle astronomů se jedná o běžné fluktuace, které se v průběhu času mění.
„V minulosti se už několikrát stalo, že objekty stoupaly v žebříčku rizikovosti, ale s přibývajícími daty nakonec z něj zmizely,“ uvedla Molly Wasserová z NASA. „S dalšími pozorováními se pravděpodobně asteroid přesune do kategorie nulového rizika.“
Podobný názor má i profesor planetární astronomie Colin Snodgrass z Edinburské univerzity. „Nejpravděpodobnějším scénářem je, že tento asteroid proletí kolem Země bez následků. Musíme ho však dál sledovat, abychom mohli přesněji určit jeho dráhu,“ řekl listu Guardian.
Předchozí případy potvrzují, že prvotní odhady mohou být zavádějící. Například asteroid Apophis, objevený v roce 2004 a větší než Eiffelova věž, měl původně vyšší hodnocení rizika než 2024 YR. Nakonec ale vědci zjistili, že Zemi v příštích sto letech neohrozí.
I kdyby se však asteroid přibližoval k Zemi s vysokým rizikem srážky, NASA má v záloze řešení. Mise DART v roce 2022 ukázala, že je možné změnit dráhu asteroidů nárazem sondy. V rámci tohoto experimentu byla kosmická loď úspěšně navedena na srážku s asteroidem o velikosti fotbalového stadionu, čímž se změnila jeho trajektorie.
„Tento asteroid je dostatečně malý na to, aby ho technologie jako DART mohly odklonit, pokud by to bylo nutné,“ uvedl Snodgrass.
Astronomové proto vyzývají k trpělivosti. Jakmile budou k dispozici nová data o rychlosti a trajektorii 2024 YR, pravděpodobnost dopadu se podle odborníků pravděpodobně výrazně sníží.
V roce 2182 hrozí další srážka. A tentokrát by byly následky ničivé
Jiná je situace v případě asteroidu Bennu, který se přibližuje k Zemi každých šest let na vzdálenost přibližně 299 000 km. Ten by mohl v budoucnu představovat reálnou hrozbu. Podle vědců existuje pravděpodobnost 1 ku 2 700, že by mohl naši planetu zasáhnout v září roku 2182. Pokud by k tomu došlo, následky by byly ničivé.
Bennu má průměr přibližně 500 metrů, a pokud by narazil do Země, okamžité škody by byly obrovské. Nová studie založená na počítačových simulacích ukazuje, že by dopad uvolnil 100 až 400 milionů tun prachu do atmosféry, což by způsobilo dramatické změny klimatu, chemie atmosféry a fotosyntézy, které by trvaly tři až čtyři roky, uvedla agentura Reuters.
„Zastínění Slunce prachem by vedlo k prudké globální ‚dopadové zimě‘, která by byla charakterizována sníženým slunečním zářením, poklesem teplot a úbytkem srážek,“ uvedl hlavní autor studie Lan Dai z Centra pro klimatickou fyziku na Pusanské národní univerzitě v Jižní Koreji.
Ve scénáři nejhoršího možného dopadu by průměrná teplota na Zemi klesla o přibližně 4 °C, množství srážek by se snížilo o 15 %, fotosyntéza rostlin by poklesla o 20–30 % a došlo by ke ztrátě až 32 % ozonové vrstvy, která chrání planetu před škodlivým UV zářením.
Samotný dopad by vytvořil obrovský kráter, vyvolal silné zemětřesení, tlakové vlny, požáry a intenzivní tepelné záření. Do atmosféry by se dostalo obrovské množství aerosolů a plynů, což by mělo dlouhodobé důsledky pro klima a ekosystémy.
Podle vědců by nepříznivé klimatické podmínky výrazně omezily růst rostlin na souši i v oceánech. Plankton v mořích by se sice zotavil do šesti měsíců a mohl by dokonce zaznamenat nečekaný růst díky železem bohatému prachu, avšak suchozemské ekosystémy by se vzpamatovávaly mnohem déle.
Ozonová vrstva ve stratosféře by se navíc drasticky ztenčila v důsledku zahřívání způsobeného absorpcí prachových částic slunečním zářením. To by znamenalo větší vystavení živých organismů škodlivému UV záření. Podle vědců by asteroid Zemi prakticky zničil.
Odhad škod na lidské populaci nebyl součástí studie, ale Lan Dai upozornil, že počet obětí by závisel na místě dopadu. Historie ukazuje, že podobné události mohou mít katastrofální následky – například asteroid o průměru 10–15 km, který dopadl na pobřeží Mexika před 66 miliony lety, způsobil vyhynutí tří čtvrtin všech tehdejších druhů včetně dinosaurů.
Asteroid Bennu je dobře prozkoumaný objekt, který vznikl z většího tělesa před přibližně 4,5 miliardy let. V roce 2020 sonda OSIRIS-REx odebrala vzorky z jeho povrchu a přivezla je zpět na Zemi k analýze. Nedávné studie ukázaly, že obsahují organické sloučeniny – což podporuje teorii, že asteroidy mohly přispět k vzniku života na Zemi.
NASA už podnikla kroky k obraně Země před podobnými hrozbami. V roce 2022 úspěšně otestovala metodu odklonění asteroidů v rámci mise DART, kdy sonda narazila do malého asteroidu Dimorphos a změnila jeho dráhu.
Axel Timmermann, jeden z autorů studie, zdůraznil, že i když pravděpodobnost srážky s Bennu zůstává relativně nízká (0,037 %), dopady by byly natolik vážné, že je nutné se touto hrozbou zabývat. „Podmínky na Zemi by mohly připomínat ty, které nastaly po největších sopečných erupcích za posledních 100 000 let. Proto je důležité o tomto riziku uvažovat a připravit se na něj,“ dodal.
Související

Srážka se Zemí 22. prosince 2032: NASA varuje, že smrtící asteroid má zvýšenou šanci zasáhnout planetu

K Zemi míří stometrový asteroid. Mine nás jen těsně
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Smrtelná nehoda na Žďársku. Střet dvou vozidel nepřežili dva lidé
před 1 hodinou

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem
před 2 hodinami

Kometa Brno je zpátky na extraligovém trůnu. Postava pomohl k triumfu čistým kontem
před 2 hodinami

RECENZE: Tuctová adaptace videohry Until Dawn. Recyklovaný horor děsí do prázdna
před 2 hodinami

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS
před 3 hodinami

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu
před 4 hodinami

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
před 4 hodinami

Výhled počasí na květen. Předčasný start léta nečekejte
před 5 hodinami

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
před 6 hodinami

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva
před 6 hodinami

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem
před 6 hodinami

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním
před 7 hodinami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 8 hodinami

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 9 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 9 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 13 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 14 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 15 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 16 hodinami
Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zdroj: Radek Novotný