První muž na Měsíci slaví 80 let

Wapakoneta - Jako první pozemšťan se dotkl svýma nohama povrchu Měsíce, ve čtvrtek slaví osmdesáté narozeniny. Píše o tom deník Lidové noviny ve svém čtvrtečním vydání.

Psal se 20. červenec 1969 a americký astronaut Neil Armstrong vstoupil mezi celosvětové celebrity.

Posádku americké vesmírné lodi Apollo 11 spolu s ním tvořili Edwin Aldrin a Michael Collins. Po měsíčním povrchu se ale prošel jen velitel mise Armstrong s Aldrinem.

Armstrong tehdy pronesl památnou větu o malém krůčku pro člověka, ale velkém skoku pro lidstvo.

První měsíční procházku astronautů tehdy sledovalo půl miliardy televizních diváků.

Neil Armstrong se narodil 5. srpna 1930 na rodinné farmě u města Wapakoneta v Ohiu. V osmnácti letech vstoupil k námořnictvu, zvládl náročný letecký výcvik a v roce 1950 se jako pilot účastnil korejské války.

Později dokončil studia leteckého inženýrství a stal se zkušebním pilotem. V roce 1962, poté co americký prezident John Kennedy odstartoval americký vesmírný program, byl Armstrong zařazen do výcviku astronautů v nově vytvořeném Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Do kosmu se poprvé podíval v březnu 1966 jako velitel lodi Gemini 8. Pak již následovala slavná mise Apolla 11, jež mu přinesla mnohá ocenění.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy