Smrt Mandely: Svět truchlí, JAR má strach z vlny rasismu

Johannesburg - Před domem zesnulého jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandely v Johannesburgu se v noci na dnešek sešla více než stovka truchlících lidí. Zpívali a tancovali, někteří s sebou vzali i děti. Smutek nad skonem hrdiny boje proti apartheidu Jihoafričany sjednotil, nicméně někteří se podle agentury Reuters obávají, že po jeho smrti může v zemi opět stoupnout rasové a sociální napětí.

Po zprávě o úmrtí pětadevadesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír se na ulici před exprezidentovým domem na johannesburském předměstí Houghton, kde Mandela zemřel ve čtvrtek večer, začali scházet lidé. Někteří troubili na vuvuzelu.

Vládnoucí strana Africký národní kongres (ANC), jejímž vůdcem Mandela byl, vyzvala Jihoafričany, aby nepodléhali zoufalství. "Žije dál v každém z vás a ve vašich domech, protože svůj život obětoval nám všem," uvedl ANC v prohlášení k Mandelově úmrtí. "Byl ztělesněním pokory, rovnosti, spravedlnosti svobody a naděje milionů lidí tady i v zahraničí," uvedl ANC.

Nicméně řada Jihoafričanů je skonem muže, který zemi přinesl usmíření a mírové soužití, vážně otřesena a má strach z budoucnosti. Přes ujišťování nejvyšších představitelů i vážených osobností, že JAR bude pokračovat na cestě pryč od hořké minulosti apartheidu, se mnozí bojí toho, co by mohlo následovat.

"To nebude dobrý! Myslím, že tu bude rasističtější země. Lidi se postaví proti sobě a budou vyhánět cizince," citoval Reuters například Sharon Qubekovou, 28letou úřednici z černošského předměstí Johannesburgu Tembisy. "Mandela byl jediný, kdo nás držel pohromadě," dodala.

Kondolence přicházejí z celého světa

Poctu Nelsonu Mandelovi vzdal například americký prezident Barack Obama. Řekl mimo jiné, že bez Nelsona Mandely by si nedokázal představit svůj život. Britský premiér David Cameron zase na znamení smutku nechal vlajku nad svým sídlem v Downing Street stáhnout na půl žerdi. Tibetský duchovní vůdce dalajlama v Nelsonu Mandelovi, jenž ve čtvrtek zemřel, ztratil "drahého přítele". V dopise zaslaném Mandelově rodině označil bývalého jihoafrického prezidenta označil za "člověka odvahy, zásad a nesporné integrity".

"Nelson Mandela je symbolem boje proti rasismu, politickému násilí a netoleranci. Je symbolem spravedlnosti, svobody a respektu k lidským právům," uvedli Barroso a Van Rompuy za EU. V kondolenci Mandelově rodině i lidem v Jižní Africe podotkli, že zesnulý nebyl jen klíčovou osobností přechodu země od apartheidu k demokracii.

Šéfka evropské diplomatické služby Catherine Ashtonová ve svém vlastním prohlášení zdůraznila, že Mandela její generaci a celý svět inspiroval více než kdo jiný. "Ukázal lidem na všech kontinentech, že morální síla demokracie může překonat jalovou vůli tyranie. Pokaždé, když jsem jej potkala, jeho mírná síla a neuhasínající vášeň potvrzovaly mé přesvědčení, že demokraté, ať už jsou kdekoliv, mu dluží hodně a navždy," uvedla.

Mandelu přirovnávají k Havlovi

11. února 1990 se do celého světa rozletěla zpráva, že Nelson Mandela opustil brány věznice. Propuštěn tak byl po dlouhých 27 letech. Krátce na to Mandelu, který se do politiky aktivně zapojil už na konci 40. let minulého století, nadšeně vítalo v Kapském Městě na 500 tisíc lidí, informuje rozhlas.cz.

Ve svém prvním projevu se černošský hrdina vyslovil pro mír, demokracii a svobodu, a Jihoafrická republika se vydala na novou cestu - k demokratické společnosti tvořené bílými a černými.

Mandela od roku 1960 sice podporoval ozbrojený boj proti apartheidu. Jako prezident, kterým se stal v květnu 1994, ale zajišťoval spolu s bělochy vytváření multirasové Jižní Afriky.

Vyvrcholením jeho úsilí o národní usmíření bylo přijetí nové ústavy zakazující diskriminaci menšin, včetně bělochů. Mnozí ho proto také přezdívají „národním sjednotitelem" a přirovnávají ho i k českému exprezidentovi Václavu Havlovi. Ostatně oba tito muži získali mimo jiné i Cenu Four Freedoms, podobně jako Dalajláma, se kterým se také Mandela i Havel přátelili.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

Nelson Mandela úmrtí

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy