Přežil genocidu ve Rwandě, jeho svědectví šokuje i po 20 letech

Kigali (Rwanda) - Kdo se ve Rwandě vydá po stopách dvacet let starých událostí, narazí na děsivý příběh na každém rohu. Genocida menšinových Tutsiů začala 6. dubna 1994 a během 100 dní bylo zavražděno na 800.000 lidí. Řádění hutuských extremistů zničilo tisíce rodin. Richard Gakuba byl dítě, když bezhlavé zabíjení začalo.

Rwanďan Richard Gakuba je dnes 27letý mladý muž s nakažlivým smíchem. Při pohledu na něj se dá sotva uvěřit, čím vším si v dětství prošel.

"Viděl jsem umřít tolik lidí, že se pro mě stal pohled na vraždění a smrt v určitém okamžiku úplně normálním," říká. Richardovi bylo právě sedm let, když začalo dlouho plánované systematické vyhlazování Tutsiů hutuskými milicemi. Richardovu matku nezabili hned, nejdřív ji opakovaně znásilňovali. "Náš otec se na to musel dívat, ale nás děti poslal pryč," vzpomíná Richard.

Už v dubnu 1994 zabili Hutuové jeho tříletou sestru: Usekli jí hlavu mačetou. Dva starší bratry usmýkali k smrti přivázané za nohy k automobilu. "Když jsme šli druhý den pro vodu, našli jsme jejich těla na ulici."

Otec přežil do června, pak už nedokázal snášet mučení své ženy a bránil ji před dalším znásilněním. "Jen přes mou mrtvolu, řekl. A tak ho ubili mačetami," vypráví Richard. Nazývá je vrahy, slovo Hutuové nepoužívá nikdy.

Richardovi se podařilo utéct. Po cestě autobusem a dlouhém pochodu se dostal spolu s dalšími utečenci přes Burundi do uprchlického tábora v Tanzanii. Přežil tam spolu se svým strýcem a tetou, ačkoli hutuské milice podnikaly lov na Tutsie i tam. Teprve po letech se dostal zpět do Rwandy. "Celou dobu jsem nevěděl, co se stalo s mou rodinou, jestli vůbec někdo přežil."

Jeho matka přežila. Hutuové ji ale při opakovaném znásilňování nakazili virem HIV. V roce 1998 podlehla nemoci AIDS. Z Richardova bratra se stal násilnický pijan.

Ačkoli Richard ztratil téměř vše, nevzdal se. Chodil do školy a později v Kigali potkal německého lékaře, který mu umožnil studovat v Německu a stát se softwarovým vývojářem. Dnes pracuje Richard ve rwandské metropoli jako překladatel a programátor.

Karel Kovanda, v roce 1994 velvyslanec České republiky v OSN, dnes vzpomíná : "Měl jsem intenzivní pocit, že Rada bezpečnosti jakoby ztratila kormidlo. Nevěděla co. Pozornost na genocidu ve Rwandě se prostě neupínala." Svou roli tu podle něj sehrál i šok z dřívějšího nepovedeného zásahu Spojených států v Somálsku. I z toho pramenila jistá nechuť zasahovat na území cizích států, uvádí Rozhlas.cz.

V současnosti tam probíhá státní program označovaný jako "Vize 2020," kdy se právě ze zahraniční rozvojové pomoci investují značné částky do vzdělání obyvatelstva. Staví se ale také nová telekomunikační centra nebo nemocnice. Například oční klinika v městě Kabgayi funguje i díky české pomoci.

"Nemalé prostředky od mezinárodního společenství byly investovány vhodně," je přesvědčena Michala Hozáková z organizace Člověk v tísni, která letos strávila ve Rwandě půl roku. Dvacet let po tak neuvěřitelné události, jakou genocida byla, je i podle ní pokrok v zemi nepopiratelný.

Přes jistý optimismus se mezinárodnímu společenství dodnes vrací otázka, jak se něco takového mohlo stát. Bylo by dnes OSN schopno podobné události zabránit? "Těžko říct," říká Karel Kovanda.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

genocida OSN afrika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy