"(Americký) senát bude brzy projednávat dodatek předložený senátory Johnem McCainem a Dianne Feinsteinovou, který by zakázal jakémukoliv americkému zaměstnanci používat během výslechu mučení. Tento pozměňovací návrh vychází částečně ze senátní zprávy o mučení ze strany CIA zveřejněné v prosinci, která odstartovala intenzivní debatu o efektivitě této metody - především o tom, zda informace požadované od podezřelých teroristů lze získat při použití jiných zdrojů či technik," píše expert na mezinárodní právo David Abramowitz. Viceprezident nevládní organizace Humanity United a bývalý legislativní poradce Výboru pro zahraniční věci amerického kongresu ve svém komentáři pro server LA Times rozebral problém mučení osob podezřelých z terorismu a americké invaze do Iráku v roce 2003.
Odhalení CIA odpálilo bombu
"Méně pozornosti je věnováno riziku, které představují smyšlené informace získané mučením. Senátní zpráva přiblížila dva případy, kdy podezřelí, které CIA mučila, navedli agenty na falešnou stopu. A já mám s tímto problémem osobní zkušenost. Stále mě straší jeden případ, kdy smyšlené informace vedly ke smrti tisíců Američanů. Přestože informace pocházela z případu tajného věznění, kdy Spojené státy převezly zadrženého do cizí země (údajně do Egypta), epizoda je varovným příběhem, proč by američtí zákonodárci nikdy neměli povolit mučení či spoléhat na takto získané informace," apeluje expert.
"V roce 2002 jsem byl hlavní poradce pro demokratické členy parlamentního Výboru pro zahraniční věci. Výbor tehdy projednával zákon umožňující nasazení síly proti Iráku. Ústřední ospravedlnění předkládané administrativou George W. Bushe se točilo kolem podezření, že Irák nadále vlastní zbraně hromadného ničení. Na sklonku roku 2002 Výbor obdržel od zpravodajců zprávu o Iráku. Pamatuju si pocit, že téměř všechny detaily, které nám Bushova vláda prezentovala, byly staré a známé. Přemýšlel jsem o tom, ale nebil jsem na poplach. Ve skutečnosti jsem měl ale stále větší pocit, že neexistují žádné nové informace o tom, že by Irák představoval skutečnou hrozbu a rozhodně ne takovou, která by ospravedlnila americkou vojenskou akci," vzpomíná Abramowitz.
"Pak ale zpravodaj CIA odpálil bombu. S velkým sebevědomým, které bylo jeho hlavním rysem, začal tvrdit, že Irák poskytoval výcvik s chemickými a biologickými zbraněmi členům Al-Káidy. Pamatuju si drtivý dopad tohoto svědectví. Říkal jsem si, že pokud víme tohle, je zde možná ještě mnohem více věcí, které nevíme, včetně možnosti, že proběhlo předání těchto zbraní Al-Káidě. Podíval jsem se na jednoho z hlavních poradců, kteří sdíleli mou reakci: Tohle bylo vážné," uvádí odborník.
"Během mé desetileté služby na Kapitolu jsem se zúčastnil stovek schůzek, ale jen málo z nich vyústilo v okamžitou změnu mého názoru či mělo takový emoční dopad. Do toho dne jsem pochyboval, že režim Saddáma Husajna by mohl jakkoliv smysluplně spolupracoval s džihádisty. Poté, když se mě zákonodárci a poradci ptali na můj názor, odkazoval jsem na tuto zprávu jako na důležitý faktor. A věřil jsem, že zákonodárci vezmou při rozhodování o tom, zda hlasovat pro nasazení vojenské síly proti Iráku, toto dramatické odhalení zpravodaje CIA silně v potaz," tvrdí Abramowitz.
Nedozírné důsledky
"Nyní víme, že tato informace byla získána z jediného zdroje. Podle NY Times šlo o muže jménem Ibn al-Šajch al-Libí, který byl zatčen v Pákistánu, převezen na vojenskou základnu v Afghánistánu a následně předán orgánům v Egyptě, kdy byl podle svého tvrzení mučen. Pravda, i v té době byla jeho stanoviska k Iráku zpochybňována v rámci zpravodajské komunity a senátní zpráva o zpravodajství před válkou naznačuje, že nebyl nalezen žádný potvrzující důkaz. Poté, co se opět dostal do amerických rukou, Libí své tvrzení odvolal a CIA stáhla poznatky vyplývající z jeho slov," připomíná expert.
"Toto nepíšu, abych obnovil spor, z jakých důvodů jsme šli do války s Irákem. A uvědomuju si, že tyto informace byly získány cizí zpravodajskou službou, nikoliv CIA. Musíme ale pamatovat na téměř 4,5 tisíce amerických vojáků, kteří ztratili život v konfliktu, který byl částečně ospravedlňován na základě nespolehlivých informací získaných mučením. Také stovky tisíc Iráčanů přišly o život. A my se stále potýkáme s následky naší intervence," deklaruje Abramowitz.
"Lidé budou nadále diskutovat o hodnotě informací získaných prostřednictvím mučení za Bushovy vlády. Jistě však vím, že taková informace získaná mučení může vést nejen k plýtvání zdroji a špatným zahraničněpolitickým rozhodnutím, ale také k tragickým konsekvencím, včetně ztrát na životech mužů a žen nosících uniformu. Nesmíme dovolit, aby se to stalo znovu," burcuje závěrem komentář.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , mučení vězňů , Irák
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek