Skandál čínských vědců. Fotodokumentaci zfalšovali u více než 100 studií

Studie v souvislosti s covid-19 jsou v prestižních lékařských časopisech publikovány rychlostí světla. Mnozí kritici se obávají, že tato rychlost povede k nemalému množství nesprávných závěrů a předpokladů, podle kterých se řídí zdravotnické agentury. Zdá se, že vědci v Číně použili identickou fotodokumentaci u nejméně 121 výzkumů covid-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mnoho z nových čínských studií covid-19 obsahovalo obrázky buněčných kolonií, které sice byly lehce upraveny, ale podle serveru Business Insider se objevily ve výzkumech během předchozích čtyř let, které se týkaly různých témat a dokonce i různých autorů působících na univerzitách v Číně.

Lékařský časopis European Review for Medical and Pharmacological Sciences publikoval 113 ze 121 studií a zbylé další byly publikovány v pěti mezinárodních vědeckých časopisech, které zahájili proces revize.

Toto zjištění velmi zpochybnilo kontroly prováděné mezinárodními vědeckými časopisy a vyvstává otázka, jak se vědecká komunita pokouší odlišit podložené studie od těch nespolehlivých.

„Zvoním na poplach. Studie měly velmi podobné rozvržení nadpisů, grafů a co je nejdůležitější, stejné rozvržení Western Blot,“ tweetovala v únoru Elisabeth Biková, mikrobioložka, která nyní vyšetřuje pochybení výzkumných kontrol na plný úvazek. Western Blot je analytická technika používaná k nalezení specifického proteinu ve směsi s dalšími proteiny. Skupina vědců společně s Bikovou uvedla, že podobnosti našla u více než 400 článků.

„Obávám se, že by to mohl být vrchol ledovce,“ varovala Bikova a dodala, že by se mohlo jednat o stovky dalších studií. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 16:05 Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

01.08.2020 12:00 Lidské podpaží je hostitelem různorodé komunity bakterií, které jsou součástí přirozené genetické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama