PŮVODNÍ ZPRÁVA | EXKLUZIVNĚ: Američtí politologové pro EZ promluvili o financování kampaní a swing-states

Kampaň před listopadovými prezidentskými volbami ve Spojených státech je v plném proudu. Kromě úsilí obou kandidátů na šéfa Bílého domu ovládnout rozhodující státy se vyznačuje také tím, že je velice drahá a zdlouhavá. Pro EuroZprávy.cz oba faktory vysvětlili dva američtí politologové – Paul Pierson a David P. Green.

V současné době podle průzkumů vede po celých USA kandidátka za Demokratickou stranu Kamala Harrisová. Před republikánem Donaldem Trumpem má náskok o tři procentní body. Zatímco průzkumy, o které se podělily například New York Times, očekávají u Harrisové zisk celkově 49 %, u Trumpa je to 46 %.

Klíčový je ale vývoj v takzvaných swing-states neboli rozhodujících státech. Zde je rozdíl mezi oběma kandidáty tak nepatrný, že může zásadní roli sehrát případná statistická odchylka. Jmenovitě jde o Michigan, Pensylvánii, Severní Karolinu, Georgii, Wisconsin, Nevadu a Arizonu.

Průzkumy nyní předpokládají, že Trump má jistotu zisku 219 volitelů z 270 potřebných, přičemž Harrisová získá až 226 volitelů. Pokud vyjdou předpoklady ze swing-states, Harrisová vyhraje se ziskem 276 volitelů. Rozdíly v těchto státech jsou ale tak minimální, že se nelze spoléhat na průzkumy.

Proč rozhodnou „swing-states“?

Podle amerického politologa Paula Piersona z Kalifornské univerzity jsou swing-states tak důležité kvůli americkému volebním systému založeném na sboru volitelů. „Prezidenti nejsou voleni přímo, ale prostřednictvím hlasů volitelů, které získají v jednotlivých státech. V těchto státech obvykle rozhoduje vítěz, takže získat 90 % hlasů v daném státě není o nic užitečnější než získat 51 %,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz

O tom, jestli je některý z amerických států „swing“ rozhoduje těsnost počtu voličů. „Rozhodující (‚swingové‘) státy jsou tedy ty, které jsou natolik těsné, že v nich může získat hlasy volitelů kterýkoli z kandidátů. Obecně se má za to, že takových států je letos sedm,“ doplnil Pierson.

Podobně sbor volitelů pro EuroZprávy.cz vysvětlil další z amerických politologů, Donald P. Green z Columbia University. „O volbách rozhoduje „sbor volitelů“ - nepřímý volební systém, který každému státu (až na několik výjimek) dává soubor hlasů odpovídající počtu jeho členů Kongresu + senátorů,“ nastínil.

Kampaň se tak do jisté míry může zdát jednodušší. „Tento systém ‚vítěz bere vše‘ znamená, že kandidáti soustředí svou pozornost na malý počet států, které by mohl vyhrát kterýkoli z kandidátů. Ostatní jsou považovány za předem rozhodnuté,“ dodal Green.

Proč jsou kampaně tak drahé?

Během kampaně jednotlivých prezidentských kandidátů je možné sledovat, že jsou obecně rozsáhlejší než ty, jaké známe v Evropě. „Rozpočty jsou neomezené a výdaje na federální volby rychle rostou. Kampaně jsou obzvláště dlouhé, protože máme otevřený stranický nominační proces, který zahrnuje dlouhý sled primárních voleb v jednotlivých státech, popsal Pierson.

„I když i naše všeobecné (závěrečné) volby po nominacích jsou na evropské poměry docela dlouhé,“ podotkl politolog z Kalifornské univerzity.

Důvod, proč kandidáti mohou utratit de facto kolik chtějí, je jednoduchý. „Nejvyšší soud několikrát rozhodl, že kandidáti a dárci mají ústavní právo utrácet, kolik chtějí, zejména prostřednictvím nezávislých organizací,“ uvedl Green.

Vidíme tedy daleko rozsáhlejší kampaně než v Evropě. „Stále existují určitá omezení, ale dost mezer, které umožňují utratit za prezidentskou kampaň astronomické částky,“ poznamenal Green.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.
Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování

Nad Spojenými státy se opět vznáší hrozba uzavření federální vlády, když návrh zákona o financování vlády podpořený Donaldem Trumpem ve Sněmovně reprezentantů neprošel. Ve čtvrtek večer se 38 republikánských zákonodárců vzepřelo svému budoucímu prezidentovi a hlasovalo proti návrhu. Uvedl to server BBC.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

včera

včera

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

včera

Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dnešní útok na Kyjev byl „odvetnou“ reakcí na útok na chemický závod Kamensky v ruské Rostovské oblasti, který údajně provedla Ukrajina 18. prosince 2024. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy