Skandál čínských vědců. Fotodokumentaci zfalšovali u více než 100 studií

Studie v souvislosti s covid-19 jsou v prestižních lékařských časopisech publikovány rychlostí světla. Mnozí kritici se obávají, že tato rychlost povede k nemalému množství nesprávných závěrů a předpokladů, podle kterých se řídí zdravotnické agentury. Zdá se, že vědci v Číně použili identickou fotodokumentaci u nejméně 121 výzkumů covid-19.

Mnoho z nových čínských studií covid-19 obsahovalo obrázky buněčných kolonií, které sice byly lehce upraveny, ale podle serveru Business Insider se objevily ve výzkumech během předchozích čtyř let, které se týkaly různých témat a dokonce i různých autorů působících na univerzitách v Číně.

Lékařský časopis European Review for Medical and Pharmacological Sciences publikoval 113 ze 121 studií a zbylé další byly publikovány v pěti mezinárodních vědeckých časopisech, které zahájili proces revize.

Toto zjištění velmi zpochybnilo kontroly prováděné mezinárodními vědeckými časopisy a vyvstává otázka, jak se vědecká komunita pokouší odlišit podložené studie od těch nespolehlivých.

„Zvoním na poplach. Studie měly velmi podobné rozvržení nadpisů, grafů a co je nejdůležitější, stejné rozvržení Western Blot,“ tweetovala v únoru Elisabeth Biková, mikrobioložka, která nyní vyšetřuje pochybení výzkumných kontrol na plný úvazek. Western Blot je analytická technika používaná k nalezení specifického proteinu ve směsi s dalšími proteiny. Skupina vědců společně s Bikovou uvedla, že podobnosti našla u více než 400 článků.

The Tadpole Paper Mill - my new blog post about a set of 400+ papers that share similar Western blot backgrounds and graphs, but from authors at different institutes, and published in different journals. https://t.co/FR8SEjheMb

— Elisabeth Bik (@MicrobiomDigest) February 22, 2020

„Obávám se, že by to mohl být vrchol ledovce,“ varovala Bikova a dodala, že by se mohlo jednat o stovky dalších studií. 

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum věda Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Chladné počasí vydrží až do víkendu. Pak se vrátí oteplení

Zimní počasí se v Česku udrží do konce týdne. Oteplení dorazí až o víkendu, a příští týden se vrátí teploty kolem 25 stupňů. Vyplývá to z předpovědi ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy