PŮVODNÍ ZPRÁVA | EXKLUZIVNĚ: Američtí politologové pro EZ promluvili o financování kampaní a swing-states

Kampaň před listopadovými prezidentskými volbami ve Spojených státech je v plném proudu. Kromě úsilí obou kandidátů na šéfa Bílého domu ovládnout rozhodující státy se vyznačuje také tím, že je velice drahá a zdlouhavá. Pro EuroZprávy.cz oba faktory vysvětlili dva američtí politologové – Paul Pierson a David P. Green.

V současné době podle průzkumů vede po celých USA kandidátka za Demokratickou stranu Kamala Harrisová. Před republikánem Donaldem Trumpem má náskok o tři procentní body. Zatímco průzkumy, o které se podělily například New York Times, očekávají u Harrisové zisk celkově 49 %, u Trumpa je to 46 %.

Klíčový je ale vývoj v takzvaných swing-states neboli rozhodujících státech. Zde je rozdíl mezi oběma kandidáty tak nepatrný, že může zásadní roli sehrát případná statistická odchylka. Jmenovitě jde o Michigan, Pensylvánii, Severní Karolinu, Georgii, Wisconsin, Nevadu a Arizonu.

Průzkumy nyní předpokládají, že Trump má jistotu zisku 219 volitelů z 270 potřebných, přičemž Harrisová získá až 226 volitelů. Pokud vyjdou předpoklady ze swing-states, Harrisová vyhraje se ziskem 276 volitelů. Rozdíly v těchto státech jsou ale tak minimální, že se nelze spoléhat na průzkumy.

Proč rozhodnou „swing-states“?

Podle amerického politologa Paula Piersona z Kalifornské univerzity jsou swing-states tak důležité kvůli americkému volebním systému založeném na sboru volitelů. „Prezidenti nejsou voleni přímo, ale prostřednictvím hlasů volitelů, které získají v jednotlivých státech. V těchto státech obvykle rozhoduje vítěz, takže získat 90 % hlasů v daném státě není o nic užitečnější než získat 51 %,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz

O tom, jestli je některý z amerických států „swing“ rozhoduje těsnost počtu voličů. „Rozhodující (‚swingové‘) státy jsou tedy ty, které jsou natolik těsné, že v nich může získat hlasy volitelů kterýkoli z kandidátů. Obecně se má za to, že takových států je letos sedm,“ doplnil Pierson.

Podobně sbor volitelů pro EuroZprávy.cz vysvětlil další z amerických politologů, Donald P. Green z Columbia University. „O volbách rozhoduje „sbor volitelů“ - nepřímý volební systém, který každému státu (až na několik výjimek) dává soubor hlasů odpovídající počtu jeho členů Kongresu + senátorů,“ nastínil.

Kampaň se tak do jisté míry může zdát jednodušší. „Tento systém ‚vítěz bere vše‘ znamená, že kandidáti soustředí svou pozornost na malý počet států, které by mohl vyhrát kterýkoli z kandidátů. Ostatní jsou považovány za předem rozhodnuté,“ dodal Green.

Proč jsou kampaně tak drahé?

Během kampaně jednotlivých prezidentských kandidátů je možné sledovat, že jsou obecně rozsáhlejší než ty, jaké známe v Evropě. „Rozpočty jsou neomezené a výdaje na federální volby rychle rostou. Kampaně jsou obzvláště dlouhé, protože máme otevřený stranický nominační proces, který zahrnuje dlouhý sled primárních voleb v jednotlivých státech, popsal Pierson.

„I když i naše všeobecné (závěrečné) volby po nominacích jsou na evropské poměry docela dlouhé,“ podotkl politolog z Kalifornské univerzity.

Důvod, proč kandidáti mohou utratit de facto kolik chtějí, je jednoduchý. „Nejvyšší soud několikrát rozhodl, že kandidáti a dárci mají ústavní právo utrácet, kolik chtějí, zejména prostřednictvím nezávislých organizací,“ uvedl Green.

Vidíme tedy daleko rozsáhlejší kampaně než v Evropě. „Stále existují určitá omezení, ale dost mezer, které umožňují utratit za prezidentskou kampaň astronomické částky,“ poznamenal Green.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy