U Libye ztroskotala loď s migranty, deset osob se pohřešuje

Asi deset lidí se pohřešuje poté, co se dnes u libyjského pobřeží převrhla loď s přibližně třiceti migranty na palubě. Podle agentury AP to oznámila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová. Panují obavy, že pohřešovaní, mezi nimiž jsou dvě děti, utonuli. Dalších 20 pasažérů úřady zachránily a dopravily zpět do Libye.

Msehliová uvedla, že po pohřešovaných se stále pátrá. Loď, která mířila do Evropy, ztroskotala necelých 50 kilometrů západně od hlavního libyjského města Tripolisu.

Organizace Alarm Phone, která poskytuje pomoc migrantům vydávajícím se na cestu přes Středozemní moře, oznámila, že příbuzný člověka prchajícího z Libye ji informoval o tom, že se na moři nachází plavidlo v nouzi. Organizaci se ale loď nepodařilo kontaktovat.

?Shipwreck off Libya confirmedToday a boat capsized near Zawya. A search for survivors is underway. Our solidarity to the relatives of the murdered. We are so angry about this continuous loss of life.Stop the killing at Europe's borders!#BlackLivesMatter also in the #Med! pic.twitter.com/VxkkcXzp7g

— Alarm Phone (@alarm_phone) June 13, 2020

Libye se stala tranzitní zemí pro migranty z Afriky, kteří prchají před válkami a chudobou do Evropy. Od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí, panuje v Libyi chaos a pokračuje boj o moc.

Většina běženců se na nebezpečnou cestu přes moře vydává na vratkých a špatně vybavených gumových člunech. Podle IOM od roku 2014 ve vlnách Středozemního moře zahynulo přes 20.000 lidí.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Libye

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy