Vyšetřovatelé prohlíží videozáznamy z letiště v Šarm aš-Šejchu a vyslýchají personál

Káhira – Jasno do toho, proč se vlastně zřítilo ruské letadlo na Sinaji by mohly vnést záznamy z kamer z letiště v Šarm aš-Šejchu. Egyptské úřady se dnes pustily do jejich kontroly.

Vyšetřovatelé na videu pátrají po jakékoli podezřelé aktivitě související s pádem ruského dopravního letadla minulou sobotu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované bezpečnostní představitele.

„Chceme zjistit, zda například někdo neprošel kolem bezpečnostních pracovníků nebo detektorů kovů. Snažíme se rovněž zjistit, zda nedošlo k nějaké neobvyklé činnosti policistů či letištního personálu," uvedl nejmenovaný zdroj.

Podle zdrojů agentury AP bylo rovněž zahájeno vyšetřování letištního personálu, který přišel do kontaktu se zříceným ruským strojem. Několik zaměstnanců již bylo vyslechnuto.

Příčina pádu není známá, američtí a britští představitelé se ale domnívají, že mohlo jít o útok teroristů, kteří do zavazadlového prostoru umístili bombu. Šéf egyptské vyšetřovací komise potvrdil, že v poslední vteřině záznamu z nalezené černé skříňky se ozývá zvuk, který je nyní podrobován analýze. K rozhodujícímu závěru ale komise zatím nedospěla.

Jde o první náznak ze strany Káhiry, že by se na pádu letadla mohl podílet někdo zvenčí. Egyptské úřady se dosud k této variantě nechtěly vyjadřovat. Stejně jako Rusko i Káhira mluví o tom, že je třeba se závěry počkat až na výsledky vyšetřování.

Související

Ruský letoun plný turistů se zřítil na Sinaji.

Havárie ruského A321: Těla obětí nepřipomínala lidské bytosti

Vyšetřování tragické letecké nehody letadla plného ruských turistů nad Sinajským poloostrovem přineslo další detaily o tomto strašlivém neštěstí a kruté smrti 224 lidí na palubě letadla. Velká většina z nich podle expertů nezemřela při explozi nebo dopadu letadla, ale postihlo je těžké barotrauma.

Více souvisejících

Zřícení letadla Airbus A-321 Kolavia letu 7K9268 (31. 10. 2015) Egypt

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy