Abychom pochopili, proč se šíří Kongem virus eboly, je potřeba představit si oheň, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník přirovnává virus k ohni v jámě, jehož plameny čas od času vyšlehnou na povrch, a deklaruje, že zadržování nemoci brání ozbrojené milice i rostoucí nedůvěra místních.
Alarmující prohlášení
Zdravotníci se snaží zamezit vypuknutí epidemií nemoci, které čas od času nečekaně udeří v různých oblastech, uvádí renomovaný deník. Za alarmující proto označuje prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), že její pracovníci nemohou v jisté dny operovat v postižených lokalitách z důvodu špatné bezpečnostní situace nastalé v důsledku působení ozbrojených milicí.
Ebola zatím nepřerostla v mezinárodní krizi a týmy mimořádně odvážných zdravotníků a lékařů se snaží uplatnit taktiku, které se osvědčila v minulosti, konstatuje editorial. Vysvětluje, že tato taktika spočívá v izolaci nákazy a přerušení jejího šíření.
To ovšem vyžaduje sofistikovaný postup zahrnující pozorování, vyšetřování jednotlivých případů, sledování kontaktů nakažených a vakcinaci, poukazuje washingtonský server. Zdůrazňuje, že na rozdíl od let 2014-2016, kdy epidemie eboly v západní Africe zabila přes 11 tisíc lidí, je dnes k dispozici důležitý nástroj v podobě efektivní vakcíny.
„Nyní však WHO oznámila, že lékaři a pracovníci veřejné zdravotní služby jsou v některých případech nuceni zastavovat svou činnost kvůli útokům milicí,“ nastiňuje americký deník. Vysvětluje, že nákaza se objevila ve dvou provinciích na východě Konga, Severním Kivu a Ituri, přičemž ve dvou ze sedmi ohnisek nemoci, Butembu a Katwě v první uvedené provincii, museli zdravotníci omezit svou aktivitu na nárazové mise, kdy se dny činnosti střídají se dny činnosti omezené a dny nečinnosti.
Situaci Washington Post přirovnává k hašení požáru, během kterého by hasiči museli střídavě pozastavovat svou práci. Varuje především před skutečností, že celých 40 % obětí připadá na oblasti, kde nedochází k léčbě – lidé tedy umírají doma, kde se vysoce infekční virus může snadno přenést na ostatní a navíc je zkomplikována jeho detekce.
Oheň hoří
Nedůvěra vůči lékařům v tradičních komunitách v kombinaci s nebezpečím násilí, které hrozí ze strany milicí, vede část lékařského personálu k tomu, že se snaží zachraňovat životy doslova v utajení, poukazuje renomovaný server.
Od loňského léta podlehlo ebole 1.073 z 1.672 lidí, u kterých byla nemoc potvrzena, uvádí Washington Post. Varuje, že jde o druhou nejsmrtelnější zaznamenanou epidemii eboly.
WHO, vyzbrojená vakcínou, oproti minulosti změnila strategii, snižuje dávkování a rozšiřuje dostupnost léčby, nastiňuje editorial. Zmiňuje však australského virologa Iana Mackaye, podle něhož tato inovovaná strategie nemůže uspět, pokud se v oblasti nezlepší bezpečnost, lidé to nepocítí a nezačnou zdravotníkům důvěřovat. „Vakcína, kterou lidé nechtějí, nebo nedostanou, nefunguje,“ cituje Washington Post odborníka.
Zlepšení bezpečnosti rozhodně nebude snadné, obává se vlivný deník. Naznačuje, že povolání armády do regionu by mohlo dále prohloubit nedůvěru místních komunit, navíc západoafrické úřady během předchozích epidemií opožděně zjistily, že nucená karanténa vytváří paniku a je v důsledku kontraproduktivní.
Důvěru nelze vynutit, ale je třeba si ji získat, deklaruje prestižní server. Tvrdí, že nové přístupy jsou zoufale potřebné, jelikož místní ozbrojené milice svou činností umožňují šíření smrtícího viru.
Jak varoval odborník Mackay, čas, během něhož dochází k dvěma stovkám nově potvrzených nákaz či zaznamenaným úmrtím, se neustále zkracuje, uvádí Washington Post. „Oheň hoří,“ bije na poplach renomovaný deník.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
V Ugandě se za poslední týden objevilo 36 případů eboly
Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou
Ebola , Kongo , WHO (Světová zdravotnická organizace)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák