AP: Co nás může naučit boj s ebolou o hromadném očkování

V situaci, kdy se celý svět připravuje na hromadné očkování proti covidu-19, může zásadní lekci představovat konžská zkušenost s distribucí vakcíny proti ebole, uvádí agentura AP. Mezi lety 2018 a 2020, kdy Konžská demokratická republika zaznamenala tři epidemie smrtící nemoci, byly proti ní oočkovány stovky tisíc lidí.

Nádobky s očkovací látkou, která musela být skladována při teplotě minus 60 až minus 80 stupňů Celsia, podobně jako jedna z vakcín proti covidu-19, přitom zdravotníci převáželi v prostředí s tropickým klimatem a obtížným terénem. Navíc se museli popasovat s nedůvěrou lidí k vakcíně a rozšířenými pověrami.

V Kongu si zdravotníci s nádobkami studenějšími než vzduch v Antarktidě klestili cestu přes rovníkové lesy a převáželi je po bahnitých horských cestách. Používali i motocykly či kánoe.

Zásadní roli při přepravě vakcíny sehrálo zařízení Arktek, podobné technicky pokročilé termosce, které dokázalo udržet preparát v požadované teplotě týden. To bylo v Kongu, kde má méně než deset procent lidí přístup k elektřině, klíčové.

"Stejně jako většina termosek, které dokážou udržet kávu horkou nebo osvěživý nápoj studený, funguje i Arktek na principu vakua," uvedl Daniel Liebermnan z neziskové výzkumné společnosti Global Health Laboratories (GHL), která se na vývoji zařízení podílela. GHL nyní nabízí zařízení v kombinaci se suchým ledem, který dokáže udržet až 1500 dávek vakcíny proti covidu-19 ve zmrzlém stavu několik týdnů.

Pokročilé technologie jsou ale k ničemu, pokud chybí důvěra veřejnosti a vynoří se dezinformace. Například v Kongu se rozšířily zvěsti, že vakcína má oslabit muže, ženám způsobit neplodnost a dětem snížit inteligenci. Přes 300 útoků na zdravotníky skončilo smrtí šesti z nich.

Nedůvěra k vakcíně přitom není problém jen střední Afriky. Podle průzkumu univerzity King's College London a společnosti Ipsos MORI třetina respondentů v Británii uvedla, že zaznamenala zprávy odrazující od koronavirové vakcíny. Studie z roku 2018 provedená charitativní výzkumnou organizací Wellcome Trust dokonce tvrdí, že lidé v chudších regionech mívají vyšší důvěru v bezpečnost vakcíny než obyvatelé v oblastech s vysokými příjmy.

"Lidé musejí vědět, co dostávají, znát rizika a výhody. Chybou je, že informace jsou rozředěny a příliš zjednodušovány," myslí si podle John Johnson z organizace Lékaři bez hranic (MSF). "I kdybychom měli všechny peníze světa a všechny prostředky potřebné pro nasazení vakcíny, neuspějeme, pokud lidé nebudou na naší straně," zdůraznil Johnson.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Ebola Kongo Lékaři bez hranic

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy