Čeká nás nová smrtící epidemie? Zaznělo závažné varování

Abychom pochopili, proč se šíří Kongem virus eboly, je potřeba představit si oheň, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník přirovnává virus k ohni v jámě, jehož plameny čas od času vyšlehnou na povrch, a deklaruje, že zadržování nemoci brání ozbrojené milice i rostoucí nedůvěra místních.

Alarmující prohlášení

Zdravotníci se snaží zamezit vypuknutí epidemií nemoci, které čas od času nečekaně udeří v různých oblastech, uvádí renomovaný deník. Za alarmující proto označuje prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), že její pracovníci nemohou v jisté dny operovat v postižených lokalitách z důvodu špatné bezpečnostní situace nastalé v důsledku působení ozbrojených milicí.

Ebola zatím nepřerostla v mezinárodní krizi a týmy mimořádně odvážných zdravotníků a lékařů se snaží uplatnit taktiku, které se osvědčila v minulosti, konstatuje editorial. Vysvětluje, že tato taktika spočívá v izolaci nákazy a přerušení jejího šíření.

To ovšem vyžaduje sofistikovaný postup zahrnující pozorování, vyšetřování jednotlivých případů, sledování kontaktů nakažených a vakcinaci, poukazuje washingtonský server. Zdůrazňuje, že na rozdíl od let 2014-2016, kdy epidemie eboly v západní Africe zabila přes 11 tisíc lidí, je dnes k dispozici důležitý nástroj v podobě efektivní vakcíny.

„Nyní však WHO oznámila, že lékaři a pracovníci veřejné zdravotní služby jsou v některých případech nuceni zastavovat svou činnost kvůli útokům milicí,“ nastiňuje americký deník. Vysvětluje, že nákaza se objevila ve dvou provinciích na východě Konga, Severním Kivu a Ituri, přičemž ve dvou ze sedmi ohnisek nemoci, Butembu a Katwě v první uvedené provincii, museli zdravotníci omezit svou aktivitu na nárazové mise, kdy se dny činnosti střídají se dny činnosti omezené a dny nečinnosti.

Situaci Washington Post přirovnává k hašení požáru, během kterého by hasiči museli střídavě pozastavovat svou práci. Varuje především před skutečností, že celých 40 % obětí připadá na oblasti, kde nedochází k léčbě – lidé tedy umírají doma, kde se vysoce infekční virus může snadno přenést na ostatní a navíc je zkomplikována jeho detekce.

Oheň hoří

Nedůvěra vůči lékařům v tradičních komunitách v kombinaci s nebezpečím násilí, které hrozí ze strany milicí, vede část lékařského personálu k tomu, že se snaží zachraňovat životy doslova v utajení, poukazuje renomovaný server.

Od loňského léta podlehlo ebole 1.073 z 1.672 lidí, u kterých byla nemoc potvrzena, uvádí Washington Post. Varuje, že jde o druhou nejsmrtelnější zaznamenanou epidemii eboly.

WHO, vyzbrojená vakcínou, oproti minulosti změnila strategii, snižuje dávkování a rozšiřuje dostupnost léčby, nastiňuje editorial. Zmiňuje však australského virologa Iana Mackaye, podle něhož tato inovovaná strategie nemůže uspět, pokud se v oblasti nezlepší bezpečnost, lidé to nepocítí a nezačnou zdravotníkům důvěřovat. „Vakcína, kterou lidé nechtějí, nebo nedostanou, nefunguje,“ cituje Washington Post odborníka.

Zlepšení bezpečnosti rozhodně nebude snadné, obává se vlivný deník. Naznačuje, že povolání armády do regionu by mohlo dále prohloubit nedůvěru místních komunit, navíc západoafrické úřady během předchozích epidemií opožděně zjistily, že nucená karanténa vytváří paniku a je v důsledku kontraproduktivní.

Důvěru nelze vynutit, ale je třeba si ji získat, deklaruje prestižní server. Tvrdí, že nové přístupy jsou zoufale potřebné, jelikož místní ozbrojené milice svou činností umožňují šíření smrtícího viru.

Jak varoval odborník Mackay, čas, během něhož dochází k dvěma stovkám nově potvrzených nákaz či zaznamenaným úmrtím, se neustále zkracuje, uvádí Washington Post. „Oheň hoří,“ bije na poplach renomovaný deník.

Související

Ebola, ilustrační fotografie

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto krvácivé onemocnění zemřel v dubnu. Po něm pak zemřela rovněž jeho švagrová. Kongo zasáhla čtrnáctá vlna nákazy ebolou. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes podle agentury Reuters potvrdila třetího nemocného ve městě Mbandaka na severozápadě země.

Více souvisejících

Ebola Kongo WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy