Etiopie ignoruje výzvy k ukončení násilí na severu země, o konfliktu jednala i RB OSN

Evropská unie se přidala k mnoha dalším mezinárodním institucím a vyjádřila znepokojení nad konfliktem v severoetiopském státě Tigraj, kde etiopský premiér Abiy Ahmed začátkem listopadu zahájil ofenzivu, informuje dnes agentura Reuters. O Etiopii poprvé také jednala Rada bezpečnosti OSN. Abiy dnes znovu zopakoval, že nestojí o řešení konfliktu na mezinárodní úrovni.

Dnešním dnem vyprší 72hodinové ultimátum, které v neděli dala etiopská vláda Tigraji na složení zbraní, a tak jsou nyní výzvy k ochraně civilních obyvatel v Tigraji ještě naléhavější, připomíná agentura AFP. Vláda pohrozila, že při nedodržení výzvy zahájí útok na středisko regionu, půlmilionové město Mekele.

"Vyjádřil jsem silné obavy z rostoucího etnicky motivovaného násilí, kvůli mnohým obětem a porušování lidských práv, stejně jako mezinárodního humanitárního práva," uvedl vrcholný představitel unijní diplomacie Josep Borrell po rozhovoru s etiopským ministrem zahraničí. Borrell dal také najevo evropskou podporu Africké unii, která se snaží o mediaci konfliktu. "Je to jediná možná cesta, která zabrání další destabilizaci," míní diplomat.

Expressed in meeting with Demeke Mekonnen, #Ethiopia Deputy PM and Minister for Foreign Affairs, EU concerns on current conflict.I reiterated our call for all parties to de-escalate. The stability of Ethiopia and the region is at stake.#AUEURead my statement. https://t.co/KusRU1Ao1y pic.twitter.com/4KdWRB1te9

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) November 24, 2020

Etiopie však zatím není mezinárodním snahám o řešení konfliktu nakloněná. Podle etiopské vlády totiž současný konflikt představuje vnitřní etiopskou záležitost. "Ceníme si dobře míněných obav našich přátel, ale jakékoli vměšování do našich vnitřních záležitostí odmítáme," uvedla podle agentury AP premiérova kancelář.

Konflikt v Etiopii má vliv i na sousední státy nestabilního regionu, připomíná Reuters. Tigrajci vypálili rakety na sousední Eritreu, Etiopie stahuje vojáky z mírových misí v Somálsku a Jižním Súdánu. V Somálsku muselo složit zbraně několik stovek tigrajských vojáků nasazených v mírových jednotkách Africké unie, které bojují proti milicím napojeným na Al-Káidu.

Tři vojáci z tigrajského etnika byli také staženi z mírových jednotek OSN v Jižním Súdánu. OSN upozornilo, že přestože za operace a pohyby asi dvoutisícového vojska v Jižním Súdánu zodpovídá Etiopie, diskriminace na základě národnosti by mohla být porušením mezinárodního práva.

V úterý se nakonec také uskutečnilo jednání Rady bezpečnosti OSN věnované Etiopii. Přestože původně byla schůze členů Rady na žádost afrických zemí zrušena s odůvodněním, že Africká unie potřebuje více času k vyjednávání, evropské země, tedy Belgie, Německo, Francie, Estonsko a Británie, trvaly na tom, že Rada musí zasedat. Žádné podrobnosti o průběhu jednání však nebyly uveřejněny.

Boje v Tigraji trvají od 4. listopadu a podle neověřitelných informací v nich padly stovky lidí. Na 40.000 osob uprchlo do sousedního Súdánu. Konflikt v Etiopii má jádro ve sporech mezi hlavní politickou silou Tigraje - Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF) a centrální vládou. Tigrajci jsou sice menšinovým etnikem, ale po desetiletí kontrolovali etiopský politický i bezpečnostní aparát. Vliv ztrácejí do roku 2018, kdy se vlády ujal premiér Abiy Ahmed, který patří k jinému etniku.

Související

Více souvisejících

Abiy Ahmed (Etiopie) Etiopie Josep Borrell EU (Evropská unie) OSN

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy