Studie: Dlouhý covid nehrozí jen těm, kdo byli při nákaze vážně nemocní

Dlouhotrvající zdravotní komplikace v návaznosti na covid-19 zdaleka nehrozí jen těm, kdo byli při nákaze koronavirem vážně nemocní, naznačuje rozsáhlá studie ze Spojených států. Asi tři čtvrtiny z desetitisíců zahrnutých pacientů s takzvaným dlouhým covidem podle ní nebyli v akutní fázi natolik nemocní, aby museli být hospitalizováni. Deník The New York Times (NYT) označuje zjištění za zarážející doklad vážných a přetrvávajících důsledků covidu-19.

Analýza od neziskové organizace FAIR Health, která mapuje fungování zdravotnické péče v USA, je dalším střípkem postupně se rýsujícího obrázku o post-covidových potížích, na které si pacienti stěžují od prvních měsíců pandemie. Nyní se zdá, že symptomy mohou zasahovat prakticky celý organismus od mozku až po trávení, pacienti s nimi bojují i déle než rok a že tyto komplikace nejsou nijak výjimečné. Vládní kontrolní úřad (GAO) v USA v březnu upozornil na odhady, podle nichž se mohou týkat deseti i 20 milionů Američanů.

Studie FAIR Health se týkala asi 78.000 lidí, u nichž byla mezi říjnem 2021 a letošním lednem použita nově kodifikovaná diagnóza "nespecifikovaného post-covidového onemocnění". "Většina (75,8 procenta) pacientů, u nichž takto diagnostikovali post-covidové onemocnění, nebyla kvůli covidu-19 hospitalizovaná," uvádí autoři. Také konstatují, že tento podíl byl vyšší u žen než u mužů a že nejčastěji byla diagnóza s označením "U09.9" použita u zástupců věkové skupiny od 36 do 50 let.

Podle NYT jde o nový důkaz o tom, že jakkoli je po vážném průběhu covidu-19 riziko dlouhodobých potíží vyšší, ochromující symptomy dlouhého covidu mohou zažívat i lidé po mírném nebo středně závažném průběhu, kteří tvoří drtivou většinu nakažených. Televize MSNBC zase v komentáři soudí, že výsledky od FAIR Health přináší "špatnou zprávu v zásadě pro každého".

"Vytváří to pandemii lidí, kteří nebyli hospitalizováni, ale skončili s tímhle zvýšeným hendikepem," komentoval nová data odborník na infekční choroby z Pensylvánské státní univerzity Paddy Ssentongo, který se na studii nepodílel. Upozorňoval při tom na další ze závěrů FAIR Health, podle kterého skoro třetina pacientů s dlouhým covidem neměla v záznamech dřívější chronické potíže. Ssentongo řekl, že by očekával výrazně nižší podíl takových případů. "Jsou to lidé, kteří byli zdraví, a teď říkají: 'Lidi, něco se mnou není v pořádku,'" řekl.

Intenzita příznaků a jejich trvání se může případ od případu výrazně lišit, přičemž v extrémní podobě dlouhý covid znamená mnohaměsíční neschopnost pracovat nebo například řídit auto, popsala minulý týden reportérka NYT. Experti údajně evidují asi 200 různých symptomů od kašle a problémů s dýcháním přes zrychlený srdeční tep a únavu až po zhoršení paměti a dalších kognitivních schopností označované někdy jako "zamlžení mysli".

Kontrolní úřad GAO ve své zprávě připomíná, že "post-virové" syndromy jsou zdokumentovaným doprovodným jevem řady infekcí. O příčinách problémů po covidu-19 nicméně stále vědci nemají jasno, přičemž se pracuje především s teoriemi kolem zánětlivého působení koronaviru SARS-CoV-2 nebo reakce imunitního systému. Nejistota přetrvává také ohledně faktorů zvyšujících riziko dlouhého covidu nebo účinku vakcinace.

Přes tyto mezery v poznatcích zaznívají hlasy, podle nichž je třeba dané téma zdůrazňovat. "Nejistota obklopující dlouhý covid musí být vysvětlována veřejnosti," napsala dvojice docentek filosofie Danielle Wennerová a Gabriela Arguedas Ramírezová v komentáři na webu STAT News, který se specializuje na zdravotnická témata. "Vynechání dlouhého covidu... připravuje veřejnost o znalosti potřebné pro pochopení rizik spojených s různými aktivitami, dělání informovaných rozhodnutí o podstupování rizik a pro pochopení toho, co se s nimi děje, když se delší dobu necítí dobře," uvedly.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy