Po sporu o roušku zastřelila keňská policie tři lidí

Při sporu o povinnost nosit roušku zastřelila policie v Keni tři lidi. Kritici incident považují za další z příkladů tvrdého policejního vynucování karanténních opatření proti koronaviru, napsal dnes portál BBC.

Keňská policie
doporučujeme

Případ se stal ve městě Lessos na západě země, kde se policie snažila přinutit motocyklového taxikáře, aby si nasadil roušku. Do sporu se následně zapojilo více lidí a ve vyhrocené situaci policie jednoho člověka zastřelila. Místní deník Daily Nation napsal, že střelbě předcházela hádka o úplatek ve výši 50 keňských šilinků (asi 11 korun).

Smrt muže vyvolala hněv davu, který následně policii pronásledoval na stanici. Jednu z policejních budov rozlícení lidé zapálili. Násilnosti vyústily v další střelbu, při které zemřeli dva lidé.

Policie mezitím oznámila, že nařídila zadržet ty policisty, kteří se na incidentu podíleli. Kritici ale poukazují na to, že policie příliš násilně vymáhá dodržování karanténních opatření. Země kvůli koronaviru na konci března vyhlásila noční zákaz vycházení. Místní lidskoprávní organizace na počátku června uvedla, že během zákazu vycházení policisté zabili nejméně 15 lidí.

V Keni, kde žije přes 51 milionů lidí, se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse dosud koronavirem nakazilo přes 5500 lidí, z nichž zhruba 140 komplikacím souvisejícím s nákazou podlehlo. Kritici s ohledem na bilanci uvádějí, že Keňany nezabíjí koronavirus, ale policie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadných úmrtí slonů v Africe přibývá

02.07.2020 19:31 V oblasti delty řeky Okavango v Botswaně přibývá mrtvých slonů, u kterých není jasná příčina úhynu.…

Protesty po vraždě zpěváka se šíří. Dav v Londýně strhl sochu bývalého…

02.07.2020 14:37 V parku na jihozápadě Londýna zničili neznámí pachatelé sochu bývalého etiopského císaře Haileho…

Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

02.07.2020 08:39 Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit…

Covid-19 zasáhl střední třídu v Africe. Milionům lidí hrozí extrémní…

30.06.2020 15:33 Od Keni po Nigérii, od Jihoafrické republiky po Rwandu: kvůli pandemii covidu-19 přicházejí o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy