Mandelu před třemi měsíci pohřbívali. Jak se mu vede dnes?

Johannesburg - Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela je v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Dnes to podle agentury Reuters oznámil úřad jihoafrické hlavy státu. Doposud rodina i úřady tvrdily, že Mandelova kondice se postupně zlepšuje. Mandela podle prezidentského paláce prokazuje "obrovskou houževnatost", která mu spolu s lékařskou péčí pomáhá se stabilizací jeho zdravotního stavu.

Pětadevadesátiletý nositel Nobelovy ceny za mír byl hospitalizován v Pretorii počátkem června kvůli plicní infekci. Na konci června byl jeho stav natolik vážný, že se všeobecně očekávalo oznámení o jeho úmrtí.

Mandelova dcera Zindzi počátkem srpna oznámila, že již dokáže sedět vzpřímeně na židli několik minut denně a že je každým dnem čilejší a více reaguje na okolí.

Mandelovo vítězství ve volbách z roku 1994 znamenalo v Jihoafrické republice konec režimu apartheidu.

Nelson Mandela bývá často srovnáván s Václavem Havlem. Co oba politiky spojuje a co rozděluje? Havlovi se stát, který převzal, rozpadl pod rukama. Zato Mandela dokázal udržet Jihoafrickou republiku pohromadě. A to tamní situace byla kvůli stoletím nashromážděné nenávisti rozhodně složitější, než ta v Československu, připomíná reflex.cz.

Když přebírali svůj úřad, doprovázely je k moci nadšené davy, jež očekávaly velké věci. Mandela ho uměl nadále rozfoukávat, byť se třeba sociální situace většiny obyvatel výrazně nezlepšila.

Pozdvihl sebevědomí nejen svých spoluobčanů, ale celého kontinentu. Jeho ztělesněním bylo bezproblémové uspořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2010, které by se bez Mandelovy záštity pod Saharou těžko konalo.

Díky Havlovu renomé jsme brzy vstoupili do NATO a vysněná cesta do Evropské unie, kterou dlouhodobě prosazoval, byla završena dva roky po vypršení jeho mandátu. Jenže pod vlivem nástupce Klause, který postrádá jednoznačně západní orientaci, se Češi stali až nelogicky naježenými vůči čemukoliv, co je spojeno s unií.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

Nelson Mandela jihoafrická republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy