ROZHOVOR | Trump, Harrisová, Biden a Vance. Klvaňa pro EZ zhodnotil hlavní postavy voleb v USA a poradil, co sledovat

Expert na americkou politiku Tomáš Klvaňa z New York University Prague poskytl serveru EuroZprávy.cz rozhovor o současné situaci ve Spojených státech poté, co z kandidatury na prezidenta odstoupil šéf Bílého domu Joe Biden. „Pochopil tu realitu, že za ním Demokratická strana jednoznačně nestojí. Upřednostnil před kariérou svou stranu a zemi,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz. Podle něj má Kamala Harrisová devadesátiprocentní šanci, že ho na kandidátní listině nahradí. Klvaňa letos v říjnu vypustí na trh knihu Svět podle Trumpa. 

Může mít paní Harrisová jistotu, že ji Demokratická strana vybere jako svého kandidáta?

Jistotu ne. Ale pravděpodobnost, že bude kandidátkou Demokratické strany, bych dal někam k devadesáti procentům. 

Může se přece jen stát, že by si demokraté vybrali někoho jiného?

K tomu by musela nastat nějaká další krize. Ona by musela říct něco velmi hloupého, zkolabovat nebo by na ni muselo něco vyjít. Ale to se nepředpokládá, v politice je známou veličinou. V posledních týdnech se navíc chovala téměř exemplárně, její komunikace byla naprosto na jedničku. Nevypadala, že se třese na prezidentský úřad, je velmi zdatný komunikátor. Nedovedu si představit, že by ji někdo o nominaci připravil. 

Má Harrisová šanci úspěšně čelit panu Trumpovi?

To v každém případě. Má daleko větší šanci než pan Biden, který by Demokratickou stranu přivedl k poměrně jasné porážce. Na rozdíl od Trumpa má před sebou celou řadu voličů, kteří ji zase tak dobře neznají. Teď bude novou veličinou, která bude komunikovat svou vlastní kampaň a má tedy šanci růst. V každém případě to nemá v kapse, Trump bude velmi silný soupeř, protože Harrisová má několik výrazných slabin. Ale ty jsou určitě překonatelné. 

Je jednou z těch slabin, že je Harrisová žena a navíc Afroameričanka?

Samozřejmě. Ve Spojených státech, stejně jako všude na světě, je pořád hodně rasistů. To bude určitě částečně její slabina. Ale na druhou stranu to, že je černoška a zároveň asijského původu, u některých voličů bude plus. Předpokládám, že se ten faktor více méně vynuluje, nebo bude možná malinko pozitivní. 

Myslíte, že Biden udělal správné rozhodnutí?

Jednoznačně, protože pochopil tu realitu, že za ním Demokratická strana jednoznačně nestojí. Pochopil, že jeho šance na zvolení sice nebyla úplně nulová, ale velmi slabá. Upřednostnil před kariérou svou stranu a zemi. 

Proč s podporu paní Harrisové relativně dlouho váhal exprezident Barack Obama?

Demokratické špičky s výjimkou manželů Clintonových se snaží do situace zase tolik nezasahovat, aby nevzbudily dojem, že je to jakýsi diktát elit. Protože je docela možné, že ještě dojde k nějakému souboji v rámci Demokratické strany. Třeba proběhne několik debat a sjezd tak, aby to nevypadalo, že to Kamala Harrisová dostala zadarmo.

Rád bych se ještě dostal k panu Trumpovi. Pomůže mu neúspěšný atentát, nebo to postupně vyšumí?

Určitě mu nepomůže, ani neuškodí. Byla to velmi emocionální věc, která fungovala týden, možná deset dní po atentátu, ale ty emoce opadnou. Trump je takový politik, který nesmírně dělí Ameriku na ty, kteří ho nenávidí, a ty, kteří ho milují. Těch, kteří jsou veprostřed, je málo. Proto atentát nehrál příliš velkou roli. Hrál ji na republikánském sjezdu, kde se za ním strana zcela jednoznačně sjednotila. Ve volbách, které budou za tři měsíce, což svědčí o tom, v jaké době dneska žijeme, paradoxně atentát na prezidenta nebude hrát žádnou roli. 

Na republikánském sjezdu Trump jmenoval svého kandidáta na viceprezidenta, pana Vance. Jak ho vnímáte?

Vance je velmi inteligentní člověk, který vystudoval Yaleovu univerzitu a vyšel z velmi chudých poměrů. Z části Ameriky postižené úpadkem, je tam hodně nezaměstnanosti, alkoholismu, lidé berou drogy. Napsal o tom velmi zajímavou knížku, podle které byl natočen i film. Už z tohoto pohledu je to člověk, který dokáže výborně komunikovat, je dobrý v debatě a v posledních letech se stylizuje do takového trumpisty, který je trumpističtější než sám Trump. Je velmi radikální, staví se do pozice národoveckého konzervativce.

Jeho radikální názory mu ale mohou uškodit. Je téměř absolutně proti potratům a potraty budou velká slabina republikánů v kampani. Notabene když je dnes skoro jistou kandidátkou Demokratické strany žena.

Poslouchal jsem váš rozhovor pro Český rozhlas, kde jste zmínil, že je Trump nebezpečný a obdivuje diktátory. Jak jste to přesně zamýšlel?

Je to známá věc, Trump se velmi pochvalně zmiňuje o lidech jako je Putin. Nenajdete u něj jedinou kritickou poznámku na adresu ruského prezidenta nebo jeho politiky. Totéž se týká čínského šéfa státu Si Ťin-pchinga, kde sice Trump kritizuje jednotlivé čínské politiky a nelíbí se mu takzvaný čínský virus Covid, ale Si Ťin-pchinga jako takového obdivuje.

Dále je známý jeho velmi zvláštní a paradoxní obdiv k severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi, kterého nazýval chytrým a inteligentním. A ty dopisy, které mu posílal – Trump je označoval za jakési milostné dopisy. To je prostě impulz Donalda Trumpa, který má autoritářské sklony a nesnese opozici. Koneckonců prohrál volby v roce 2020 a dodnes nepřiznal, že ty volby byly legitimní.

Jak se za Harrisové či Trumpa změní vztahy k Ukrajině, respektive i k Rusku?

To bude jako noc a den. Pokud vyhraje Harrisová, současná podpora ze strany Spojených států bude pokračovat. Když vyhraje Trump, tak skončí nebo hodně oslabí. Putin proto čeká na výsledky voleb a opravdu velmi si přeje vítězství Trumpa. 

Pan Trump říkal, že ukončí válku na Ukrajině za den. Vnímám to hodně nadsazeně, ale dokáže skutečně ukončit válku jako takovou?

Pokud donutí Ukrajinu k nějakým ústupkům, tak ta válka může nějak nepříjemně skončit. Podpora Spojených států je klíčová.

Pokud Trump vyhraje, dokáže poškodit i NATO?

Určitě. On NATO nerozumí, několikrát mluvil v zákulisí o tom, že by ho chtěl zrušit nebo z něj vystoupit. Obecně nerozumí ani spojenectví, což se týká i východoasijských spojenectví USA s Koreou a Japonskem. Chce jednat se státy jeden na jednoho, a to se týká i NATO. Pokud vyhraje, nebude ale mít sílu vystoupit. Na to by potřeboval dvoutřetinovou podporu v obou komorách Kongresu – a tu mít nebude. Prezident má ale více nástrojů, jak NATO oslabit. 

Dokázal byste mi nějak vysvětlit, jak fungují americké prezidentské volby? Jde mi hlavně o systém volitelů přenesených na státy. 

Jde o to, že každý stát má jiný počet obyvatel, a každý tak přidělený určitý počet volitelů. Je to něco podobného jako volby do Evropského parlamentu, kde jednotlivé státy mají různý počet europoslanců podle toho, kolik mají obyvatel. 

V americkém systému rozhodují dva typy států. Jednak to jsou velké státy, které mají hodně volitelů – nejvíc jich má Kalifornie, pak Texas, New York a Florida. Pak jsou důležité státy, které někdy volí republikány a jindy demokraty, takzvané swing states. Tam se ty volby de facto odehrávají. To znamená, sledujte sedm až deset států, kde se rozhodne o příštím prezidentovi. 

Související

David Svoboda Rozhovor

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.
Veronika Nálepová Rozhovor

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Klvaňa prezidentské volby USA 2024 Donald Trump Joe Biden Kamala Harrisová J. D. Vance Demokratická strana (USA) Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké) Volby USA

Aktuálně se děje

před 29 minutami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 3 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy