Paříž - Prezident Rwandy Paul Kagame znovu obvinil Francii z účasti na genocidě v tomto malém africkém státu v roce 1994. Jak dnes informovala agentura AFP, Kagame to učinil v předvečer vzpomínek na 20. výročí masakrů v rozhovoru pro týdeník Jeune Afrique, který vyjde v neděli. Francouzské ministerstvo zahraničí v reakci oznámilo, že nepošle do Kigali žádnou delegaci na pondělní ceremonii k výročí genocidy.
"Francie je překvapena obviněními vznesenými proti ní rwandským prezidentem. (Obvinění) jsou v rozporu s několikaletým procesem dialogu a usmíření mezi oběma našimi zeměmi," řekl mluvčí francouzské diplomacie Romain Nadal.
S poukazem na spornou otázku odpovědnosti za násilnosti rwandský prezident odsoudil "přímou roli Belgie a Francie v politické přípravě genocidy" a účast Paříže i "na jejím vykonání". Kagame obvinil francouzské vojáky rozmístěné v červnu 1994 na jihu země během vojenské a humanitární operace pod názvem Tyrkys, že nebyli pouhými komplici, ale i přímými aktéry masakrů.Na vyšetření zločinů byl Radou bezpečnosti OSN vytvořen Mezinárodní tribunál pro Rwandu (ICTR), který začal fungovat v roce 1997. Soud, jehož činnost má skončit letos, v roce 1998 oficiálně uznal, že se jednalo o genocidu proti Tutsiům.
Mezi odsouzenými je několik členů bývalé vlády a v prosinci 2008 soud odsoudil strůjce genocidy, někdejšího šéfa milicí Interahamwe a bývalého plukovníka Theonesta Bagosoru k doživotnímu vězení. Další dva miliony lidí byly souzeny lidovými soudy gačača, kde bylo asi 65 procent souzených uznáno vinnými.
Psali jsme:Před vyhlášením nezávislosti v roce 1962 spadalo rwandské území nejdříve pod německou a následně belgickou koloniální správu. Většina obyvatel patřila k jednomu z následujících dvou etnik – Tutsiům, kteří se obecně vyznačovali vyššími a štíhlejšími postavami a jemnými obličejovými rysy, nebo Hutuům, kteří měli spíše nižší tělesnou výšku a masivnější obličejové rysy. Tutsiové patřili k vládnoucímu etniku již před kolonizací, nicméně tato jejich pozice byla kolonizátory ještě posilována. Jako jeden z důvodů je uváděna právě i tělesná konstrukce Tutsiů, která koloniálním správcům připadala „evropštější".
Hutuové byli naopak diskriminováni a nebylo jim umožňováno vykonávat významnější společenské či politické funkce. Situace se změnila až s dekolonizací. Když Rwanďané v roce 1961 vyhlásili republiku, Tutsiové byli svrženi z vládnoucích pozic a na jejich místa dosazeni příslušníci Hutuů. V Ugandě se pak z uprchlých Tutsiů a jejich přívrženců začíná postupně formovat Rwandská povstalecká fronta (RPF).
Dne 6. dubna 1994 dochází těsně před přistáním ve rwandském Kigali k sestřelení letadla, na jehož palubě byl rwandský prezident Habyarimana a burundský prezident Ntaryamira, příslušník Hutuů. Z atentátu se okamžitě začínají obviňovat RPF a extrémističtí příslušníci Hutuů. Nakonec to byl právě tento atentát, který se stal, pravděpodobně úmyslně, onou zapálenou sirkou hozenou do sudu se střelným prachem a vedl k nečekaně rychlé eskalaci násilí v zemi a následně i genocidě.
Hlavní vlna zabíjení trvala přibližně 100 dní. Jediné oblasti, kterým se vyhnula, byly ty pod kontrolou RPF. Hlavním cílem zabíjení bylo faktické vyhlazení tutsijské populace ve Rwandě – ušetřen nebyl nikdo, bez ohledu na věk, pohlaví či zdravotní stav. Místy největších masakrů se často stávaly školy, kostely či nemocnice – místa, kde se oběti snažily před vyvražďováním schovat či doufaly, že zde budou ušetřeny Nejčastějším smrtícím nástrojem a zároveň i děsivým symbolem celé rwandské genocidy se stala mačeta. Odhaduje se, že v měsících před genocidou bylo jejími strůjci do země přivezeno na několik desítek tisíc kusů. Jen v březnu 1994 to bylo přes 50 000. Mezi obětmi nebyli jen Tutsiové, ale často také Hutuové, kteří buďto byli známi svými sympatiemi k Tutsiům, odmítli se na vraždění podílet či jednoduše měli příliš tutsijské rysy, informuje vsehrd.cz.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík
Rada Evropy: Ruské nucené deportace dětí z Ukrajiny jsou genocida
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák