AP: Co nás může naučit boj s ebolou o hromadném očkování

V situaci, kdy se celý svět připravuje na hromadné očkování proti covidu-19, může zásadní lekci představovat konžská zkušenost s distribucí vakcíny proti ebole, uvádí agentura AP. Mezi lety 2018 a 2020, kdy Konžská demokratická republika zaznamenala tři epidemie smrtící nemoci, byly proti ní oočkovány stovky tisíc lidí.

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nádobky s očkovací látkou, která musela být skladována při teplotě minus 60 až minus 80 stupňů Celsia, podobně jako jedna z vakcín proti covidu-19, přitom zdravotníci převáželi v prostředí s tropickým klimatem a obtížným terénem. Navíc se museli popasovat s nedůvěrou lidí k vakcíně a rozšířenými pověrami.

V Kongu si zdravotníci s nádobkami studenějšími než vzduch v Antarktidě klestili cestu přes rovníkové lesy a převáželi je po bahnitých horských cestách. Používali i motocykly či kánoe.

Zásadní roli při přepravě vakcíny sehrálo zařízení Arktek, podobné technicky pokročilé termosce, které dokázalo udržet preparát v požadované teplotě týden. To bylo v Kongu, kde má méně než deset procent lidí přístup k elektřině, klíčové.

"Stejně jako většina termosek, které dokážou udržet kávu horkou nebo osvěživý nápoj studený, funguje i Arktek na principu vakua," uvedl Daniel Liebermnan z neziskové výzkumné společnosti Global Health Laboratories (GHL), která se na vývoji zařízení podílela. GHL nyní nabízí zařízení v kombinaci se suchým ledem, který dokáže udržet až 1500 dávek vakcíny proti covidu-19 ve zmrzlém stavu několik týdnů.

Pokročilé technologie jsou ale k ničemu, pokud chybí důvěra veřejnosti a vynoří se dezinformace. Například v Kongu se rozšířily zvěsti, že vakcína má oslabit muže, ženám způsobit neplodnost a dětem snížit inteligenci. Přes 300 útoků na zdravotníky skončilo smrtí šesti z nich.

Nedůvěra k vakcíně přitom není problém jen střední Afriky. Podle průzkumu univerzity King's College London a společnosti Ipsos MORI třetina respondentů v Británii uvedla, že zaznamenala zprávy odrazující od koronavirové vakcíny. Studie z roku 2018 provedená charitativní výzkumnou organizací Wellcome Trust dokonce tvrdí, že lidé v chudších regionech mívají vyšší důvěru v bezpečnost vakcíny než obyvatelé v oblastech s vysokými příjmy.

"Lidé musejí vědět, co dostávají, znát rizika a výhody. Chybou je, že informace jsou rozředěny a příliš zjednodušovány," myslí si podle John Johnson z organizace Lékaři bez hranic (MSF). "I kdybychom měli všechny peníze světa a všechny prostředky potřebné pro nasazení vakcíny, neuspějeme, pokud lidé nebudou na naší straně," zdůraznil Johnson.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama