V Nigeru shořel uprchlický tábor OSN, policie zatkla 300 migrantů

Nigerská policie zatkla přes 300 súdánských migrantů poté, co zapálili téměř celý uprchlický tábor OSN ve městě Agadez. Migranti od prosince demonstrovali za rychlejší vyřízení dokumentů pro svou cestu do Evropy. Informovala o tom agentura AFP.

"Na 335 žadatelů o azyl, kteří se podíleli na požáru (tábora), bylo zatčeno a předáno policii," uvedl prokurátor v Agadezu Seyni Saidou. Sdělil rovněž, že "incidenty" vypukly v sobotu poté, co policie potlačila protest vsedě stovek Súdánců z uprchlického tábora zřízeného Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Účastníci protestu, kteří demonstrovali od 16. prosince za uspíšení procedur nezbytných k pokračování v zamýšlené cestě do Evropy, byli načas z tábora odvezeni. "Když je vrátili v autobusech do tábora, zapálili tábor" a poté "zaútočili na bezpečnostní složky", dodal Saidou.

Popelem lehlo 290 uprchlických stanů v táboře, což je asi 80 procent celkové kapacity. "Ničení azylových příbytků v Nigeru nebo kdekoliv jinde je jednodušší než je stavět a hlídat je. Je to smutný den pro ochranu uprchlíků v Nigeru," uvedl na twitteru zvláštní vyslanec UNHCR pro centrální Středomoří Vincent Cochetel.

80% of the reception centre destroyed by a minority of refugees from Darfur in Agadez who only want to hear about resettlement to Europe. Destroying the asylum space in #Niger or elsewhere is easier than building & protecting it. It is a sad day for refugee protection in Niger. pic.twitter.com/Uf2nK6cxed

— vincent cochetel (@cochetel) January 4, 2020

V táboře od roku 2017 žije asi 1400 Súdánců z Dárfúru, kteří uprchli před boji a zotročením v Libyi. Od roku 2018 pravidelně demonstrují v hlavním nigerském městě Niamey a Agadezu za přesun do Evropy. Poukazují na to, že do Francie, Švédska či Finska již byly přesunuty stovky migrantů zejména z Etiopie a Eritreje. Nigerské ministerstvo vnitra tvrdí, že jejich žádosti kvapně řeší.

Subsaharský Agadez platí za pomyslnou ústřední přestupní stanici na migrační trase směrem ze západní Afriky do Evropy a zároveň jako centrum převaděčů lidí, kteří migrantům slibují bezpečnou cestu přes Saharu. Nigerská vláda se výměnou za finanční pomoc z Evropské unie snaží migrační tok i byznys s ním spojený omezovat.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Extrémní počasí tvrdě dopadá na Blízký východ. Voda je vzácná, lidé volí mezi pitím a hygienou

Rekordní vlny veder, které letos postihly mnoho zemí a způsobily nejteplejší měsíc v historii měření, zhoršují podmínky milionů lidí, kteří uprchli před ozbrojenými konflikty a nyní žijí v uprchlických táborech na Blízkém východě. V extrémních teplotách, které se místy vyšplhaly až na 50 stupňů Celsia, se matky často ocitají v situacích, kdy musí volit, zda použijí vzácnou vodu na pití, vaření nebo na hygienu svých dětí. 

Více souvisejících

uprchlické tábory uprchlíci UNHCR Niger

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 23 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy