Mučení zajatců: Hrůzné praktiky CIA

"(Americký) senát bude brzy projednávat dodatek předložený senátory Johnem McCainem a Dianne Feinsteinovou, který by zakázal jakémukoliv americkému zaměstnanci používat během výslechu mučení. Tento pozměňovací návrh vychází částečně ze senátní zprávy o mučení ze strany CIA zveřejněné v prosinci, která odstartovala intenzivní debatu o efektivitě této metody - především o tom, zda informace požadované od podezřelých teroristů lze získat při použití jiných zdrojů či technik," píše expert na mezinárodní právo David Abramowitz. Viceprezident nevládní organizace Humanity United a bývalý legislativní poradce Výboru pro zahraniční věci amerického kongresu ve svém komentáři pro server LA Times rozebral problém mučení osob podezřelých z terorismu a americké invaze do Iráku v roce 2003.

Odhalení CIA odpálilo bombu

"Méně pozornosti je věnováno riziku, které představují smyšlené informace získané mučením. Senátní zpráva přiblížila dva případy, kdy podezřelí, které CIA mučila, navedli agenty na falešnou stopu. A já mám s tímto problémem osobní zkušenost. Stále mě straší jeden případ, kdy smyšlené informace vedly ke smrti tisíců Američanů. Přestože informace pocházela z případu tajného věznění, kdy Spojené státy převezly zadrženého do cizí země (údajně do Egypta), epizoda je varovným příběhem, proč by američtí zákonodárci nikdy neměli povolit mučení či spoléhat na takto získané informace," apeluje expert.

"V roce 2002 jsem byl hlavní poradce pro demokratické členy parlamentního Výboru pro zahraniční věci. Výbor tehdy projednával zákon umožňující nasazení síly proti Iráku. Ústřední ospravedlnění předkládané administrativou George W. Bushe se točilo kolem podezření, že Irák nadále vlastní zbraně hromadného ničení. Na sklonku roku 2002 Výbor obdržel od zpravodajců zprávu o Iráku. Pamatuju si pocit, že téměř všechny detaily, které nám Bushova vláda prezentovala, byly staré a známé. Přemýšlel jsem o tom, ale nebil jsem na poplach. Ve skutečnosti jsem měl ale stále větší pocit, že neexistují žádné nové informace o tom, že by Irák představoval skutečnou hrozbu a rozhodně ne takovou, která by ospravedlnila americkou vojenskou akci," vzpomíná Abramowitz.     

"Pak ale zpravodaj CIA odpálil bombu. S velkým sebevědomým, které bylo jeho hlavním rysem, začal tvrdit, že Irák poskytoval výcvik s chemickými a biologickými zbraněmi členům Al-Káidy. Pamatuju si drtivý dopad tohoto svědectví. Říkal jsem si, že pokud víme tohle, je zde možná ještě mnohem více věcí, které nevíme, včetně možnosti, že proběhlo předání těchto zbraní Al-Káidě. Podíval jsem se na jednoho z hlavních poradců, kteří sdíleli mou reakci: Tohle bylo vážné," uvádí odborník.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Během mé desetileté služby na Kapitolu jsem se zúčastnil stovek schůzek, ale jen málo z nich vyústilo v okamžitou změnu mého názoru či mělo takový emoční dopad. Do toho dne jsem pochyboval, že režim Saddáma Husajna by mohl jakkoliv smysluplně spolupracoval s džihádisty. Poté, když se mě zákonodárci a poradci ptali na můj názor, odkazoval jsem na tuto zprávu jako na důležitý faktor. A věřil jsem, že zákonodárci vezmou při rozhodování o tom, zda hlasovat pro nasazení vojenské síly proti Iráku, toto dramatické odhalení zpravodaje CIA silně v potaz," tvrdí Abramowitz.

Nedozírné důsledky

"Nyní víme, že tato informace byla získána z jediného zdroje. Podle NY Times šlo o muže jménem Ibn al-Šajch al-Libí, který byl zatčen v Pákistánu, převezen na vojenskou základnu v Afghánistánu a následně předán orgánům v Egyptě, kdy byl podle svého tvrzení mučen. Pravda, i v té době byla jeho stanoviska k Iráku zpochybňována v rámci zpravodajské komunity a senátní zpráva o zpravodajství před válkou naznačuje, že nebyl nalezen žádný potvrzující důkaz. Poté, co se opět dostal do amerických rukou, Libí své tvrzení odvolal a CIA stáhla poznatky vyplývající z jeho slov," připomíná expert.  

"Toto nepíšu, abych obnovil spor, z jakých důvodů jsme šli do války s Irákem. A uvědomuju si, že tyto informace byly získány cizí zpravodajskou službou, nikoliv CIA. Musíme ale pamatovat na téměř 4,5 tisíce amerických vojáků, kteří ztratili život v konfliktu, který byl částečně ospravedlňován na základě nespolehlivých informací získaných mučením. Také stovky tisíc Iráčanů přišly o život. A my se stále potýkáme s následky naší intervence," deklaruje Abramowitz.

"Lidé budou nadále diskutovat o hodnotě informací získaných prostřednictvím mučení za Bushovy vlády. Jistě však vím, že taková informace získaná mučení může vést nejen k plýtvání zdroji a špatným zahraničněpolitickým rozhodnutím, ale také k tragickým konsekvencím, včetně ztrát na životech mužů a žen nosících uniformu. Nesmíme dovolit, aby se to stalo znovu," burcuje závěrem komentář.    

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) mučení vězňů Irák

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy