Vědci hledají pomoc s rozvojem metody detekce koronaviru ve splašcích

Vědci žádají o pomoc s rozvojem metody pro sledování přítomnosti koronaviru v odpadních vodách. ČTK o tom informoval mluvčí Vysoké školy chemicko technologické v Praze (VŠCHT) Michal Janovský. Výzkumníci z VŠCHT na vývoji metody založené na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2 ve splašcích spolupracují s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK).

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Pilotní monitoring běží od července ve 14 lokalitách pražské stokové sítě. Výsledky podle vědců velmi dobře odpovídají epidemické situaci, rozsah vzorkování ale podle vědců zatím není dostatečný pro kvalitní výzkum.

Vzorkování podle vědců cílí na obytné lokality, včetně kolejí a centra Prahy, ale třeba i na Letiště Václava Havla či nemocnice. Podle technického ředitele PVK Petra Sýkory jsou nyní vzorky odebírány dvakrát až třikrát týdně.

"Výsledky z tohoto sledování ukazují, že především v obytných oblastech data z odpadních vod velmi dobře korelují s epidemickou situací. V řadě případů byly nárůsty počtů kopií virové RNA pozorovány s předstihem jeden - dva týdny oproti datům z klinických testů publikovaných pro území Prahy," uvedl Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT.

Vědec však zároveň upozornil, že data získaná v Praze a okolí jsou předběžná. "Rozsah vzorkování zatím není dostatečný pro kvalitní epidemiologický výzkum, který by mohl být využitý pro řízení epidemiologických opatření na území konkrétních měst, případně celé České republiky. Proto v současné době hledáme podporu pro mnohem rozsáhlejší monitoring," vysvětlil vědec.

Vědci hledají v první řadě instituce státní správy a samosprávy, které by využily vyprodukovaná data a zároveň podpořily další výzkum. Dále chtějí navázat spolupráci s analytickými laboratořemi a epidemiology, kteří by vyhodnocovali a interpretovali získaná data. Partnery hledají i v soukromé sféře.

Monitoring by podle odborníků přispěl k získání dat o vývoji epidemie i odhalování nových ohnisek během ústupu epidemie. Pomoci může i k monitoringu klíčových objektům jako jsou právě nemocnice či budovy veřejné správě.

Podle Bartáčka se do budoucna nabízí i využití pro sledování šíření nových mutací viru. "V tomto případě jsou zatím známá pouze data ze zahraničí, v ČR se dosud takové testování neprovádí, ale metodiku lze o toto sledování snadno rozšířit," podotkl vědec.

Výzkumník dodal, že zkoumání přítomnosti viru v odpadních vodách se věnují vědci v řadě vyspělých zemích. Například v Nizozemsku je nyní podle VŠCHT centrálně organizovaný monitoring ve více než třech stovkách městských čistíren odpadních vod.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kombinace protilátek výrazně snižuje riziko příznakové infekce koronavirem

12.04.2021 10:45 Podání kombinace protikoronavirových látek casirivimab a imdevimab snižuje riziko onemocnění…

Čeští vědci se podíleli na přípravě protilátek na klíšťovou encefalitidu

09.04.2021 11:20 Mezinárodní vědecký tým, jehož členy byli i zástupci českobudějovického biologického centra a…

Čeští vědci vyvinuli látku, která zabraňuje rakovině růst a tvořit…

08.04.2021 22:09 Aktualizováno Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že…

Svět stojí na prahu přelomového objevu. Vědci asi objevili dosud neznámou…

08.04.2021 21:30 Vědci z laboratoře poblíž Chicaga se domnívají, že při svých experimentech objevili důkazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama