První černoch v čele opoziční strany v JAR odstoupil

První černošský šéf největší jihoafrické opoziční strany Demokratické spojenectví (DA) Mmusi Maimane dnes rezignoval na svou funkci. Podle agentury AP tím zasadil ránu snaze DA přestat být vnímána jako strana, jež zastupuje především zájmy menšinového bělošského obyvatelstva.

Přidejte svůj názor

Jihoafrická republika
doporučujeme

"V posledních několik měsících mi bylo stále jasnější, že v DA jsou takoví, se kterými se neshodneme, kteří nesdílí vizi a směřování strany," prohlásil dnes Maimane před novináři. Lídr DA přitom odstoupil jen krátce po té, co se předsedkyní strany znovu stala Helen Zilleová, jež v minulosti čelila kritice za své vyjádření, že kolonialismus nepřinesl jen špatné věci.

DA v letošních parlamentních volbách oproti roku 2014 ztratila část podporovatelů, a to i přesto, že v nich zaznamenal vládnoucí Africký národní kongres (ANC) nejhorší výsledek za poslední čtvrtstoletí. Maimane následně sklidil tvrdou kritiku ve vnitřním přezkumu voleb, v němž mu bylo vyčítáno například to, že se příliš soustředil na zisk hlasů černošského obyvatelstva a zapomínal tak na tradiční bělošskou základnu.

Tento týden přitom DA opustil rovněž Herman Mashaba, starosta ekonomické metropole Johannesburgu, který byl také jednou z význačných černošských tváří strany.

Podle politologa Prince Masheleho značí Maimaneho rezignace pro DA krok zpátky. "DA se vrací ke své původní podobě, kterou je strana bělochů, jež se soustředí na zájmy bělošského obyvatelstva a nic jiného. Nepochybuji o tom, že nyní po Mmusiho odchodu nastane masový odliv černošských vůdců i řadových členů, kteří stranu opustí," uvedl Mashele.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Těžké boje v Burkině Faso. Armáda naháněla teroristy v lese, 32 mrtvých

17.11.2019 15:48 Vojáci v Burkině Faso při dvou operacích od pátku "zneškodnili" 32 lidí. Oznámil to dnes generální…

Kdy skončí epidemie eboly? Konžský prezident prozradil datum

15.11.2019 18:44 Současnou epidemii virového onemocnění ebola, která zuří na severovýchodě Konga už od srpna 2018,…

Petříček navštívil Etiopii. České projekty pomáhají ve vzdělání i přístupu…

13.11.2019 16:29 Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes při návštěvě Etiopie uvedl, že české rozvojové projekty…

Francouzská armáda zabila jednoho z vůdců džihádistů v Mali

06.11.2019 07:55 Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistické organizace v Mali Aliho Majšúa. S odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama