Smrt Mandely: Svět truchlí, JAR má strach z vlny rasismu

Johannesburg - Před domem zesnulého jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandely v Johannesburgu se v noci na dnešek sešla více než stovka truchlících lidí. Zpívali a tancovali, někteří s sebou vzali i děti. Smutek nad skonem hrdiny boje proti apartheidu Jihoafričany sjednotil, nicméně někteří se podle agentury Reuters obávají, že po jeho smrti může v zemi opět stoupnout rasové a sociální napětí.

Po zprávě o úmrtí pětadevadesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír se na ulici před exprezidentovým domem na johannesburském předměstí Houghton, kde Mandela zemřel ve čtvrtek večer, začali scházet lidé. Někteří troubili na vuvuzelu.

Vládnoucí strana Africký národní kongres (ANC), jejímž vůdcem Mandela byl, vyzvala Jihoafričany, aby nepodléhali zoufalství. "Žije dál v každém z vás a ve vašich domech, protože svůj život obětoval nám všem," uvedl ANC v prohlášení k Mandelově úmrtí. "Byl ztělesněním pokory, rovnosti, spravedlnosti svobody a naděje milionů lidí tady i v zahraničí," uvedl ANC.

Nicméně řada Jihoafričanů je skonem muže, který zemi přinesl usmíření a mírové soužití, vážně otřesena a má strach z budoucnosti. Přes ujišťování nejvyšších představitelů i vážených osobností, že JAR bude pokračovat na cestě pryč od hořké minulosti apartheidu, se mnozí bojí toho, co by mohlo následovat.

"To nebude dobrý! Myslím, že tu bude rasističtější země. Lidi se postaví proti sobě a budou vyhánět cizince," citoval Reuters například Sharon Qubekovou, 28letou úřednici z černošského předměstí Johannesburgu Tembisy. "Mandela byl jediný, kdo nás držel pohromadě," dodala.

Kondolence přicházejí z celého světa

Poctu Nelsonu Mandelovi vzdal například americký prezident Barack Obama. Řekl mimo jiné, že bez Nelsona Mandely by si nedokázal představit svůj život. Britský premiér David Cameron zase na znamení smutku nechal vlajku nad svým sídlem v Downing Street stáhnout na půl žerdi. Tibetský duchovní vůdce dalajlama v Nelsonu Mandelovi, jenž ve čtvrtek zemřel, ztratil "drahého přítele". V dopise zaslaném Mandelově rodině označil bývalého jihoafrického prezidenta označil za "člověka odvahy, zásad a nesporné integrity".

"Nelson Mandela je symbolem boje proti rasismu, politickému násilí a netoleranci. Je symbolem spravedlnosti, svobody a respektu k lidským právům," uvedli Barroso a Van Rompuy za EU. V kondolenci Mandelově rodině i lidem v Jižní Africe podotkli, že zesnulý nebyl jen klíčovou osobností přechodu země od apartheidu k demokracii.

Šéfka evropské diplomatické služby Catherine Ashtonová ve svém vlastním prohlášení zdůraznila, že Mandela její generaci a celý svět inspiroval více než kdo jiný. "Ukázal lidem na všech kontinentech, že morální síla demokracie může překonat jalovou vůli tyranie. Pokaždé, když jsem jej potkala, jeho mírná síla a neuhasínající vášeň potvrzovaly mé přesvědčení, že demokraté, ať už jsou kdekoliv, mu dluží hodně a navždy," uvedla.

Mandelu přirovnávají k Havlovi

11. února 1990 se do celého světa rozletěla zpráva, že Nelson Mandela opustil brány věznice. Propuštěn tak byl po dlouhých 27 letech. Krátce na to Mandelu, který se do politiky aktivně zapojil už na konci 40. let minulého století, nadšeně vítalo v Kapském Městě na 500 tisíc lidí, informuje rozhlas.cz.

Ve svém prvním projevu se černošský hrdina vyslovil pro mír, demokracii a svobodu, a Jihoafrická republika se vydala na novou cestu - k demokratické společnosti tvořené bílými a černými.

Mandela od roku 1960 sice podporoval ozbrojený boj proti apartheidu. Jako prezident, kterým se stal v květnu 1994, ale zajišťoval spolu s bělochy vytváření multirasové Jižní Afriky.

Vyvrcholením jeho úsilí o národní usmíření bylo přijetí nové ústavy zakazující diskriminaci menšin, včetně bělochů. Mnozí ho proto také přezdívají „národním sjednotitelem" a přirovnávají ho i k českému exprezidentovi Václavu Havlovi. Ostatně oba tito muži získali mimo jiné i Cenu Four Freedoms, podobně jako Dalajláma, se kterým se také Mandela i Havel přátelili.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

Nelson Mandela úmrtí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy