Expert na americkou politiku Tomáš Klvaňa z New York University Prague poskytl serveru EuroZprávy.cz rozhovor o současné situaci ve Spojených státech poté, co z kandidatury na prezidenta odstoupil šéf Bílého domu Joe Biden. „Pochopil tu realitu, že za ním Demokratická strana jednoznačně nestojí. Upřednostnil před kariérou svou stranu a zemi,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz. Podle něj má Kamala Harrisová devadesátiprocentní šanci, že ho na kandidátní listině nahradí. Klvaňa letos v říjnu vypustí na trh knihu Svět podle Trumpa.
Může mít paní Harrisová jistotu, že ji Demokratická strana vybere jako svého kandidáta?
Jistotu ne. Ale pravděpodobnost, že bude kandidátkou Demokratické strany, bych dal někam k devadesáti procentům.
Může se přece jen stát, že by si demokraté vybrali někoho jiného?
K tomu by musela nastat nějaká další krize. Ona by musela říct něco velmi hloupého, zkolabovat nebo by na ni muselo něco vyjít. Ale to se nepředpokládá, v politice je známou veličinou. V posledních týdnech se navíc chovala téměř exemplárně, její komunikace byla naprosto na jedničku. Nevypadala, že se třese na prezidentský úřad, je velmi zdatný komunikátor. Nedovedu si představit, že by ji někdo o nominaci připravil.
Má Harrisová šanci úspěšně čelit panu Trumpovi?
To v každém případě. Má daleko větší šanci než pan Biden, který by Demokratickou stranu přivedl k poměrně jasné porážce. Na rozdíl od Trumpa má před sebou celou řadu voličů, kteří ji zase tak dobře neznají. Teď bude novou veličinou, která bude komunikovat svou vlastní kampaň a má tedy šanci růst. V každém případě to nemá v kapse, Trump bude velmi silný soupeř, protože Harrisová má několik výrazných slabin. Ale ty jsou určitě překonatelné.
Je jednou z těch slabin, že je Harrisová žena a navíc Afroameričanka?
Samozřejmě. Ve Spojených státech, stejně jako všude na světě, je pořád hodně rasistů. To bude určitě částečně její slabina. Ale na druhou stranu to, že je černoška a zároveň asijského původu, u některých voličů bude plus. Předpokládám, že se ten faktor více méně vynuluje, nebo bude možná malinko pozitivní.
Myslíte, že Biden udělal správné rozhodnutí?
Jednoznačně, protože pochopil tu realitu, že za ním Demokratická strana jednoznačně nestojí. Pochopil, že jeho šance na zvolení sice nebyla úplně nulová, ale velmi slabá. Upřednostnil před kariérou svou stranu a zemi.
Proč s podporu paní Harrisové relativně dlouho váhal exprezident Barack Obama?
Demokratické špičky s výjimkou manželů Clintonových se snaží do situace zase tolik nezasahovat, aby nevzbudily dojem, že je to jakýsi diktát elit. Protože je docela možné, že ještě dojde k nějakému souboji v rámci Demokratické strany. Třeba proběhne několik debat a sjezd tak, aby to nevypadalo, že to Kamala Harrisová dostala zadarmo.
Rád bych se ještě dostal k panu Trumpovi. Pomůže mu neúspěšný atentát, nebo to postupně vyšumí?
Určitě mu nepomůže, ani neuškodí. Byla to velmi emocionální věc, která fungovala týden, možná deset dní po atentátu, ale ty emoce opadnou. Trump je takový politik, který nesmírně dělí Ameriku na ty, kteří ho nenávidí, a ty, kteří ho milují. Těch, kteří jsou veprostřed, je málo. Proto atentát nehrál příliš velkou roli. Hrál ji na republikánském sjezdu, kde se za ním strana zcela jednoznačně sjednotila. Ve volbách, které budou za tři měsíce, což svědčí o tom, v jaké době dneska žijeme, paradoxně atentát na prezidenta nebude hrát žádnou roli.
Na republikánském sjezdu Trump jmenoval svého kandidáta na viceprezidenta, pana Vance. Jak ho vnímáte?
Vance je velmi inteligentní člověk, který vystudoval Yaleovu univerzitu a vyšel z velmi chudých poměrů. Z části Ameriky postižené úpadkem, je tam hodně nezaměstnanosti, alkoholismu, lidé berou drogy. Napsal o tom velmi zajímavou knížku, podle které byl natočen i film. Už z tohoto pohledu je to člověk, který dokáže výborně komunikovat, je dobrý v debatě a v posledních letech se stylizuje do takového trumpisty, který je trumpističtější než sám Trump. Je velmi radikální, staví se do pozice národoveckého konzervativce.
Jeho radikální názory mu ale mohou uškodit. Je téměř absolutně proti potratům a potraty budou velká slabina republikánů v kampani. Notabene když je dnes skoro jistou kandidátkou Demokratické strany žena.
Poslouchal jsem váš rozhovor pro Český rozhlas, kde jste zmínil, že je Trump nebezpečný a obdivuje diktátory. Jak jste to přesně zamýšlel?
Je to známá věc, Trump se velmi pochvalně zmiňuje o lidech jako je Putin. Nenajdete u něj jedinou kritickou poznámku na adresu ruského prezidenta nebo jeho politiky. Totéž se týká čínského šéfa státu Si Ťin-pchinga, kde sice Trump kritizuje jednotlivé čínské politiky a nelíbí se mu takzvaný čínský virus Covid, ale Si Ťin-pchinga jako takového obdivuje.
Dále je známý jeho velmi zvláštní a paradoxní obdiv k severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi, kterého nazýval chytrým a inteligentním. A ty dopisy, které mu posílal – Trump je označoval za jakési milostné dopisy. To je prostě impulz Donalda Trumpa, který má autoritářské sklony a nesnese opozici. Koneckonců prohrál volby v roce 2020 a dodnes nepřiznal, že ty volby byly legitimní.
Jak se za Harrisové či Trumpa změní vztahy k Ukrajině, respektive i k Rusku?
To bude jako noc a den. Pokud vyhraje Harrisová, současná podpora ze strany Spojených států bude pokračovat. Když vyhraje Trump, tak skončí nebo hodně oslabí. Putin proto čeká na výsledky voleb a opravdu velmi si přeje vítězství Trumpa.
Pan Trump říkal, že ukončí válku na Ukrajině za den. Vnímám to hodně nadsazeně, ale dokáže skutečně ukončit válku jako takovou?
Pokud donutí Ukrajinu k nějakým ústupkům, tak ta válka může nějak nepříjemně skončit. Podpora Spojených států je klíčová.
Pokud Trump vyhraje, dokáže poškodit i NATO?
Určitě. On NATO nerozumí, několikrát mluvil v zákulisí o tom, že by ho chtěl zrušit nebo z něj vystoupit. Obecně nerozumí ani spojenectví, což se týká i východoasijských spojenectví USA s Koreou a Japonskem. Chce jednat se státy jeden na jednoho, a to se týká i NATO. Pokud vyhraje, nebude ale mít sílu vystoupit. Na to by potřeboval dvoutřetinovou podporu v obou komorách Kongresu – a tu mít nebude. Prezident má ale více nástrojů, jak NATO oslabit.
Dokázal byste mi nějak vysvětlit, jak fungují americké prezidentské volby? Jde mi hlavně o systém volitelů přenesených na státy.
Jde o to, že každý stát má jiný počet obyvatel, a každý tak přidělený určitý počet volitelů. Je to něco podobného jako volby do Evropského parlamentu, kde jednotlivé státy mají různý počet europoslanců podle toho, kolik mají obyvatel.
V americkém systému rozhodují dva typy států. Jednak to jsou velké státy, které mají hodně volitelů – nejvíc jich má Kalifornie, pak Texas, New York a Florida. Pak jsou důležité státy, které někdy volí republikány a jindy demokraty, takzvané swing states. Tam se ty volby de facto odehrávají. To znamená, sledujte sedm až deset států, kde se rozhodne o příštím prezidentovi.
Související
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
rozhovor , Tomáš Klvaňa , prezidentské volby USA 2024 , Donald Trump , Joe Biden , Kamala Harrisová , J. D. Vance , Demokratická strana (USA) , Republikánská strana (USA) , USA (Spojené státy americké) , Volby USA
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 1 hodinou
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 3 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 4 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 5 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 6 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dnešní útok na Kyjev byl „odvetnou“ reakcí na útok na chemický závod Kamensky v ruské Rostovské oblasti, který údajně provedla Ukrajina 18. prosince 2024. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
Zdroj: Libor Novák