U Mosambiku ztroskotala loď se 70 uprchlíky, zachránilo se 20

U pobřeží Mosambiku ztroskotala loď s lidmi, kteří se snažili uprchnout před násilnostmi na severu této východoafrické země. Bylo na ní 70 lidí a zachránilo se asi 20 z nich. Neštěstí se stalo ve čtvrtek, ale záchranáři našli přeživší až nyní, oznámila dnes agentura AFP.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Loď ztroskotala u břehů provincie Cabo Delgado, v níž působí islamističtí povstalci, uvedla AFP.

Jeden z dobrovolných záchranářů řekl, že jedna ze zachráněných žen zřejmě přišla o jedenáctiletého syna, jehož tělo se stále nenašlo.

Skupinka zachráněných byla nalezena až v pondělí na pláži u provinčního střediska Pemby.

V této části severního Mosambiku se nacházejí ložiska plynu a tři roky se zde odehrávají násilnosti, za nimiž stojí islámští radikálové a které připravily o život 2100 lidí. Nevládní organizace ACLED, která zde působí, tvrdí, že kvůli bojům odešlo z domovů 435.000 lidí. Místní lidé nazývají radikály arabským slovem šabáb (mládí). Skupina se loni přihlásila k teroristickému Islámskému státu a přiznala odpovědnost za 600 útoků spáchaných v minulých třech letech.

V minulých dvou letech se exodus urychluje, mnozí prchají na rybářských lodích přestavěných k přepravě osob, avšak často bez ohledu na jejich kapacitu. Do Pemby se uchýlilo už 100.000 běženců, mnozí jsou ubytovaní ve školách nebo v jednotlivých rodinách. Počet obyvatel města se zvýšil o třetinu. "Přicházejí dehydrovaní, ženy rodí na moři," oznámila organizace Lékaři bez hranic. Podle ní jenom v říjnu do Pemby dorazilo 20.000 uprchlíků a další jsou na cestě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní…

29.11.2020 20:30 Aktualizováno Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v…

Další útok Boko Haram: Islamisté na severu Nigérie uškrtili 43 farmářů

28.11.2020 21:40 Islámští radikálové ze skupiny Boko Haram zabili na severu Nigérie 43 místních farmářů. Oznámila to…

Etiopská armáda podle vlády dobyla metropoli oblasti Tigraj, lidé utíkají…

28.11.2020 21:02 Aktualizováno Etiopská armáda vstoupila do správního střediska oblasti Tigraj, proti níž bojuje od začátku…

Do Afriky dorazí vakcína proti covidu-19 později, varují experti

26.11.2020 18:51 Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama