O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?

Pensylvánie je jedním z nejdůležitějších států letošních amerických prezidentských voleb. Právě zde se může rozhodnout o tom, kdo obsadí post šéfa Bílého domu na další čtyři roky. Co z tohoto státu ale udělalo ten rozhodující?

Pensylvánie, ač se to na mapě nezdá, je jedním ze států, které do pověstného závodu o Bílý dům pouštějí vysoký počet volitelů – přesněji 19. Jelikož jde o stát, kde „vítěz bere vše“, tak těchto 19 volitelů bude znamenat výraznou výhodu ve snaze kandidátů o dosažení 270 nutných.

Klíčem k rozřazení hlasů je takzvaná „Electoral College“ neboli počet volitelů, které mají jednotlivé státy USA. Vítězem voleb ve Spojených státech se stane osoba, která získá oněch 270 z 538 volitelů – tedy prostou většinu. Každý stát má tolik volitelů, kolik má zástupců v Senátu (každý stát má dva senátory) a Sněmovně reprezentantů.

V tomto státu na pobřeží Atlantského oceánu žije celkem 13 milionů lidí na území asi dvou třetin České republiky. Nachází se zde sedmimilionové velkoměsto Filadelfie, které může být Čechům známé třeba z filmové ságy Rocky.

Preference v předvolebních průzkumech byly u Donalda Trumpa a Kamaly Harrisové velice vyrovnané, což z tohoto státu učinilo jeden ze sedmi swing states (neboli nerozhodnutých států). Podle dostupných průzkumů je souboj nejvyrovnanější v Georgii, Michiganu a právě v Pensylvánii, kde během posledních šetření nedělilo Harrisovou s Trumpem ani jedno procento.

Symbolicky do Pensylvánie zavítal během úterního volebního dne kandidát na viceprezidenta Harrisové Tim Walz. Zavítal do města Harrisburg v samotném středu státu. Toto město Politico popsalo jako „konzervativní baštu, která začíná zaznamenávat demokratické zisky“. „Tento stát umí přece vyhrávat. Co kdyby to Pennsylvánie vyhrála pro Ameriku?“ prohlásil Walz v bistru, kde zakončil předvolební kampaň.

Harrisová zakončila kampaň rovněž v Pensylvánii, konkrétněji ve Filadelfii. „Milujeme svou zemi. A když něco milujete, bojujete za to. Věřím, že je jednou z nejvyšších forem vlastenectví, vyjádření naší lásky k zemi, bojovat pak za její ideály a bojovat za uskutečnění příslibu Ameriky,“ apelovala na pensylvánské voliče podle serveru USA Today.

Shromáždění v Pensylvánii podstoupil v posledním dni kampaně také Trump. Zde slovně zaútočil na Portorikánce. „Kde je vaše hrdost?“ ptal se poté, co jeho podporovatel, komik Robert Clemente, označil toto zámořské území USA za „plovoucí ostrov odpadků“.

A právě v Pensylvánii zažil v červenci Trump nejtěžší okamžik své prezidentské kampaně – stal se terčem atentátu. Teprve dvacetiletý střelec Thomas M. Crooks na volebním mítinku v pensylvánském Butleru zasáhl republikánského prezidentského kandidáta Trumpa, zabil jednoho muže a další dva zranil.

Pensylvánie byla také „terčem“ kampaně Elona Muska, miliardáře a majitele sociální sítě X, který vytrvale podporuje republikánského kandidáta. PAC America (Politický akční výbor) založený Muskem byl ještě v úterý terčem žaloby za to, že dával lidem milion dolarů za účast na petici.

Celkem rozdal 18 milionů dolarů. „Děkujeme všem, kteří se podepsali na podporu práva na svobodu projevu a nošení zbraní,“ informoval PAC podle americké stanice CNN. Pensylvánský soud ale odmítl program ukončit poté, co filadelfský okresní prokurátor podal občanskoprávní žalobu. V ní požadoval zastavení loterie s tím, že „porušuje zákony o hazardních hrách“. 

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Donald Trump Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 45 minutami

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 2 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

včera

včera

Dan Jørgensen

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

včera

EU zvažuje, že bude financovat válku na Ukrajině ruskými penězi

Kaja Kallasová, nová vysoká představitelka EU pro zahraniční věci, uvedla, že miliardy eur z ruských státních prostředků zmrazených v Evropské unii by měly být využity na pomoc Ukrajině. Podle ní má Ukrajina legitimní nárok na odškodnění za škody způsobené ruskou agresí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy