Kampaň před listopadovými prezidentskými volbami ve Spojených státech je v plném proudu. Kromě úsilí obou kandidátů na šéfa Bílého domu ovládnout rozhodující státy se vyznačuje také tím, že je velice drahá a zdlouhavá. Pro EuroZprávy.cz oba faktory vysvětlili dva američtí politologové – Paul Pierson a David P. Green.
V současné době podle průzkumů vede po celých USA kandidátka za Demokratickou stranu Kamala Harrisová. Před republikánem Donaldem Trumpem má náskok o tři procentní body. Zatímco průzkumy, o které se podělily například New York Times, očekávají u Harrisové zisk celkově 49 %, u Trumpa je to 46 %.
Klíčový je ale vývoj v takzvaných swing-states neboli rozhodujících státech. Zde je rozdíl mezi oběma kandidáty tak nepatrný, že může zásadní roli sehrát případná statistická odchylka. Jmenovitě jde o Michigan, Pensylvánii, Severní Karolinu, Georgii, Wisconsin, Nevadu a Arizonu.
Průzkumy nyní předpokládají, že Trump má jistotu zisku 219 volitelů z 270 potřebných, přičemž Harrisová získá až 226 volitelů. Pokud vyjdou předpoklady ze swing-states, Harrisová vyhraje se ziskem 276 volitelů. Rozdíly v těchto státech jsou ale tak minimální, že se nelze spoléhat na průzkumy.
Proč rozhodnou „swing-states“?
Podle amerického politologa Paula Piersona z Kalifornské univerzity jsou swing-states tak důležité kvůli americkému volebním systému založeném na sboru volitelů. „Prezidenti nejsou voleni přímo, ale prostřednictvím hlasů volitelů, které získají v jednotlivých státech. V těchto státech obvykle rozhoduje vítěz, takže získat 90 % hlasů v daném státě není o nic užitečnější než získat 51 %,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz
O tom, jestli je některý z amerických států „swing“ rozhoduje těsnost počtu voličů. „Rozhodující (‚swingové‘) státy jsou tedy ty, které jsou natolik těsné, že v nich může získat hlasy volitelů kterýkoli z kandidátů. Obecně se má za to, že takových států je letos sedm,“ doplnil Pierson.
Podobně sbor volitelů pro EuroZprávy.cz vysvětlil další z amerických politologů, Donald P. Green z Columbia University. „O volbách rozhoduje „sbor volitelů“ - nepřímý volební systém, který každému státu (až na několik výjimek) dává soubor hlasů odpovídající počtu jeho členů Kongresu + senátorů,“ nastínil.
Kampaň se tak do jisté míry může zdát jednodušší. „Tento systém ‚vítěz bere vše‘ znamená, že kandidáti soustředí svou pozornost na malý počet států, které by mohl vyhrát kterýkoli z kandidátů. Ostatní jsou považovány za předem rozhodnuté,“ dodal Green.
Proč jsou kampaně tak drahé?
Během kampaně jednotlivých prezidentských kandidátů je možné sledovat, že jsou obecně rozsáhlejší než ty, jaké známe v Evropě. „Rozpočty jsou neomezené a výdaje na federální volby rychle rostou. Kampaně jsou obzvláště dlouhé, protože máme otevřený stranický nominační proces, který zahrnuje dlouhý sled primárních voleb v jednotlivých státech, popsal Pierson.
„I když i naše všeobecné (závěrečné) volby po nominacích jsou na evropské poměry docela dlouhé,“ podotkl politolog z Kalifornské univerzity.
Důvod, proč kandidáti mohou utratit de facto kolik chtějí, je jednoduchý. „Nejvyšší soud několikrát rozhodl, že kandidáti a dárci mají ústavní právo utrácet, kolik chtějí, zejména prostřednictvím nezávislých organizací,“ uvedl Green.
Vidíme tedy daleko rozsáhlejší kampaně než v Evropě. „Stále existují určitá omezení, ale dost mezer, které umožňují utratit za prezidentskou kampaň astronomické částky,“ poznamenal Green.
Související
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování
USA (Spojené státy americké) , prezidentské volby USA 2024 , Kamala Harrisová , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 1 hodinou
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 2 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 3 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 4 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 6 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dnešní útok na Kyjev byl „odvetnou“ reakcí na útok na chemický závod Kamensky v ruské Rostovské oblasti, který údajně provedla Ukrajina 18. prosince 2024. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
Zdroj: Libor Novák