Vědci bijí na poplach: Máme větší problém než globální oteplování, tady je

Globální oteplování je jedním z nejaktuálnějších problémů, kterým musí lidstvo čelit. Podle některých vědců ale není ani zdaleka tím největším. Tvrdí, že mnohem větší katastrofu dokáží napáchat viry a bakterie, před kterými se lidstvo nedokáže chránit. Ty mohou způsobit pohromu nevídaných rozměrů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Vědec Lewis Dartnell tvrdí, že ničivější než klimatické změny by byly formy bakterií a virů, které by mohly infikovat lidstvo. V moderním světě sice používáme antibiotika a antivirotika, je ale nemožné ochránit lidský organismus před globální pandemii.

Profesora přednášející na Westminsterské univerzitě dodává, že nejde o planou hrozbu, ale o skutečný problém, kterému lidé sami napomáhají. "Moderní svět s hustě obydlenými městy a mezinárodními lety poskytuje ideální podmínky pro celoplošné šíření nemocí," uvedl ve své zprávě.

Podle něj stačí, aby se nějakou nemocí nakazilo 20 procent populace, a civilizace tak jak ji známe by se během chvilky celá zhroutila. To je podle experta větší problém, než globální oteplování.

Riziko klimatických změn nezpochybňuje a přiznává, že jde o aktuální problém. Není však apokalyptický a nezničí lidstvo. "Civilizace bude existovat nadále, i když trochu jinak," podotknul.

Pokud by ale došlo k pandemii, lidstvo by se od základu změnilo. Umíraly by miliony lidí a civilizace by se propadla do chaosu. Takový scénář sice nelze s jistotou potvrdit, lze jej ale předpokládat.

Na rozdíl od historických pandemií totiž dnes svět funguje jinak. Když se v letech 1347 až 1351 přehnal Evropou a částmi Asie mor, civilizace se nezhroutila. Podle experta je to proto, že v té době existovala agrární společnost, kdy lidé produkovali své vlastní potraviny a oblečení.

Byli jednoduše závislí sami na sobě či na menších komunitách. Dnes je ale každý z nás závislý na zbytku světa. A právě propojení celého systému je problém, který by e plně projevil při pandemii.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Antinobelovy ceny uděleny. Tyto vynálezy a studie vám změní život, pobavte…

13.09.2019 09:16 Vynález stroje na výměnu dětských plenek, studie o potěšení ze škrábání či o účincích pizzy proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama