O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?

Pensylvánie je jedním z nejdůležitějších států letošních amerických prezidentských voleb. Právě zde se může rozhodnout o tom, kdo obsadí post šéfa Bílého domu na další čtyři roky. Co z tohoto státu ale udělalo ten rozhodující?

Pensylvánie, ač se to na mapě nezdá, je jedním ze států, které do pověstného závodu o Bílý dům pouštějí vysoký počet volitelů – přesněji 19. Jelikož jde o stát, kde „vítěz bere vše“, tak těchto 19 volitelů bude znamenat výraznou výhodu ve snaze kandidátů o dosažení 270 nutných.

Klíčem k rozřazení hlasů je takzvaná „Electoral College“ neboli počet volitelů, které mají jednotlivé státy USA. Vítězem voleb ve Spojených státech se stane osoba, která získá oněch 270 z 538 volitelů – tedy prostou většinu. Každý stát má tolik volitelů, kolik má zástupců v Senátu (každý stát má dva senátory) a Sněmovně reprezentantů.

V tomto státu na pobřeží Atlantského oceánu žije celkem 13 milionů lidí na území asi dvou třetin České republiky. Nachází se zde sedmimilionové velkoměsto Filadelfie, které může být Čechům známé třeba z filmové ságy Rocky.

Preference v předvolebních průzkumech byly u Donalda Trumpa a Kamaly Harrisové velice vyrovnané, což z tohoto státu učinilo jeden ze sedmi swing states (neboli nerozhodnutých států). Podle dostupných průzkumů je souboj nejvyrovnanější v Georgii, Michiganu a právě v Pensylvánii, kde během posledních šetření nedělilo Harrisovou s Trumpem ani jedno procento.

Symbolicky do Pensylvánie zavítal během úterního volebního dne kandidát na viceprezidenta Harrisové Tim Walz. Zavítal do města Harrisburg v samotném středu státu. Toto město Politico popsalo jako „konzervativní baštu, která začíná zaznamenávat demokratické zisky“. „Tento stát umí přece vyhrávat. Co kdyby to Pennsylvánie vyhrála pro Ameriku?“ prohlásil Walz v bistru, kde zakončil předvolební kampaň.

Harrisová zakončila kampaň rovněž v Pensylvánii, konkrétněji ve Filadelfii. „Milujeme svou zemi. A když něco milujete, bojujete za to. Věřím, že je jednou z nejvyšších forem vlastenectví, vyjádření naší lásky k zemi, bojovat pak za její ideály a bojovat za uskutečnění příslibu Ameriky,“ apelovala na pensylvánské voliče podle serveru USA Today.

Shromáždění v Pensylvánii podstoupil v posledním dni kampaně také Trump. Zde slovně zaútočil na Portorikánce. „Kde je vaše hrdost?“ ptal se poté, co jeho podporovatel, komik Robert Clemente, označil toto zámořské území USA za „plovoucí ostrov odpadků“.

A právě v Pensylvánii zažil v červenci Trump nejtěžší okamžik své prezidentské kampaně – stal se terčem atentátu. Teprve dvacetiletý střelec Thomas M. Crooks na volebním mítinku v pensylvánském Butleru zasáhl republikánského prezidentského kandidáta Trumpa, zabil jednoho muže a další dva zranil.

Pensylvánie byla také „terčem“ kampaně Elona Muska, miliardáře a majitele sociální sítě X, který vytrvale podporuje republikánského kandidáta. PAC America (Politický akční výbor) založený Muskem byl ještě v úterý terčem žaloby za to, že dával lidem milion dolarů za účast na petici.

Celkem rozdal 18 milionů dolarů. „Děkujeme všem, kteří se podepsali na podporu práva na svobodu projevu a nošení zbraní,“ informoval PAC podle americké stanice CNN. Pensylvánský soud ale odmítl program ukončit poté, co filadelfský okresní prokurátor podal občanskoprávní žalobu. V ní požadoval zastavení loterie s tím, že „porušuje zákony o hazardních hrách“. 

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Donald Trump Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 7 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 8 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver

Drama kolem generálního ředitele České televize Jana Součka nabírá na obrátkách. Televizní radní a internetový moderátor Lubomír Xaver Veselý naznačil, že se Součkem před předloňskou volbou uzavřel dohodu, kterou televizní šéf nedodržel. Na Veselého slova upozornil web novinky.cz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy