Konžské úřady zaznamenaly první případ eboly ve více než milionovém městě Goma, které leží u hranic této středoafrické země s Rwandou. Jde o první případ této vysoce nakažlivé a smrtelné nemoci v tak velkém městě v Kongu od loňského srpna, kdy se epidemie eboly začala šířit na východě země. Zemřelo tam na ni už přes 1600 lidí. Ministerstvo zdravotnictví dnes podle agentury AFP informovalo, že na východě země byli zavražděni dva pracovníci zapojení do preventivního programu proti ebole.
Konžské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že muž nakažený ebolou přijel do Gomy z města Butembo autobusem a byl rychle převezen do zdravotnického zařízení.
Dnes byl muž, který je údajně pastor, podle agentury AFP odvezen zpět do Butemba. Agentura AP napsala, že se úřady snaží vyhledat všechny pasažéry dvou autobusů, jimiž muž cestoval. Všichni, s nimiž mohl přijít do styku, mají být očkováni.
Konžské ministerstvo zdravotnictví nicméně vyzvalo obyvatele ke klidu a tvrdí, že byli vyhledáni všichni pasažéři. "Vzhledem k rychlosti, s jakou byl pacient identifikován a izolován, a vzhledem k vyšetření všech ostatních pasažérů autobusu z Butemba je riziko šíření eboly v Gomě malé," uvedlo ministerstvo zdravotnictví v prohlášení.
I am saddened to learn that a case of #Ebola has been confirmed in #Goma, #DRC. However, @WHO teams are well prepared & supporting @MinSanteRDC in a swift response. Health centres in Goma are trained in detection & infection prevention & 3000 #healthworkers have been vaccinated. pic.twitter.com/e7BYMivIPX
— Dr Matshidiso Moeti (@MoetiTshidi) 14. července 2019
Šíření eboly směrem ke Gomě už dříve označila za problém Světová zdravotnická organizace (WHO), jednak kvůli více než milionu obyvatel tohoto města a také proto, že by se epidemie mohla rozšířit do Rwandy.
Ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes řekl, že první případ eboly v Gomě může znamenat obrat v rozšíření onemocnění. Doufá, že se ve městě další případy nevyskytnou, ale přesto svolal schůzku krizového výboru WHO, aby se rozhodlo, zda nemoc nepředstavuje mezinárodní ohrožení.
Zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky Mark Lowcock dnes řekl, že epidemie může trvat déle, než se předpokládalo, a pokud dárcovské země neposkytnou další peníze, může připravit o život víc lidí.
Oblast, kde se nemoc vyskytuje, navíc sužují ozbrojené útoky místních i zahraničních milic, které nešetří ani zdravotnická zařízení, jež se snaží epidemii zastavit. V noci na neděli byli podle dnešní zprávy ministerstva zdravotnictví zavražděni dva pracovníci zapojení do preventivního programu na východě země. "Oba byli zabiti ve svých domovech mezi městy Beni a Butembo v provincii Severní Kivu. Oba čelili hrozbám od prosince 2018," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.
Ebola (též krvácivá horečka) je jednou z nejobávanějších chorob na světě; je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Lék ani vakcína na ni neexistují, ač některé se testují. Prvotní symptomy eboly mohou připomínat například chřipku. Virus způsobuje horečky a pak vnitřní a vnější krvácení, posléze začínají selhávat orgány. Přenáší se krví, sekrety a tělesnými tekutinami.
Tato nemoc byla poprvé zaznamenána v Kongu v roce 1976 a název dostala podle místní řeky. Největší epidemie eboly zatím vypukla koncem roku 2013 v západní Africe, kde si do léta 2016 vyžádala přes 11.000 obětí.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
V Ugandě se za poslední týden objevilo 36 případů eboly
Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák