Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.
Letos byla ta největší pozornost věnovaná Arizoně, Georgii, Nevadě, Michiganu, Wisconsinu, Pensylvánii a Severní Karolíně. Právě zde oba kandidáti při kampani mířili nejčastěji a jak už pro EuroZprávy.cz uvedlo několik expertů, na ostatní státy „zapomněli“.
Některé části USA jsou totiž přikloněné typicky buď Demokratické, nebo Republikánské straně – a jen máloco to dokáže změnit. Harrisová s programem navazuje na demokratickou tradici a Trump do značné míry zastává podobné postoje jako republikáni.
Podle dostupných průzkumů je souboj nejvyrovnanější v Georgii, Michiganu a Pensylvánii, kde během posledních šetření nedělilo Harrisovou s Trumpem ani jedno procento. Je ale potřeba mít na paměti, že u každého podobného průzkumu se může projevit statistická chyba, běžně mezi 2-4 procenty – a toto procento klesá spolu s rostoucím počtem respondentů průzkumu.
O tom, jak swing states fungují, promluvilo pro EuroZprávy.cz už několik expertů. „Rozhodující (‚swingové‘) státy jsou tedy ty, které jsou natolik těsné, že v nich může získat hlasy volitelů kterýkoli z kandidátů. Obecně se má za to, že takových států je letos sedm,“ popsal americký politolog Paul Pierson z Kalifornské univerzity.
Kampaň se tak do jisté míry může zdát jednodušší. „Tento systém ‚vítěz bere vše‘ znamená, že kandidáti soustředí svou pozornost na malý počet států, které by mohl vyhrát kterýkoli z kandidátů. Ostatní jsou považovány za předem rozhodnuté,“ poznamenal Donald P. Green z Kolumbijské univerzity.
Už dříve v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvil podobně přední český expert na americkou politiku Tomáš Klvaňa. „V americkém systému rozhodují dva typy států. Jednak to jsou velké státy, které mají hodně volitelů – nejvíc jich má Kalifornie, pak Texas, New York a Florida,“ nastínil.
„Pak jsou důležité státy, které někdy volí republikány a jindy demokraty, takzvané swing states. Tam se ty volby de facto odehrávají. To znamená, sledujte sedm až deset států, kde se rozhodne o příštím prezidentovi,“ dodal Klvaňa.
Související
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
USA (Spojené státy americké) , prezidentské volby USA 2024
Aktuálně se děje
včera
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
včera
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
včera
EP schválil obří, dvoubilionový rozpočet. Kde na něj vzít? Zdaňte hazard, kryptoměny a Google, navrhují poslanci
včera
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
včera
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
včera
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
včera
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
včera
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
včera
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
včera
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
včera
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
včera
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
včera
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
včera
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
včera
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
včera
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
včera
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
včera
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
27. dubna 2026 22:01
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
Tragická nehoda se na závěr uplynulého víkendu stala na Uherskohradišťsku. Spolujezdkyně z osobního automobilu nepřežila jeho náraz do stromu. Další mladou ženu přepravil vrtulník s vážným zraněním do nemocnice. Případ vyšetřuje policie.
Zdroj: Jan Hrabě