V libyjském městě prý našli po odchodu Haftarových vojsk těla dětí

Mezi mrtvolami objevenými v libyjském městě Tarhúna zhruba 65 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu byla nalezena i těla dětí. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval Červený půlměsíc. Tarhúna byla původně v rukou východolibyjské armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara a jeho spojenců, ale armáda bojující proti němu v zájmu vlády, jež sídlí v Tripolisu, Haftarovy lidi z místa tento měsíc vytlačila.

Chalífa Haftar
doporučujeme

Tripoliská vláda národní jednoty (GNA), kterou uznává OSN, získala zpět Tarhúnu 5. června. Haftarova armáda se mezitím po více než roce neúspěšné ofenzivy musela díky protiútokům armády tripoliské vlády stáhnout z okolí hlavního města, které chtěla dobýt. Síly GNA v nemocnici v Tarhúně objevily 106 těl a místní obyvatelé našli v okolí města osm hromadných hrobů. Podle lidskoprávních organizací se na místě mohly stát válečné zločiny, OSN vyzvala k okamžitému vyšetřování.

Představitel libyjského Červeného půlměsíce Fajsal Džalvál na tiskové konferenci oznámil, že se zatím podařilo identifikovat 29 těl z nemocnice a že mezi nimi byly i ženy a děti. Kamál Síví, který stojí v čele úřadu GNA pro pohřešované osoby, uvedl, že z jednoho z hromadných hrobů bylo exhumováno asi deset těl.

Tarhúnu roky kontrolovala místní rodina Kání a její ozbrojená skupina známá jako Káníját, která v průběhu libyjské války přísahala věrnost různým stranám. Město sloužilo jako významný opěrný bod pro LNA při jejím tažení na Tripolis a milice Káníját na jižním okraji hlavního města bojovaly po boku Haftarových sil.

Představitel ministerstva spravedlnosti GNA uvedl, že v souvislosti s nálezy v Tarhúně bylo vydáno 23 zatykačů a že požádal OSN o technickou podporu. V sobotu tripoliská vláda uvedla, že v Tahrúně byly zabity celé rodiny.

LNA odmítá, že by měla na svědomí hromadné hroby v Tarhúně, a vyzvala OSN, aby vyšetřila násilnosti, které tam spáchaly síly blízké GNA.

Libye se nevymanila z konfliktu od roku 2011. Haftar hájí zájmy režimu, který ovládá východ země, a loni začal bojovat i o Tripolis. V posledních dnech byl ale nucen kvůli úspěchům armády vlády, již uznává OSN, stanoviště na severozápadě země opustit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

12.07.2020 15:58 Súdán chce povolit nemuslimům konzumaci alkoholu a posílit práva žen, včetně zákazu ženské obřízky.…

Při útoku na kostel významné církve v JAR zemřelo pět lidí

12.07.2020 08:08 Pět lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na kostel na západním předměstí největšího města Jihoafrické…

Tři mrtví při demonstraci proti prezidentovi v Mali, policie vyplenila…

11.07.2020 20:21 Při páteční demonstraci proti maliskému prezidentovi Ibrahimovi Boubacaru Keitovi, provázené v…

Africké státy musí víc testovat na koronavirus, apeluje expert

09.07.2020 14:14 Africké státy musí urychleně navýšit kapacitu testování na koronavirus a zajistit dostupnost roušek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy